Marcin Białobłocki zwycięża również na MTB.

Ostatni etap dwunastego sezonu Maratonów Kresowych odbył się w uzdrowiskowym Augustowie. Na głównym dystansie Maraton zwyciężył Marcin Białobłocki, który jeszcze niedawno był profesjonalnym kolarzem szosowym. Klasyfikację generalną wygrał Wiktor Gindorowicz (AbsoluteBikes.pl). Wśród kobiet najlepsza była Marzena Moniuszko (MILSPORT Team), która jeszcze przed wyścigiem miała zapewnione pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej sezonu 2020.

Start wyścigu był zlokalizowany w Studzienicznej, tuż obok zabytkowego kościoła drewnianego, słynnego ze zdobień wykonanych z poroża dzikich zwierząt. Pod względem administracyjnym Studzieniczna jest ulicą Augustowa, choć do centrum miasta jest 7,5 kilometra. Miejscowość jest znana przede wszystkim z Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej. Cudowny obraz znajduje się w pobliskiej kaplicy, do której prowadzi wąska grobla. Obok niej znajduje się studnia. Według miejscowej legendy zawiera ona „cudowną wodę, która leczy choroby”. Od tej właśnie studni pochodzi nazwa jeziora oraz miejscowości. Podczas przedostatniej pielgrzymki do Polski w roku 1999, Studzieniczną odwiedził papież Jan Paweł II..

Studzieniczna jest niezwykle malowniczo położona nad Jeziorem Studzienicznym i Stawem Studzieniczańskim i otoczona lasami pięknej Puszczy Augustowskiej. Na trasie wyścigu, której autorem był Jacek Siemiaszko ( Augustów MTB Team) nie mogło zabraknąć też przejazdu nad słynnym Kanałem Augustowskim. Bardzo ciekawy odcinek czekał na zawodników w okolicy rezerwatu „Stara Ruda”.

Jak zawsze na Maratonach Kresowych, pierwsi na starcie stanęli przedszkolacy, którzy ścigają się w wyścigu HurtowaniaZabawek.pl Mikro Biciklo. Poranny deszcz nie przestraszył kilkunastu dzielnych maluchów. Tradycyjnie każde startujące dziecko otrzymało pamiątkowy medal i upominek od sponsora wyścigu Hurtowni Zabawek Biały z Białegostoku.

Kwadrans po przedszkolakach wystartował wyścig Fit przeznaczony dla Młodzików (13-14 lat) oraz początkujących amatorów. Najszybciej dystans 16 kilometrów pokonali Paweł Molski (GRZMOT Podlasia) i Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół), wicemistrzyni Polski szkółek kolarskich. O zwycięstwie w wyścigu decydował sprinterski finisz, w którym najlepsze Młodziczki walczyły na równi ze starszymi od siebie kolegami. Nikola pierwsze miejsce przegrała zaledwie o niespełna pół sekundy.

Kilka minut po ćwierćmaratonie na trasę wyruszyli zawodnicy w wieku 7 - 12 lat, uczestnicy wyścigu Mini, który został zdominowany przez młodych kolarzy drużyny MTB Ełk Prostki. Wśród dziewczynek najszybsza była Martyna Wierzbicka, zaś wśród chłopców Sebastian Szumski.

Był to jednak dopiero przedsmak emocji jakie miały nastąpić w wyścigach na dystansach Maraton i Peleton CST Półmaraton. Szczególnie, że na starcie stanął jeden z najlepszych polskich kolarzy szosowych ostatnich lat Marcin Białobłocki. W 2015 roku Białobłocki sięgnął po tytuł mistrza Polski w jeździe na czas oraz wygrał etap Tour de Pologne. Był także 9. zawodnikiem na mistrzostwach świata w roku 2015. Po zakończeniu kariery zawodowej, ściga się dla przyjemności także na rowerach MTB. Przed startem mówił, że przyjechał do Augustowa po wygraną i słowa dotrzymał. Metę mijał samotnie, z przewagą niemal minuty nad Michałem Przekopem z drużyny MTB Suwałki. Trzecie miejsce zajął Marcin Zawadzki Marcin (MISTRAL Grodno SA Radio Białystok). Czwarty finiszował jego kolega klubowy Piotr Krysiewicz, co wystarczyło do awansu na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Zwycięzcą dwunastego sezonu Maratonów Kresowych został Wiktor Gindorowicz (AbsoluteBikes.pl), który w Augustowie musiał zadowolić się piątym miejscem.

