​MAT ATOM Deweloper Wrocław na starcie Tour de Feminin 2025

Jedyna kobieca zawodowa drużyna kolarska z Polski gotowa na kolejne międzynarodowe wyzwanie

W czwartek 15 maja zespół MAT ATOM Deweloper Wrocław stanie na starcie prestiżowego Tour de Feminin (UCI 2.2) w Czechach. To etapowy wyścig, który od lat przyciąga zawodniczki z całej Europy i daje młodym talentom szansę na pokazanie swoich możliwości w bardzo wymagającej rywalizacji.

W barwach polskiego teamu pojedzie sześć zawodniczek: Olga Wankiewicz, Alicja Matuła, Malwina Mul, Martyna Szczęsna, Maja Tracka oraz Słowaczka Sofia Ungerová. To młody skład, który w ostatnich tygodniach z powodzeniem walczył zarówno na krajowym, jak i międzynarodowym poziomie.

– Tour de Feminin to dla nas ważny punkt sezonu. To wyścig, który premiuje wszechstronność, cierpliwość i zespołowość – a to właśnie są cechy, które nasz zespół buduje z wyścigu na wyścig. Dziewczyny są świetnie przygotowane fizycznie, ale też dojrzalsze taktycznie. Wierzę, że pokażą się z bardzo dobrej strony – podkreśla trenerka Paulina Brzeźna-Bentkowska.

Forma potwierdzona wynikami

Zespół MAT ATOM Deweloper Wrocław nie jedzie do Czech po naukę – ostatnie tygodnie to seria sukcesów w Pucharach Polski, startach zagranicznych oraz na torze. Tylko w kwietniu i maju zawodniczki tego teamu meldowały się na podium aż kilkanaście razy.

Malwina Mul wygrała klasyk Ślężański Mnich i triumfowała w czeskim MND CUP. Alicja Matuła zwyciężyła w ITT Pucharu Polski w Lubaniu i była druga w wyścigu ze startu wspólnego. Olga Wankiewicz regularnie melduje się w czołówce – była trzecia w Lubaniu, piąta i siódma na etapach Gracia-Orlová, a także 9. w elicie w Midwest Cycling Classic w Belgii. Martyna Szczęsna otarła się o podium w ITT na Gracia-Orlová, zajmując świetne 4. miejsce, a Sofia Ungerová pokazała moc w Pucharze Słowacji, wygrywając dwa wyścigi z rzędu.

Nie można też zapomnieć o torowych popisach – rekord Polski w wyścigu drużynowym na dochodzenie (4:15.883) w wykonaniu Olgi Wankiewicz i Martyny Szczęsnej to nie tylko powód do dumy, ale także dowód wszechstronności zawodniczek.

Tour de Feminin 2025

Tour de Feminin 2025 to pięć dni wymagającego ścigania – od czasówki aż po pagórkowate etapy, które już niejeden raz decydowały o losach klasyfikacji generalnej. W ubiegłych latach polskie zawodniczki potrafiły tam błyszczeć – i wiele wskazuje na to, że podobnie będzie i tym razem. Olga Wankiewicz wymieniania jest wśród faworytek tego wyścigu.

Start Tour de Feminin już 15 maja. Trzymamy kciuki za wrocławską ekipę i jesteśmy pewni, że zawodniczki będą aktywnie walczyć po podium na czeskich szosach.

Foto: Dariusz Krzywański


MAT Atom Deweloper Wrocław to najbardziej utytułowana kobieca drużyna kolarska w Polsce. Zespół został założony w 2016 roku przez Paulinę Brzeźną-Bentkowską – utytułowaną zawodniczkę, olimpijkę z Pekinu oraz jej męża Pawła Bentkowskiego – byłego kolarza, a obecnie jednego z czołowych szkoleniowców kobiecego kolarstwa w kraju. Dzięki ich wiedzy, doświadczeniu i pasji drużyna nieustannie wyznacza standardy w rozwoju młodych talentów oraz w profesjonalnym szkoleniu kolarek na najwyższym poziomie. Od roku 2022 ekipa ma status grupy zawodowej zarejestrowanej w UCI (Women’s Continental Team). Oznaczenie UCI – MAT. W skład zespołu wchodzą wielokrotne mistrzynie Polski, medalistki i mistrzynie Europy na torze, uczestniczki Igrzysk Europejskich, Akademickich Mistrzostw Świata oraz reprezentantki Polski w torowych i szosowych Mistrzostwach Europy i Świata.

Misja drużyny

MAT Atom Deweloper Wrocław to zespół z jasno określonymi celami i wysokimi aspiracjami, które od początku konsekwentnie realizuje. Wyznacza standardy w kobiecym kolarstwie w Polsce, torując drogę kolejnym pokoleniom zawodniczek. Nadrzędnym celem ekipy na sezon 2025 jest budowa silnej drużyny juniorek i zawodniczek U23, opartej na perspektywicznych talentach. Zespół zapewnia im warunki do rozwoju – zarówno sportowego, jak i osobistego – poprzez współpracę z czołowymi specjalistami oraz możliwość rywalizacji na najwyższym poziomie – w prestiżowych wyścigach szosowych i zawodach torowych w Europie i na świecie. 

Znane wychowanki MADW

Marta Lach (obecnie Team SD Worx – Protime)

Dominika Włodarczyk (obecnie UAE Team ADQ)

Agnieszka Skalniak-Sójka (obecnie Canyon Sram Zondacrypto)

Daria Pikulik i Wiktoria Pikulik (obecnie Human Powered Health)

Kaja Rysz (obecnie Roland)

Aurela Nerlo (obecnie Winspace Orange Seal)

Monika Brzeźna (zakończyła karierę)

Katarzyna Wilkos (obecnie Asystentka Dyrektora Sportowego w MADW)


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl