Noson Nasal Dilator- wspomaganie w oddechu.

NOSON AG  szwajcarska firma po szeroko zakrojonych badaniach nad problemami z oddychaniem opracowała wewnętrzny rozszerzacz nosa Noson Nasal Dilator. Rozszerzacz ma na celu poprawę oddychania przez nos, które ma więcej zalet w porównaniu z oddychaniem przez usta. Osoby z upośledzonymi drogami nosowymi mają tendencję do oddychania przez usta. W przypadku takich osób Noson Nasal Dilator działa poprzez udrożnienie kanałów przelotowych przez nos. Po wsunięciu do nozdrzy rozszerza je powiększając powierzchnię przelotową.  Urządzenie jest w 100% wielokrotnego użytku i nie powinno wymagać wymiany przez długi czas jak zapewnia producent.

Dlaczego powinniśmy oddychać przez nos?

Powodów jest co najmniej kilka, nos pełni funkcję filtra i czujnika, nadaje prawidłowy tor przepływu powietrza, nawilża powietrze i doprowadza je do odpowiedniej temperatury, co jest ważne zwłaszcza w sytuacjach skrajnych warunków pogodowych, chroni organizm przed infekcjami, poprawia jakość wdychanego powietrza i dostarcza do organizmu więcej tlenu. Oddychanie przez usta na drugim biegunie wiąże się z hiperwentylacją czyli niekorzystnymi zmianami biochemicznymi krwi – powoduje to niedotlenienie mózgu, mięśni i serca przez co nasila się odczucie zmęczenia, utraty sił i koncentracji. Jednym z istotnych czynników oddychania przez nos jest czas snu, podczas którego powietrze pobierane, oczyszczane i wzbogacane. Jakość snu z oddechem przez nos stoi na dużo wyższym poziomie i automatycznie zwiększa efektywność regeneracji potreningowej  w porównaniu do oddechu nocą przez usta.

Sportowcy wyczynowi zazwyczaj ćwiczą techniki oddechowe, których używają podczas wyścigów, aby zaspokoić potrzeby energetyczne organizmu. Trening ma również na celu zmianę wzorców oddychania, tak aby do organizmu docierało więcej tlenu. Oprócz tych technik rozszerzacz nosa pomaga uzyskać wydajniejszy oddech przez nos i optymalną wydajność podczas uprawiania sportu lub jakiejkolwiek innej aktywności fizycznej. Nawet jeśli te techniki nie są stosowane, samo używanie rozszerzacza nosa potrafi nieść wiele dodatkowych korzyści.

Praktyka

Paczuszka wysłana ze Szwajcarii zawiera foldery z instrukcją zakładania oraz dwa plasterki samoprzylepne o których wspomnimy poniżej. Pudełeczko, w którym zapakowany jest rozszerzacz okazało się bardzo przydatnym gadżetem w codziennym użytkowaniu, gdzie po zdjęciu i wyczyszczeniu można było  przechowywać go do następnego założenia.

Sposób samego zakładania jest banalnie prosty, lekkie ściśnięcie konstrukcji do wewnątrz, wsunięcie obu ramion zakończonych łopatkami i podciągnięcie całości w górę z osadzeniem nakładki na mostku nosa. Szkielet konstrukcji stanowi cienki, elastycznie uginający się metalowy rdzeń otoczony warstwą delikatnego i przyjemnego w dotyku silikonu. Wbrew pozorom rozszerzacz jest mało inwazyjny i po pewnym czasie jest duża szansa zapomnieć o jego założeniu skupiając się na innych aspektach wokół. Mój redakcyjny test trwał kilkanaście dni i około 1000 km przejechanych na rowerze szosowym. Wyraźna poprawa przepływu powietrza przez nos była odczuwalna od samego momentu założenia, jednak pod kątem czysto sportowym, najwięcej korzyści wypłynęło podczas zwiększonego i bardzo dużego wysiłku podczas treningów interwałowych, czy podczas wielogodzinnej jazdy. Zdecydowałem się również na sen wraz z wkładką i kłopot z...chrapaniem po ciężkim dniu treningowym zaniknął podczas użytkowania w nocy. Muszę nadmienić że jestem osobą borykającą się z pewną niedogodnością organizmu utrudniająca w pewnym stopniu swobodny oddech przez nos, dlatego myślę że wpływ jaki może wywierać Dilator może się okazać dla każdej osoby nieco inny. Ja jednak odczułem bardzo dużą ulgę i większą swobodę w równomiernym i dużo głębszym oddechu, co wiązało się z większą efektywnością wykonywanego ćwiczenia podczas treningu. Jedynym mankamentem ( chociaż część osób uzna to za zaletę) jest otwarty przepływ również w drugim kierunku, przez co śluzówka nosa pozwala sobie na swobodne pozbywanie nadmiaru wydzieliny w przypadku kataru. Tutaj wygoda użytkowania będzie już zależna od indywidualnego użytkowania, czyli techniki pozbywania się "nadmiaru". W tracie jazdy, podczas oczyszczania nosa, czy zakładania/ściągania okularów wkładka potrafiła się nieco przemieszczać w dół tracąc swoje właściwości wewnątrz komór nosa. Ciągłe poprawianie jej stwarzało pewien dyskomfort, dlatego w ruch poszły elastyczne paski samoprzylepne, które potrafiły unieruchomić Dilator nawet na 6 godzinnym treningu. Od redakcji dodamy że świetnie sprawdzają się w tym przypadku taśmy fizjoterapeutyczne odcinane wąskimi paskami.

Z wkładki Noson korzysta już wielu utytułowanych zawodników w kolarstwie m.in. Thomas LitscherOndřej Cink, czy Bartłomiej Wawak, który w rozmowie z nami chwalił użytkowanie Dilatora podczas jazdy jako wyraźnie poprawiające jakość i ilość pobieranego powietrza podczas wysiłku na rowerze.

Obszary zastosowania to:

  • Podczas uprawiania sportu
  • W nocy podczas snu (może zminimalizować chrapanie)
  • Przy katarze siennym i zatkanym nosie
  • Niedrożność nosa w czasie ciąży
  • Podczas lotu lub w czasie podróży
  • Przy zwiększaniu zdolności koncentracji

…............................................................................................................................................. 

Cechy charakterystyczne

Lepsza przyczepność dzięki "czapeczce" na mostku nosa. Równomierne rozłożenie nacisku na cały mostek nosa. Długotrwały efekt dzięki dłuższym noskom. Idealne do spania, pracy lub ćwiczeń.  

....................................................................................................................... 

Zalecany czas użytkowania 

Można stosować przez cały dzień i noc (maksymalnie osiem godzin z rzędu)  Wysokość i położenie listwy nosowej gwarantują optymalny komfort i pewne mocowanie. Według badań klinicznych wkładka zmniejsza opór w jamie nosowej średnio o 27% i zapewnia bezpieczne udrożnienie dróg oddechowych.

Cena detaliczna na stronie producenta to 89,00 CHF za wersję Premium,  oraz 69.90 CHF za wersję Sport

Strona producenta:  https://noson.ch/


o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl