Polacy na Pucharze Świata w Kanadzie... i nie tylko

dsc_4043

Zawodnikom przyszło rywalizować jak do tej pory na najcięższej z dotychczasowych pucharowych tras. Dodatkową trudnść sprawiła rozmoknięta trasa po wcześniejszych obfitych opadach. W zawodach dobrze spisali się nasi młodzieżowcy – Marek Konwa zajął 7 miejsce, Piotr Brzózka dwunaste, a jego kolega klubowy Kornel Osicki ukończył rywalizację na 24 pozycji. Zwycięzcą kategorii został reprezentant Włoch Gerhard Kerschbaumer (TX Active Bianchi).

dsc_4104

W elicie Panów duże nadzieje wiązaliśmy ze starem Marka Galińskiego (JBG-2). Od samego startu Marek jechał w okolicach 25 pozycji, co pozwoliło przypuszczać, że uda się ukończyć rywalizację w pierwszej dwudziestce. Niestety, na na trzecim okrążeniu "Diabła" dopadł pech – uszkodzona przednia opona. Pomimo awarii Marek zaczął szybko odrabiać straty i chwilę później znowu jechał w okolicach 30 pozycji. Pech jednak nie opuszczał naszego reprezentanta – 6 runda i znowu uszkodzone przednie koło. Pomimo dwóch defektów Marek zdołał dotrzeć do mety na dobrym - 43 miejscu. Zwycięzcą kategorii elita został ponownie Czech – Jaroslav Kulhavy (Specialized Racing Team), który ponownie wrócił na prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Kulhavy od samego startu ruszył jak z procy, szybko uzyskując kilkunastosekundową przewagę. Gonił go Nino Schurter a za nim grupa pościgowa z doborową obsadą Flückiger, Vogel, Fumic i Hermida. Ten dzień jednak należał do Czecha, który na mecie pojawił się z grubo ponad minutową przewagą nad Schurterem.

dsc_4446

Startowały także Panie, choć występu nie należy zaliczyć do udanych.  Maja Włoszczowska, która w zeszłym roku na tej samej trasie wywalczyła Mistrzostwo Świata, tym razem na metę dojechała dopiero na 18 tej pozycji. Ania Szafraniec pojawiła się na mecie dopiero na 28 pozycji, a Magda Sadłecka na 31. Zwyciężyła Catherine Pendrel przyjeżdżając na metę z prawie minutową przewagą nad Iriną Kalentievą i Julie Bresset, która zaliczyła dwa groźnie wyglądające upadku na kamienistym zjeździe. Kosztowało ją to walkę o pierwsze miejsce. Skutki upadków musiały dać się mocno we znaki, bo minęłą ją również Kalentieva, wsadzając rywalce na mecie 54 sekundy. Wyścigu nie ukończyła Sabine Spitz, która po upadku próbowała walczyć dalej, jednak ostatecznie zeszła z trasy.

31 Magdalena Sadłecka +14:39

Także w ten weekend odbył się wyścig na Słowenii, podczas którego nasze barwy reprezentował Adrian Brzózka, któremu udało mu się zająć wysokie 5 miejsce. Wyścig wygrał reprezentant Argentyny Cartiel Soto (Team Protek).