Footbalance- fiński pomysł na moc i wygodę.

W niektórych dyscyplinach sportowych indywidualnie modelowane wkładki do butów są niemal standardem. Skoro podczas bikefittingu pieczołowicie ustawiamy wszystkie elementy roweru, równie dobrze możemy też perfekcyjnie dopasować podporę stopy, która tak naprawdę jest jedynym stałym punktem podarcia na rowerze – pozycje na siodełku i podparcie na kierownicy zawsze możemy w mniejszym lub większym stopniu zmienić podczas jazdy.

Footbalance to fiński system w 100% indywidualnie formowanych wkładek do butów z dynamicznym wsparciem sklepienia stopy. Ten marketingowy slogan najlepiej wytłumaczyć w ten sposób: wkładka jest formowana na miejscu po wcześniejszym badaniu 3d i analizie postawy – każda część wkładki jest w prostym procesie formowana tak aby zoptymalizować nie tylko podparcie stopy w bucie, ale również skorygować lub zminimalizować niekorzystne cechy postawy – nadmierną pronację czy supinacje (popularnie nazywane koślawieniem lub szpotawieniem kończyn). Wkładka jest dynamiczna ponieważ nie rozleniwia stopy – jest tak uformowana – pod względem kształtu i sztywności - aby angażować i w zrównoważony sposób wykorzystywać 26 kości, 33 stawy i ponad 100 więzadeł, mięśni i ścięgien z których składa się ludzka stopa.

Fot: Łukasz Kot

Wkładki Footbalance są wykorzystywane w różnych dyscyplinach sportowych. W kolarstwie zdecydowanie poprawiają odczucie lepszego połączenia z rowerem, pozwalają lepiej wypełnić przestrzeń w bucie i przekazywać moc na pedał większą powierzchnią stopy – ze względu na lepsze wsparcie łuków stopy. Przyspieszają również regenerację i poprawiają ukrwienie stopy.

W procesie modelowania każda wkładka jest formowana niezależnie dopasowując się do każdej ze stóp inaczej, dzięki czemu na poziomie wkładki możemy korygować drobne asymetrie kończyn, wady postawy czy nawet złe nawyki.

Dzięki odpowiedniemu podparciu stopy – czy to na rowerze czy podczas uprawiania innych dyscyplin - poprawiamy funkcjonowanie całego łańcucha kinematycznego optymalizując pracę nie tylko stawów skokowych, ale również kolan i bioder.

W krótkim badaniu sprawdzamy symetryczność kończyn, następnie sprawdzamy stopę na podoskopie (możemy zdiagnozować ewentualne wady stopy), sprawdzamy postawę i dopiero na tej podstawie dobieramy rodzaj wkładki. Surowa wkładka jest podgrzewana i na specjalnej formie w prostym procesie formowana do stopy – całość trwa nie dłużej niż 15 minut.

Fot: Łukasz Kot

Nasz szosowiec redakcyjny wkrótce ma w planie odwiedzić Łukasza Kota w BIKEfitting studio w Tarnowie, gdzie cały proces dopasowania wkładek obejrzymy na żywo. 

Więcej informacji i kontakt znaleźć możecie pod tym adresem: http://bikefittingstudio.pl/


o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl