​Ledlenser H19R Signature

Niedawno się dowiedziałem że moja ulubiona lampka XEO19R wyszła z produkcji i doczekała się następcy w postaci modelu H19R. Do sprawdzenia co jest warta, nie trzeba mnie było namawiać. Dwa dni po rozmowie z dealerem lampa została dostarczona na miejsce. Opakowanie podobne jak poprzednim razem - całkiem sporych rozmiarów torba skrywająca lampę i akcesoria. Po otwarciu widzę że zaszło sporo zmian. 

Po kolei. 

Lampka jest sporo mniejsza i nie ma możliwości ustawiania ogniskowej jak to było w XEO19R. Zdecydowano się na konfigurację taką jakiej najczęściej używałem - jedna lampa na szeroki kąt, druga na wąski. Może dlatego tak szybko się z tym pogodziłem. Ciekawostką jest nieliniowe ułożenie soczewek. Soczewka ze światłem skupionym jest skierowana w górę, a szerokokątna na wprost. Dzięki temu przy skierowaniu głowicy lekko w dół będziemy mieli bliżej wiązkę światła rozproszonego, a wąskie będzie skierowane na wprost oświetlając dalsze obszary. Zamiast tworzywa w obudowie wykorzystano aluminium, a przyciski sterujące pracą urządzenia są teraz 3, a nie 5 jak poprzednio. 

Zmieniono także mocowanie samej głowicy. W XEO19R było wykonane z tworzywa i pozwalało na skokową zmianę kąta lampki. W H19R mamy metalowy pałąk, który jest znacznie mniejszy od poprzednika, pozwalając na płynną zmianę położenia głowicy. Pojemnik na aku też sporo mniejszy. Zamiast czterech baterii 18650 zastosowano dwie 21700. Pojemność zbliżona. Na plus na pewno trzeba zaliczyć fakt, że baterie są wymienne. Jednak jeśli już się ucieszyliście że można będzie zamontować każde ogniwo, to nic z tego. Ogniwa są połączone w postać pakietu, więc dodatkowe bateryjki trzeba będzie kupić od producenta za 39,90 euro. 

Z zestawu zniknęło mocowanie na kierownicę, które pozwalało na centralne umiejscowienie lampki. Zamiast tego w zestawie znajduje się uniwersalne mocowanie, które możemy założyć w dowolnym miejscu kierownicy. Nie ma też pokrowca na pojemnik z bateriami i mocowania GoPro. Reszta w zasadzie bez zmian - kabel przedłużający, mocowania na statyw, na kaski typu orzech, paski do noszenia na głowie. Narzekać nie trzeba. To co jest wystarczy.

Zmiany poszły w innym kierunku. W zestawie znajdziemy bransoletkę z której możemy bezprzewodowo sterować pracą urządzenia. Na tym jednak nie koniec, ponieważ na telefon możemy ściągnąć aplikację, z której również możemy sterować pracą lampki. Możliwości jest całkiem sporo.

Zacznijmy od płynnej regulacji mocy światła dla każdej z obu lampek, doszło dodatkowe światło czerwone, tryby światła pulsującego, które może także być konfigurowane indywidualnie oraz Optisense, które samoczynnie dobiera moc światła w zależności od odległości od przeszkody. 

Możemy także ustawić interwały z przedziałami czasu, po przejściu którego lampa będzie sygnalizowała miganiem, że minęła określona liczba minut. Mamy także funkcję Timer, w której możemy ustalić godzinę o której lampka się będzie załączać lub wyłączać. 

Jest także czujnik wypadku, kiedy po 30 sekundach bezruchu, latarka rozpoczyna automatyczne wysyłanie sygnału SOS. Emergency Light to z kolei funkcja która automatycznie załączy latarkę w przypadku wyłączenia prądu podczas jej ładowania np. podczas trzęsienia ziemi. Zadbano także o zabezpieczenie w transporcie, gdy latarka przypadkowo się załączy. Jest tego naprawdę dużo.

Zmieniono także gniazdo ładowania. W XEO19R była to normalna wtyczka, jakie możemy spotkać w wielu zasilaczach. Przy okazji, z niego także zrezygnowano. W zestawie znajdziecie tylko kabel z wtykiem USB typu A z jednej strony a z drugiej… No właśnie - wtyk magnetyczny, który przykładamy do baterii. Coś na kształt MagSafe z komputerów Apple, ale wyglądające nieco inaczej.

Przechodzimy do cyferek.

Pomimo tego że latarka jest na papierze mocniejsza od swojej poprzedniczki, to testy tego nie wykazały. Poprzedniczka dawała z siebie wszystko dłużej i nie tylko w trybie normalnym, ale także wtedy jak wymuszaliśmy na niej pracę na wysokiej mocy. Ilością luxów nie ma się co przejmować, ponieważ w H19R mamy zafiksowane ogniskowe, co musiało się przełożyć na inne wielkości. To co mnie zdziwiło to jednak czas pracy, który w XEO19R był zauważalnie dłuższy. Wykresy opowiedzą resztę.

XEO19R

H19R

Do testu z wymuszeniem mocy wprowadziłem pewną modyfikację. Nie czekałem pełnych 10 minut żeby przełączyć latarkę w tryb wysokiej mocy i zmierzyć światło, ale zmuszałem ją do tego po każdorazowym zauważeniu spadku jasności. Lampka musiała dawać z siebie wszystko przez cały czas.

Co do samego światła nie mam żadnych uwag. Wiązki są doskonałej jakości, pozwalając na oświetlenie kawału drugi przed nami, jednocześnie równomiernie rozpraszając światło po brzegach.

Power: 1800 lm – 250 m

Mid Power: 800 lm – 150 m

Low Power: 200 lm – 80 m

Parametry H19R:

Moc światła*: do 4000 lm
Zasięg światła*: do 330 m
Źródło światła: 2 x Xtreme LED
Długość świecenia*: do 20 godzin
Średnica głowicy: 68 mm
Ciężar z baterią: 374 g
Liczba trybów pracy: 8
Rodzaj zasilania: 1 x akumulator Li-ion 4800 mAh, 7,4 V, 35,52 Wh
Czas ładowania: około 330 minut
Odporność na kurz/wodę: IP68
Materiał obudowy: stop aluminium
Funkcje światła (moc – zasięg – czas pracy)*:

Tryb Boost (chwilowa maksymalna moc): 4000 lm – 330 m
Power: 1800 lm – 250 m – 3,5 h
Mid Power: 800 lm – 150 m – 7 h
Low Power: 200 lm – 80 m – 20 h

Funkcje światła (pozostałe):

Position – regularne impulsy światła w dłuższych odstępach do oznaczania pozycji
Blink – automatyczne przesyłanie impulsów świetlnych w regularnych odstępach
S.O.S. – świetlny komunikat S.O.S z kodem Morse’a
Strobe – błyski światła z irytującym efektem oślepienia m. in. do samoobrony
Ściemniacz “Dimmbar” – możliwość płynnej regulacji mocy światła w zakresie 200 lm – 1800 lm

* Wartości pomiarowe według ANSI FL1. Jeśli wyraźnie nie określono specyficznych ustawień, wtedy wartości dot. strumienia światła (Lumen/lm) i zasięgu światła (metr/m) odnoszą się do najjaśniejszego ustawienia, a wartości dot. czasu świecenia (godziny/h) do najniższej mocy świecenia. Funkcja Boost (o ile jest dostępna) może być stosowana wielokrotnie, za każdym razem jest jednak dostępna przez krótki czas. Jeśli latarka wyposażona jest w kolorowe diody LED, wartości pomiarowe odnoszą się do białego światła lub białej diody LED. Jeśli nie określono wyraźnie trybu energii, wtedy podstawą do pomiaru w danym ustawieniu jest „tryb energooszczędny”.

Jak się domyślacie H19R nie należy do tanich urządzeń. Podobnie jak XEO19R trzeba za nią wyłożyć ok 1300 PLN. Nie jest to mało, ale na pewno warto, choć jeśli macie poprzedniczkę to wstrzymałbym się z zakupem może do kolejnej generacji. Jeśli jednak stoicie przed decyzją o zakupie to zdecydowanie polecam.

Dziękujemy firmie www.sport-ledlenser.pl za użyczenie lampki do testu.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl