Peter Sagan wystartował w Mistrzostwach Świata e-bike MTB

Peter Sagan od lat jest siłą, z którą należy się liczyć na szosie. Jest trzykrotnym mistrzem świata, siedmiokrotnym zdobywcą zielonej koszulki Tour de France i mistrzem brukowanych klasyków.

Jednak jeśli chodzi o elektryczne kolarstwo górskie, Słowak nie może pochwalić się takim samym rekordem.

W piątkowym wyścigu E-MTB na Mistrzostwach Świata w Kolarstwie Górskim UCI, Sagan leżał  dwukrotnie, za każdym razem spadając z roweru, by ukończyć wyścigu na 16. miejscu. Mimo że Saganowi zabrakło prawie pięciu minut do miejsca na podium, jego końcowe miejsce było godne pochwały w 36-osobowym gronie, które wzięło udział w zawodach w Les Gets we Francji.

Wyścig wygrał Jérôme Gilloux, doświadczony zawodnik E-MTB, który powtórzył swój sukces z zeszłorocznych Mistrzostw Świata. Francuz posiada znakomitydorobek dwóch srebrnych i dwóch złotych medali, odkąd wydarzenie zostało wprowadzone do kalendarza mistrzostw w 2019 roku.

Dla Sagana jednak tęczowe paski  nie były celem :

"Nie będę w stanie być równorzędnym rywalem i nie jadę po to", powiedział kolarz TotalEnergies Gazzetta dello Sport przed wyścigiem. "Dla mnie będzie to zabawa, sposób na oddanie kibicom choć odrobiny uczucia, jakim mnie obdarzają".

Piątkowe wydarzenie nie było pierwszym wypadem Sagana w sferę kolarstwa górskiego. W rzeczywistości Słowak rozpoczął swoją karierę na szerokich  oponach, zostając Mistrzem Świata juniorów w cross-country w 2008 roku w wieku 18 lat.

Podczas letnich Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku, ówczesny Mistrz Świata w kolarstwie szosowym zdecydował się zostawić swój rower szosowy w domu, zamiast tego wybierając wyścig w zawodach Cross country dla swojego kraju. Na pierwszym okrążeniu Sagan znalazł się w pierwszej trójce kolarzy na trasie, ale przebicie przedniego koła szybko wykluczyło go z rywalizacji i zakończył wyścig na 35. miejscu.

Czynnikiem, który przyczynił się do udziału Słowaka w imprezie E-MTB jest jego wieloletnia współpraca z marką rowerową Specialized. Marka ta od dawna jest zaangażowana w Mistrzostwa Świata w Elektrycznym Rowerze Górskim. Wcześniej Tom Pidcock wygrał te zawody jadąc na rowerze elektrycznym Specialized.

Podczas tegorocznych mistrzostw szwajcarska kolarka Nicole Göldi zdobyła dwa tytuły mistrza świata w kategorii E-MTB kobiet.

Mistrzostwa Świata w kolarstwie górskim UCI trwają obecnie, a tydzień wydarzeń zakończy się w niedzielę wyścigami XC kobiet i mężczyzn.

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.