Agnieszka Skalniak-Sójka wygrywa Gracia-Orlová

Agnieszka Skalniak-Sójka, zawodniczka Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław, w niedzielę, 1 maja, wygrała zarówno ostatni etap Gracia-Orlová, jak i cały wyścig. Jej teamowa koleżanka, Dominika Włodarczyk, ukończyła czeską etapówkę z wysoką 4. lokatą. 

Finałowa odsłona Gracia-Orlová rozegrana została na pętli poprowadzonej po ulicach Orłowej, miejscowości na Śląsku Cieszyńskim. Zawodniczki miały do pokonania osiem okrążeń, w sumie  101, 6 km. Przed tym etapem Agnieszka Skalniak-Sójka, liderka wyścigu, miała 15-sekundową przewagę nad drugą w klasyfikacji Jenny Rissveds, która za wszelką cenę chciała odrobić straty. Nie było więc chwili spokoju. Peleton się rwał i znów zjeżdżał, nieustające ataki, ucieczki i pogoń za nimi sprawiały, że tempo było wysokie. 

Zawodniczki Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław przez cały etap były w pełnej mobilizacji, ponieważ rozprowadzały swoją liderkę, a zarazem liderkę wyścigu, na premie – bonifikaty czasowe miały zapewnić Agnieszce bezpieczną rezerwę, gdyby nie udało się dzisiaj powalczyć o podium etapowe. 

Po skasowaniu odjazdu Jenny Rissveds, wrocławski team na ostatniej rundzie przejął kontrolę nad wyścigiem. Agnieszka wykończyła pracę zespołu i wjechała na metę pierwsza, pokonując na finałowej kresce Karolinę Karasiewicz i Belgijkę Justine Ghekiere oraz zdobywając najwyższe miejsce na podium w „generalce”. Wygrała także klasyfikację punktową. Dominika Włodarczyk, dzisiaj piąta, finalnie uplasowała się na 4. pozycji w klasyfikacji generalnej i na drugim w górskiej.  

Paulina Brzeźna-Bentkowska, trenerka teamu, nie kryje radości i dumy. Osiągnięcie swoich podopiecznych – a w czeskiej etapówce, obok Agnieszki i Dominiki, wystartowały: Monika Brzeźna, Katarzyna Wilkos, Daria Pikulik i Wiktoria – podsumowuje krótko: „nasza drużyna pojechała jak prawdziwa grupa zawodowa, w której każdy wie, co ma robić i solidnie wykonuje swoją pracę”. Rzeczywiście na wszystkich etapach z przodu peletonu wyróżniały się różowe koszulki zawodniczek „Atomu”.  

– Założenia na ten wyścig zostały zrealizowanie w 100%, a właściwie, jeśli można tak powiedzieć, nawet z bonusem, bo celowałyśmy w zwycięstwa etapowe i podium w klasyfikacji generalnej – mówi trenerka wrocławskiej ekipy. – Nie przypuszczałam, że ten wyścig tak korzystnie się dla nas ułoży. Agnieszka wygrała trzy z pięciu etapów, dwukrotnie była druga. Również Dominika świetnie pojechała ten wyścig. Dzisiaj była piata, wczoraj druga, wcześniej czwarta – to są znakomite lokaty, szczególnie że „Doma” wciąż jeszcze jest orliczką. Ogromnie cieszę się z sukcesu tego składu i doceniam ogrom pracy, jaki włożyły w ten wyścig i wypracowanie takiego wyniku – dodaje. 

Agnieszka Skalniak-Sójka objęła prowadzenie już po pierwszym dniu. Po drugim, liczącym niemal 100 km etapie, prowadzenie oddała na rzecz Jenny Rissveds. Żółtą koszulkę liderki odzyskała po jeździe indywidualnej na czas i nie oddała jej już do końca wyścigu. 

Gracia-Orlová rozegrana została po raz 34., po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Na wyścig składało się w sumie pięć etapów, z których pierwsze dwa były górskie, trzeci to jazda indywidualna na czas, a dwa ostatnie były płaskie, ale techniczne – z licznymi zakrętami, wąskimi szosami i niewielkimi podjazdami, w tym finałowym. 

Tegoroczna Gracia-Orlová miała mocną obsadę, na którą składały się teamy z Belgii, Holandii, Włoch, Słowacji, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Czech, ale także reprezentacje Austrii, Szwecji, Litwy, Belgii, Estonii i Austrii. Nie startowały zawodniczki z ekip worldtourowych, bo w tym samym czasie w Luksemburgu rozgrywana była inna etapówka – Ceratizit Festival Elsy Jacobs. 

– Można by pomyśleć, że nie miałyśmy się tam z kim ścigać, ale nie brakowało tam dobrych zawodniczek, jak choćby mistrzyni olimpijska z Rio Jenny Rissveds, która – wspierana przez reprezentację Szwecji – zacięcie walczyła o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej – mówi Brzeźna-Bentkowska. – Wyścig w gruncie rzeczy był dobrze obsadzony, to było mocne ściganie, o czym świadczą wysokie średnie z poszczególnych etapów. To zwycięstwo wcale nie przyszło nam łatwo.

Kolejne starty Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław to między innymi Puchary Polski – w Zamościu i Gostyniu oraz belgijski klasyk GP Eco-Struct (kategoria UCI 1.1). 

Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław (wcześniej MAT Atom Deweloper) to obecnie najbardziej utytułowana w Polsce kobieca drużyna kolarska, założona w 2016 roku przez olimpijkę z Pekinu Paulinę Brzeźną-Bentkowską i jej męża Pawła Bentkowskiego, byłego kolarza.

W skład teamu wchodzą uczestniczki Igrzysk Europejskich, Akademickich Mistrzostw Świata oraz reprezentantki Polski w torowych i szosowych Mistrzostwach Europy i Świata.

Tylko w pierwszym sezonie funkcjonowania grupy jej zawodniczki zdobyły 11 medali mistrzostw Polski, a także z sukcesami startowały w wyścigach na szosach Hiszpanii, Belgii, Czech, Holandii i Niemiec. Lata 2017-2021 przyniosły kolejne sukcesy drużyny, przypieczętowane m.in. srebrnym medalem Justyny Kaczkowskiej i Łucji Pietrzak na torowych Mistrzostwach Europy, medalami Moniki Brzeźnej, Marty Lach i Karoliny Sowy w Akademickich Mistrzostwach Świata oraz zdobyciem mistrzostwa kraju w wyścigu ze startu wspólnego, a także w górskim szosowym czempionacie.

Celem teamu jest dołączenie do grona najlepszych ekip świata oraz stworzenie młodym zawodniczkom możliwie najdogodniejszych warunków rozwoju – umożliwienie im zarówno studiowania i jednocześnie uprawiania sportu na wysokim poziomie.

O drużynie powstał film dokumentalny „TOUR”. Na ekranie można również zobaczyć Monikę Brzeźną, która wystąpiła w teledysku „Ty jesteś jutrem” zespołu De Mono.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl