
UCI zakazuje wielokrotnego wdychania tlenku węgla, podczas badań masy CO Hb
W 2024 roku najciekawsza wiadomość w świecie dopingu kolarskiego brzmiała jak żart prima aprilisowy. Zawodowi kolarze najwyraźniej wdychali tlenek węgla, aby zwiększyć wydajność organizmu. Brzmi to niedorzecznie, dopóki nie zdamy sobie sprawy, że oddychanie tlenkiem węgla może być wykorzystywane jako narzędzie pomiarowe do pomiaru masy hemoglobiny (Hb) i objętości krwi kolarza.
Jednak, jak po raz pierwszy donosi The Escape Collective, możliwe jest niewłaściwe użycie tego sprzętu testowego, aby przejść od zwykłego testowania masy Hb do jej poprawy poprzez długotrwałe wdychanie. W skrócie wygląda to tak:
„Po pierwsze, sportowiec zazwyczaj wykonuje kombinację testów oddechu i krwi, aby zmierzyć wyjściowy poziom tlenku węgla (CO) przed wykonaniem właściwego testu.
Sam test polega na wdychaniu przez sportowca niewielkiej ilości tlenku węgla rozcieńczonego tlenem. Mieszanina ta jest wdychana i wydychana w obiegu zamkniętym przez dwie minuty. Tlenek węgla wdychany przez sportowca wiąże się następnie z hemoglobiną w czerwonych krwinkach, tworząc karboksyhemoglobinę.
Po dwóch minutach ilość karboksyhemoglobiny, która pozostaje w oddechu i krwi, jest ponownie mierzona i porównywana z poziomami wyjściowymi zmierzonymi na początku testu. Wyniki są następnie wykorzystywane do obliczenia całkowitej masy hemoglobiny sportowca”.
Testy te mogą być następnie wykorzystane do oceny adaptacji wysokościowej sportowca, ale mogą być również nadużywane, jeśli sportowiec „często wdycha znacznik w celu symulacji niedotlenienia i wywołania wzrostu stężenia hemoglobiny i innych wskaźników wydajności”.
To właśnie w tym miejscu UCI próbuje wyznaczyć granicę swojego najnowszego zakazu. Nazywając to „zakazem wielokrotnego wdychania tlenku węgla”, UCI nadal będzie zezwalać na jedną inhalację CO w celu pomiaru całkowitej masy Hb. Lub dwa, najwyraźniej, stwierdzając:
„Wdychanie CO pozostanie dozwolone w placówce medycznej i na odpowiedzialność lekarza doświadczonego w manipulowaniu tym gazem z powodów medycznych i zgodnie z następującymi ograniczeniami: dozwolona będzie tylko jedna inhalacja CO w celu pomiaru całkowitej masy Hb. Druga inhalacja CO będzie dozwolona dopiero dwa tygodnie po pierwszym pomiarze Hb”.
Wypowiedź UCI:
Komitet Zarządzający Union Cycliste Internationale (UCI) spotkał się w Arras (Francja) w dniach 31 stycznia i 1 lutego, równolegle z Mistrzostwami Świata UCI w Kolarstwie Przełajowym 2025, które odbywały się w Liévin w dniach 31 stycznia - 2 lutego.
Aby chronić zdrowie kolarzy, Komitet Zarządzający UCI zatwierdził zakaz wielokrotnego wdychania tlenku węgla (CO). Zakaz wchodzi w życie 10 lutego 2025 roku.
Dla przypomnienia, CO jest powszechnie stosowany w medycynie sportowej do pomiaru całkowitej masy hemoglobiny (Hb) i objętości krwi, zwłaszcza w celu zbadania wpływu treningu wytrzymałościowego i ekspozycji na wysokość na zdolność przenoszenia tlenu. Jednak jego wielokrotne wdychanie może powodować ostre i przewlekłe problemy zdrowotne, na przykład bóle głowy, senność, nudności, zawroty głowy i dezorientację. Takie objawy mogą nasilić się w dowolnym momencie i przerodzić się w problemy z rytmem serca, drgawki, paraliż i utratę przytomności.
Nowe rozporządzenie zabrania posiadania, poza placówką medyczną, dostępnych na rynku systemów ponownego oddychania CO podłączonych do butli z tlenem i CO. Zakaz ten dotyczy wszystkich posiadaczy licencji, zespołów i/lub organów podlegających przepisom UCI oraz wszystkich innych osób, które mogą posiadać taki sprzęt w imieniu kolarzy lub zespołów.
Wdychanie CO będzie nadal dozwolone w placówce medycznej i na odpowiedzialność lekarza doświadczonego w manipulowaniu tym gazem ze względów medycznych i zgodnie z następującymi ograniczeniami: dozwolona będzie tylko jedna inhalacja CO w celu pomiaru całkowitej masy Hb. Druga inhalacja CO będzie dozwolona tylko dwa tygodnie po pierwszym pomiarze Hb.
W przypadku kolarzy UCI WorldTeams, UCI Women's WorldTeams i UCI ProTeams, każda inhalacja CO w celu określenia całkowitej masy Hb musi zostać odnotowana w dokumentacji medycznej założonej dla każdego zawodnika, zgodnie z artykułami 13.3.020 do 13.3.026 Zasad Medycznych UCI.
Zakaz UCI jest niezależny od Światowego Kodeksu Antydopingowego i przepisów antydopingowych UCI, jednak UCI oficjalnie zwróciła się do Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) o zajęcie stanowiska w sprawie wielokrotnego stosowania CO podczas zawodów i poza nimi.
komentarze