Jak zawsze bardzo zacięta rywalizacja była w Peleton CST Półmaratonie, w którym bierze udział dwie trzecie wszystkich uczestników Maratonów Kresowych. Już przed wyścigiem pewnym wygranej w klasyfikacji generalnej był Dawid Bojarczak (AGR Podlasie). Jednak nie potraktował ostatniego wyścigu rekreacyjnie i wygrał piąty raz z rzędu. Przez większość dystansu gonił czołówkę, gdyż na trasie poczekał na swojego tatę Michała Bojarczaka, który miał defekt. Rodzinna pomoc okazała się skuteczna. Michał zajął piąte miejsce na etapie i dzięki temu stanął na najniższym stopniu podium klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce w wyścigu oraz w “generalce” zajął Bartosz Samborski (Dabarti Pie3cki Team). Augustowianie cieszyli się z trzeciego miejsca Radosława Lotkowskiego.

Triumfatorka wyścigu kobiet w Peleton CST Półmaratonie, który dla kobiet w tym sezonie był głównym dystansem, została po raz szósty w sezonie Moniuszko Marzena (MILSPORT Team). Siedem minut do zwyciężczyni straciła Edyta Kryńska (Dabarti Pie3cki Team). Taka sama kolejność była w klasyfikacji generalnej cyklu. Podobnie jak w wyścigu panów, trzecie miejsce należało do MTB Augustów. Dla Katarzyny Salik było to pierwsze podium Open w piątym sezonie startów w Maratonach Kresowych. W klasyfikacji generalnej z trzeciego miejsca w Półmaratonie cieszyła się Jolanta Kulikowska (WestRock Bike Team).

Augustów jest miastem niezwykle gościnnym dla rowerzystów. Od startów, aż do zakończenia wszystkich dekoracji, z zawodnikami byli Burmistrz Mirosław Korolczuk oraz Wiceburmistrz Filip Chodkiewicz. Nadleśnictwo Augustów reprezentował Zastępca Nadleśniczego Tomasz Jarosz. Proboszcz Studzienicznej, niczym filmowy Ojciec Mateusz przemieszczał się rowerem. Najmłodszych w czasie dekoracji częstował krówkami studzieczańskimi i lizakami, zaś dorosłym rozdawał kalendarze na rok 2021.

W przeprowadzeniu wyścigu nie przeszkodziło rozszerzenie na cały kraj epidemicznej “żółtej” strefy. Uczestnicy w zdecydowanej większości ze zrozumieniem przyjęli konieczność zakrywania ust w miasteczku zawodów i podczas dekoracji. Na pewno tegoroczne zdjęcia z podium będą się wyróżniać…

W “koronowirusowym” sezonie 2020 odbyło się ogółem dziesięć wydarzeń z cyklu Maratony Kresowe. Osiem było “normalnymi” wyścigami ze startu wspólnego. W okresie wiosennej kwarantanny odbyły się także dwie “czasówki” Kresowe Solo, z rywalizacją korespondencyjną za pomocą aplikacji Strava. Nie odbyły się zagraniczne edycje na terenie Białorusi i Litwy. Mniej kolorowy niż w poprzednich sezonach był “kresowy” peleton, gdyż tylko na część imprez mogli przyjechać zawodnicy z Litwy. Białoruś reprezentował tylko jeden zawodnik. Jednak skrócony sezon 2020 dyrektor wyścigu Mirosław Barej uznał w tych okolicznościach za bardzo udany.

Współorganizatorami wyścigu było Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie. Głównymi sponsorami cyklu byli: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, marka Primacol, Garmin, Fenwicks, HurtowniaZabawek.pl, Augustowianka oraz Browar Waszczukowe. Organizację wyścigu wsparły: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Nadleśnictwo Augustów.