Rodzina Bona Scotta z AC/DC wygrywa walkę o znak towarowy

Rodzina zmarłego Bona Scotta, frontmana AC/DC, zwyciężyła w sporze prawnym z marką Scott o prawa do znaku towarowego jego imienia i nazwiska.

Rodzina urodzonej w Szkocji ikony rocka starała się zarejestrować jego nazwisko jako znak towarowy dla towarów upamiętniających jego spuściznę. Proponowana linia obejmuje odzież, okulary przeciwsłoneczne, torby i portfele noszące imię piosenkarza.

Scott Sports, szwajcarska firma, zakwestionowała ten wniosek, argumentując, że znak towarowy "Scott" jest zbyt podobny do ich własnego i może prowadzić do pomylenia przez klientów ich produktów z przedmiotami zawierającymi nazwisko Bona Scotta. Brytyjski Urząd Własności Intelektualnej (UKIPO) orzekł teraz na korzyść Bon Scott Estate, zezwalając na rejestrację znaku towarowego.

Bon Scott, urodzony w Forfar i wychowany w Kirriemuir, Angus, przeniósł się do Australii w wieku sześciu lat. Dołączając do AC/DC w 1974 roku, wraz z urodzonymi w Glasgow braćmi Angusem i Malcolmem Youngami, zespół odniósł monumentalny międzynarodowy sukces. Scott zmarł w wieku 33 lat w 1980 roku.

W pisemnym werdykcie rzecznik UKIPO stwierdził: "Jestem przekonany, że jest mało prawdopodobne, aby znaki towarowe były mylnie przywoływane lub błędnie zapamiętywane jako siebie nawzajem... Nie uważam, że przeciętny konsument przeoczyłby odróżniające i dominujące słowo "Bon" na początku znaku towarowego wnioskodawcy... W związku z tym uważam, że nie istnieje prawdopodobieństwo bezpośredniej konfuzji... Uważam, że po zauważeniu, że znaki towarowe są różne, nie widzę powodu, dla którego przeciętny konsument miałby zakładać, że pochodzą one od tych samych lub powiązanych gospodarczo przedsiębiorstw".

The Bon Scott Estate przedstawiło dowody na sławę Scotta w Wielkiej Brytanii, w tym szczegóły dotyczące koncertów AC/DC i dane dotyczące sprzedaży albumów. Ponadto twierdzili, że śmierć Scotta po nocnej imprezie w Londynie była "ważnym międzynarodowym wydarzeniem popkulturowym i do dziś pozostaje kamieniem milowym w historii rock and rolla".

Z kolei Scott Sports argumentował, że ich znak towarowy ma "charakter odróżniający" ze względu na dobrze znany status marki, która może pochwalić się roczną sprzedażą w Wielkiej Brytanii sięgającą 15 milionów funtów. Po przegraniu sprawy Scott Sports został zobowiązany do pokrycia kosztów prawnych w wysokości 1 050 funtów.

Bon Scott, urodzony jako Ronald Belford Scott, jest corocznie honorowany na trzydniowym festiwalu muzycznym w Kirriemuir zwanym Bonfest. Jego majątek, zarządzany przez jego dwóch braci i siostrzeńca, którzy odmówili komentarza na temat wyniku sprawy.

Foto: Ian Ransley


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl