Bosch Performance Line CX Race oferuje teraz 400% wsparcia

Bosch zaprezentował nowy CX Performance Line Race - lżejszy, o większym poziomie wsparcia silnik do rowerów elektrycznych, który oferuje nawet 400% wspomagania w porównaniu do maksymalnego 340% oferowanego przez silnik Performance Line CX w trybie Turbo. Nie zastępuje on obecnego silnika CX Performance Line - jest to raczej limitowana edycja jednostki napędowej, która będzie rozprowadzana wśród dwudziestu wiodących producentów eMTB w celu sprzedaży z ich najbardziej rasowymi rowerami elektrycznymi.

Podjazd jest opanowany, puls przyspiesza, a adrenalina buzuje w organizmie, po czym wraca się na dół do mety w poszukiwaniu najlepszego czasu. W wyścigach eMTB o zwycięstwie lub porażce decydują ułamki sekund, dlatego potrzebny jest najlepszy sprzęt - nowy Bosch Performance Line CX Race Limited Edition. Opracowana wspólnie z profesjonalnymi sportowcami jednostka napędowa firmy Bosch powstała dzięki wieloletniemu doświadczeniu zdobytemu podczas licznych wyścigów eMTB. Specjalnie opracowany tryb Race z bezpośrednią reakcją, bezkompromisowym wsparciem i niską wagą to idealne cechy pozwalające na osiąganie nowych rekordowych czasów. Performance Line CX Race Limited Edition odpowiednio uwalnia swój pełny potencjał w wymagających wyścigach eMTB - na trudnych trasach, z trudnymi technicznymi przejściami, niemal nie do przejechania podjazdami i wymagającymi zjazdami.

"Jako sam zapalony kolarz eMTB dokładnie znam ból, wysiłek i emocje na szlaku" - wyjaśnia Claus Fleischer, business manager Bosch eBike Systems. "Dlatego jestem szczególnie dumny, że nasza technologia umożliwia sportowcom jeszcze bardziej udaną rywalizację. Sektor eMTB staje się coraz bardziej profesjonalny na całym świecie, a my aktywnie wspieramy ten rozwój."

Kolarstwo górskie jest głęboko zakorzenione w DNA Bosch eBike Systems, jeden z pierwszych rowerów eMTB został wyposażony w system napędowy Bosch już w 2010 roku. Od tego czasu firma konsekwentnie rozwija kolejne produkty dla kolarzy eMTB. Performance Line CX był pierwszym napędem eBike przeznaczonym specjalnie do eMTB w 2014 roku, a tryb eMTB z 2018 roku nadal wyznacza dziś standardy. Całkiem niedawno dodano nowe funkcje Extended Boost i Hill Hold, dzięki czemu doświadczenie eMTB jest jeszcze lepsze.

Wczesna współpraca z profesjonalistami i zaangażowanie w wyścigi eMTB

W ostatnich latach Bosch eBike Systems odgrywa decydującą rolę w wyścigach eMTB, czego dowodem jest ponad 60 miejsc na podium w wyścigach eMTB na całym świecie tylko w tym sezonie. Zaangażowanie wykracza jednak poza rozwój produktów. Firma odgrywa aktywną rolę w kształtowaniu powstawania i profesjonalizacji tego sportu, a także przyczyniła się do stworzenia odpowiednich ram dla profesjonalnych wyścigów, takich jak Enduro World Series (EWS-E). Bosch prowadzi również kampanię na rzecz czystych wyścigów, z jednolitymi przepisami i aktywną akcją przeciwko tuningowi. Ponadto nawiązano współpracę z profesjonalistami i zespołami producentów.

"Dla nas, zawodowców, prawdziwym wzbogaceniem było zaangażowanie w rozwój produktu dla naszych zawodów" - wyjaśnia Joris Ryf, szwajcarski zawodowiec eMTB. "Najważniejszą rzeczą dla mnie była jednostka napędowa, która pozwoli mi szybciej osiągnąć najwyższą prędkość i utrzymać ją dłużej - i to nam się udało". Wiedza wyścigowa zawodowców i doświadczenie zdobyte podczas wspólnych jazd testowych wpłynęły bezpośrednio na opracowanie Performance Line CX Race Limited Edition.

Tryb Race: energiczne i bezpośrednie wsparcie dla maksymalnej wydajności

Performance Line CX Race Limited Edition to ekskluzywna ewolucja modelu Performance Line CX. Cechą szczególną jest profesjonalny napęd: Nowy tryb Race oferuje energiczne, bezpośrednie wsparcie - z wykorzystaniem do 400 procent własnej mocy pedałowania. Kolarze szybciej osiągają maksymalne wsparcie i mogą je wykorzystać do odcięcia przy 25 km/h (20 mph).

Tylko osoby posiadające precyzyjne umiejętności jazdy mogą kontrolować bezpośrednią reakcję i moc trybu Race. Znany Extended Boost z trybu eMTB również otrzymał uaktualnienie. Dodatkowy ciąg jest jeszcze bardziej rozszerzony w trybie Race, dzięki czemu duże głazy, korzenie lub stopnie są umiejętnie pokonywane jeszcze łatwiej. Extended Boost jest również dostępny w trybie Race - tym razem z jeszcze większym kopem. Zapewni Ci dodatkowe 2 metry przebytego dystansu po tym, jak przestaniesz pedałować. Dodatkowo tryb Race można dostosować w aplikacji eBike Flow pod względem siły wspomagania, dynamiki, maksymalnej prędkości i maksymalnego momentu obrotowego.

Najlżejsza jednostka napędowa w ofercie Bosch

Przy wadze 2,75 kilograma (6,1 funta) nowa jednostka napędowa jest najlżejszym napędem w całej ofercie Bosch. Dzięki temu zmniejsza masę wyposażonych w nią rowerów, a tym samym optymalizuje prowadzenie eMTB na wymagających trasach: Idealnie nadaje się do większej kontroli na zjazdach, zabawy na skoczniach i łatwiejszego radzenia sobie na odcinkach wymagających przenoszenia i pchania. Niemniej jednak, dzięki 85 niutonometrom momentu obrotowego, oferuje maksymalną moc do przyspieszenia w każdej sytuacji, zarówno w ciasnych i ostrych zakrętach, jak i po przeszkodach, co może stanowić decydującą przewagę konkurencyjną. Nawet przy kadencji powyżej 120 obr/min, potężny silnik zapewnia wybuchowe wsparcie. Możliwa jest agresywna jazda na długich etapach i szybkie sprinty - optymalne warunki do uzyskiwania najlepszych czasów na wymagających trasach.

Wyścigowy charakter Performance Line CX Race Limited Edition jest również wyraźny w konstrukcji: Magnezowa obudowa ma szczególnie odporne, grafitowo-szare metalowe wykończenie i wyróżnia się wizualnie od innych jednostek napędowych dzięki logo i kolorom akcentowym. Napęd można doskonale zintegrować ze sportową, smukłą konstrukcją ramy, co zapewnia wyjątkowo zwinne prowadzenie.

Optymalna konfiguracja: Bosch oferuje odpowiednie komponenty do wyścigów profesjonalnych

Zgodnie z Performance Line CX Race Limited Edition, Bosch eBike Systems już w nadchodzącym roku modelowym zaprezentował kolejne komponenty, które optymalnie wspierają profesjonalnych kolarzy w ich wyścigach.

Sterownik System Controller jest zintegrowany z górną rurą, co zapewnia dodatkową ochronę przed wstrząsami i uderzeniami. Dla jeszcze łatwiejszej obsługi Bosch eBike Systems oferuje Mini Remote. Dzięki połączeniu Bluetooth z System Controller można go elastycznie zamontować na kierownicy i optymalnie uzupełnić purystyczną jednostkę sterującą. Przyciski w pobliżu kciuka utrzymują dłonie cały czas na kierownicy i mogą aktywować inteligentny system Walk Assist, który jest niemal niezbędny na stromych górskich trasach. Umożliwia on kolarzom szybszy postęp na stromych podjazdach, a zintegrowana funkcja Hill Hold zapobiega niezamierzonemu staczaniu się do tyłu. W ciasnych i stromych zakrętach zabezpieczenie przed staczaniem się można wykorzystać specjalnie, na przykład do kontrolowanego przemieszczania tylnego koła i eMTB. Bateria PowerTube 625 doskonale sprawdzi się w wymagających wyścigach i przejażdżkach.

Performance Race i CX nie różnią się zbytnio od siebie, poza kolorem magnezowej obudowy i faktem, że po jego lewej stronie znajduje się napis Performance Line CX Race. Oba silniki mają dokładnie taki sam układ śrub, co ułatwia producentom dodanie najwyższej klasy modelu wyścigowego do ich istniejących ofert. 

Najważniejsze właściwości

 • Ekskluzywny tryb Race. 
  Zaprojektowany specjalnie z myślą o wyścigach eMTB tryb Race jest dostępny wyłącznie w modelu Performance Line CX Race. Ten tryb jazdy pomaga szybciej przyspieszać i osiągać najwyższe prędkości dzięki potężnemu wsparciu, oszczędzając cenne sekundy. Popularny w trybie eMTB Extended Boost jest również dostępny w trybie Race - tym razem z jeszcze większym kopem. Extended Boost zapewni Ci dodatkowe 2 metry przebytego dystansu po tym, jak przestaniesz pedałować. Czas działania Extended Boost zależy więc w dużej mierze od tego, jak szybko jedziesz. Dzięki niemu możesz z łatwością pokonywać skały i skomplikowane ukorzeniane fragmenty trasy. Zarządzanie energiczną reakcją i mocą trybu Race wymaga precyzyjnej techniki jazdy. Tryb ten został opracowany w oparciu o doświadczenie odnoszących sukcesy sportowców eBike.
 • 85 Nm. 
  Niezwykle szybkie przyspieszenie na ciasnych zakrętach i przy przeszkodach daje Ci zdecydowaną przewagę nad konkurencją. Dzięki maksymalnemu momentowi obrotowemu wynoszącemu aż 85 Nm, silnik Performance Line CX Race zapewnia szybkie przyspieszenie - od startu, przez trudne odcinki i przeszkody, aż po ciasne zakręty. Siła pedałowania jest natychmiast przekształcana w trakcję. W klasycznych silnikach Performance CX, powyżej kadencji 110 poziom wsparcia malał. Teraz nawet przy wysokiej prędkości obrotowej, przekraczającej 120 obr/min, silnik zapewnia potężne wsparcie. Możesz dać z siebie wszystko, pokonując długie dystanse i szybkie sprinty - idealne warunki do osiągnięcia wyników na wymagających trasach.
 • 2,75 kg. 
  Kompaktowa jednostka napędowa utrzymuje lekkość Twojego eBike'a, zapewniając lepsze prowadzenie i optymalną wydajność na szlaku. Jest to też najlżejszy z silników Boscha do rowerów elektrycznych na rynku, nadal jest nieco cięższy od ważącego 2,6 kg Shimano EP8. Performance Line CX Race waży zaledwie 2,75 kg. 
 • Uderzający design. 
  Obudowa Performance Line CX Race ma wysokiej jakości grafitowo-szare wykończenie, a logo i kolory akcentujące wyróżniają ją spośród innych jednostek napędowych. Smukła konstrukcja i specjalne wykończenie powierzchni podkreślają solidny, sportowy i mocny charakter jednostki napędowej.
 • Hill Hold na sportowych trasach. Inteligentna funkcja Hill Hold, wspomagająca jazdę, zapobiega staczaniu się roweru elektrycznego do tyłu na ekstremalnych zboczach i odcinkach nie nadających się do jazdy.  Na trudnych i uciążliwych podjazdach pchanie roweru eMTB staje się o wiele łatwiejsze. Na szczególnie ciasnych i stromych zakrętach można użyć funkcji hill hold w bardziej ukierunkowany sposób, aby na przykład kontrolować ruch roweru elektrycznego.
 • Extended Boost. Dodatkowy ciąg jest jeszcze bardziej rozszerzony w trybie Race, dzięki czemu duże głazy, korzenie lub stopnie są umiejętnie pokonywane jeszcze łatwiej. Extended Boost jest również dostępny w trybie Race - tym razem z jeszcze większym kopem. Zapewni Ci dodatkowe 2 metry przebytego dystansu po tym, jak przestaniesz pedałować.

Właściwości systemu

SystemSmart
Typ systemu zmiany biegówPrzerzutka zewnętrzna
Poziomy wsparcia (%)400
Maksymalny możliwy moment obrotowy napędu (Nm)85
Maksymalna kadencja przy wspomaganiu napędu (obr/min)> 120
Zachowanie podczas uruchamianiaSuper sportowy
Wsparcie  do max. 25 km/h
Inteligentne wspomaganie chodu z funkcją hill holdTak
Wykrywanie zmiany biegówTak
Waga ok. 2,75 kg

Jeśli już zacząłeś ostrzyć sobie zęby na wymianę swojego silnika w rowerze na nowy, mamy złą informację. O ile teoretycznie można wymienić silnik CX z linii Performance na nowy CX Race Motor (baterie i osprzęt są kompatybilne), o tyle sam silnik nie będzie dostępny na rynku wtórnym - jest to wyłącznie OEM.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
 • ,
 • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl