Logo Bontrager znika. Premiera kasków Ballista i Velocis Treka

Druga generacja Ballisty ma oszczędzać 5,1 wata w porównaniu z poprzednikiem, podczas gdy nowy Velocis jest lżejszy, bardziej przewiewny i bardziej aero.

Trek zaktualizował swoje kaski kolarstwa szosowego Ballista i Velocis, twierdząc, że oba są szybsze i lżejsze niż modele poprzedniej generacji.

Ballista to nowy kask aero firmy Trek, skierowany do szybkich zawodników, podczas gdy Velocis ma mniej zamkniętą konstrukcję, która według Treka czyni go najlżejszym z oferowanych kasków.

 

Podczas gdy poprzednie kaski były oznaczone marką Bontrager, nowe kaski będą nosiły nazwę Trek i będą używane przez sponsorowane przez Treka zespoły, męskie i damskie drużyny Trek-Segafredo oraz zespoły Trek Factory Racing zajmujące się kolarstwem górskim, triathlonem i cyclocrossem.

W kasku Ballista zastosowano technologię MIPS Air, która zapewnia niskoprofilową dodatkową ochronę przed uderzeniami. Trek wykorzystał obliczeniowe modelowanie dynamiki płynów (CFD) podczas projektowania kasku Ballista i twierdzi, że jest to jak dotąd najszybszy kask tej marki. Twierdzi że oszczędza on zawodnikom 10,1 wata w samym sprincie, w porównaniu do bardziej wentylowanego kasku Velocis.

Ballista jest o 5,1 W szybsza w porównaniu z poprzednią generacją kasku Ballista aero, która została wypuszczona w 2015 roku.

Trek uważa, że jest to równoznaczne z 32-sekundowym zyskiem w stosunku do Velocis z godziny jazdy przy 300 watach.

Analiza CFD została również wykorzystana do modelowania przepływu powietrza przez kask w celu zapewnienia efektywnego chłodzenia, w oparciu o pozycje jazdy zawodowych kolarzy Treka.

Kask wykorzystuje system ochrony przed uszkodzeniem głowy MIPS Air i został oceniony na 5 gwiazdek za ochronę przed uderzeniami w niezależnych testach przeprowadzonych przez Virginia Tech. Test  szybko staje się uznanym standardem w testowaniu ochrony przed uderzeniami kasków, a Virginia Tech publikuje coroczną ocenę szerokiej gamy kasków.

Dopasowanie jest regulowane za pomocą systemu Boa z jednym pokrętłem, a Trek twierdzi, że ścięta przednia krawędź kasku zapewnia lepsze pole widzenia podczas jazdy z głową skierowaną w dół. Uważa, że można łatwo umiejscowić kolarskie okulary przeciwsłoneczne w przednich otworach wentylacyjnych, a gumowa powłoka wewnątrz otworów pomaga utrzymać je na miejscu.

Kask Ballista jest wyposażony w tylną, przedłużoną linię, która poprawia aerodynamikę. Trek Ballista pomimo bardziej aerodynamicznej konstrukcji niż Velocis waży 275 gramów dla rozmiaru Mw USA (europejski kask spada do 255g) a to to tylko 15g więcej niż Velocis, który jest jego najlżejszym kaskiem.

W momencie premiery będzie występował w czterech kolorach: czarnym, białym, biało-niebieskim i fioletowym. Nie oferuje opcji kolorystycznej pro replica w momencie premiery, a fioletowy kolor nie jest dostępny we wszystkich krajach.

Podobnie jak w przypadku Ballisty, Velocis został zaprojektowany tak, aby poprawić widoczność do przodu.  Wraz z Ballistą, Trek wypuścił Velocis, który odzwierciedla wiele cech Ballisty, ale w bardziej otwartej konstrukcji, która wg producenta waży 260g w specyfikacji USA, co czyni go najlżejszym kaskiem tej marki.

Wzmocnienie z włókna węglowego w żebrach sprawia, że konstrukcja jest wytrzymała od swojej poprzedniej wersji.

Nowy Velocis poprawia chłodzenie o 38% , a także jest bardziej aerodynamiczny.

Podobnie jak Ballista, Velocis wykorzystuje system regulacji pokrętłem Boa, zawiera MIPS Air i został oceniony na pięć gwiazdek za bezpieczeństwo przez Virginia Tech.

Zawiera również ściętą przednią krawędź dla lepszej widoczności do przodu podczas opuszczania głowy i gumowy uchwyt na okulary przeciwsłoneczne w przednich otworach wentylacyjnych.

Jest dostępny w pięciu kolorach, chociaż nie wszystkie są sprzedawane na każdym terytorium.

Oba kaski są dostępne w rozmiarach S, M i L, aby pasowały do rozmiarów głowy od 51 cm do 63 cm i zawierają torbę na kask. Kask objęty jest roczną gwarancją wymiany w przypadku zderzenia, a w przypadku uszkodzenia kasku - bezpłatną wymianą.

Zarówno Ballista jak i Velocis wykorzystują system MIPS, ale Trek nie porzucił technologii WaveCel, którą można znaleźć w wielu obecnych kaskach. Uważa jednak, że MIPS Air jest lepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o chłodzenie i niską wagę kasku dla profesjonalistów.

Ballista Rozmiary: S (51-57cm), M (54-60cm), L (58-63cm) Kolory: Czarny, Biały, Biały/navy, Fioletowy Waga:  Europa 255g (rozmiar M), Cena: £229.99/$299.99/€299.99 

 Trek Velocis Rozmiary: S (51-57cm), M (54-60cm), L (58-63cm) Kolory: Black, White, Dark Aquatic, Red/Cobra, White/Deep Blue Waga: Europa 235g, (rozmiar M) Cena: £229.99/$299.99/€299.99


o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl