​Jak wychować człowieka z żelaza?

Pierwszy okres życia jest kluczowy dla zaszczepienia w dzieciach zasad zdrowego życia, w tym pasji do sportu. Jak to jednak zrobić, kiedy dla najmłodszych najważniejsza jest zabawa, rówieśnicy i przygody? Nieoczywistym, ale wartym spróbowania rozwiązaniem jest dziecięcy triathlon. 

Triathlon słusznie kojarzy się ze sportem wyczynowym, podobnie jak słusznie jego uczestników nazywa się ludźmi z żelaza. To dlatego, że składa się z trzech dyscyplin sportowych: biegania, pływania i jazdy na rowerze, co wymaga długofalowego przygotowania. Dorośli zawodnicy zazwyczaj pokonują 1,5 km płynąc, 40 km jadąc rowerem i 10 km biegnąc. Taki dystans przyjęto za standardowy i praktykuje się go np. na Igrzyskach Olimpijskich, na których konkurencja triathlonowa obecna jest od 2000 roku. 

Czy dziecko da radę pokonać triathlon?

Trasy dla najmłodszych zawodników dostosowuje się do ich wieku i możliwości. Dzięki temu starty zyskują dynamiczny charakter, co sprawia, że triathlon nie znudzi się szybko nawet najbardziej wymagającym dzieciom. By każdy miał szansę spróbować swoich sił, organizatorzy imprez sportowych często przygotowują też trasy duathlonowe, w skład których wchodzi jedynie bieg i jazda na rowerze. 

Dlaczego warto?

Mimo różnic w trudności startów, triathlon dla dzieci i dorosłych łączą te same zalety. Jazda na rowerze, pływanie i bieganie powodują aktywność wszystkich najważniejszych mięśni ciała. To trening zarówno nóg, brzucha, jak i ramion, co jest niezwykle istotne dla wspierania rozwoju dynamicznie rosnących najmłodszych.  Eksperci podkreślają też pozytywny wpływ trenowania triathlonu na psychikę dziecka.

„Badania potwierdzają, że osoby, które uprawiają triathlon są bardziej wytrwałe. Trening wymaga od nich dużo silnej woli i samozaparcia, a to doskonałe ćwiczenie wytrwałości. Nagrodą za poświęcenie jest dobre samopoczucie i wyzwolone w czasie ruchu endorfiny.” - mówi Wojciech Kruczyński, który organizuje zawody triathlonowe dla dzieci w ramach cyklu imprez CIECH TRI TOUR.

Ważną informacją dla rodziców jest również to, że do trenowania nie potrzeba wiele. Wystarczą buty sportowe, rower i strój kąpielowy.  Trenować można w ogrodzie, lesie, na podwórku, a nawet w domu. Nie jest konieczny wysokospecjalistyczny trening, wystarczające będę ćwiczenia ogólnorozwojowe. Wówczas nawet jeśli dziecko nie załapie triathlonowego bakcyla, pozostanie w dobrej kondycji i będzie otwarte na inne rodzaje sportu.  

Warto też pamiętać, że dostęp do profesjonalnie przygotowanych ćwiczeń wcale nie musi kosztować. Fundacja Pho3nix Kids, która wspiera młodych mistrzów sportu, oferuje darmowy dostęp do serii ćwiczeń prowadzonych online przez ekspertów. Można znaleźć je w aplikacji  Pho3nix Kids, która inspiruje najmłodszych do regularnej aktywności poprzez wyzwania i rywalizację z nagrodami  lub na kanale Pho3nix Kids na You Tube, gdzie znajduje się ponad 120 filmów z podziałem na kategorie wiekowe oraz poziom zaawansowania. 

„Większość profesjonalnych sportowców zaczyna trenować już w dzieciństwie, ale ważne jest, by dziecko samo wybrało, co mu odpowiada. Dlatego warto dać mu szansę na spróbowanie różnych dyscyplin.” – dodaje Wojciech Kruczyński.

Po wstępnych przygotowaniach można w tym sezonie spróbować swoich sił w jeszcze w dwóch startach dla dzieci: podczas JBL Triathlon Poznań 2021 (17 września) i JBL Triathlon Sieraków 2021 (3 września). Zapisy trwają pod linkiem https://sts-live.pl/tritour aż do dnia startu lub wcześniejszego wyczerpania miejsc. Dla wszystkich którzy nie załapią się na start, fundacja Pho3nix przygotowała ogromną strefę sportowych zabaw i wyzwań, do której wstęp jest bezpłatny.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

GalerieWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl