Na finiszu emocje aż kipiały w Lidzbarku w ramach Milko Mazury MTB.

Lidzbark w pięknym stylu zadebiutował w mazurskim cyklu. Na starcie stawiła się rzesza amatorów dwóch kółek. Miasteczko sportowe usytuowane zostało w wyjątkowym miejscu - parku sportowo - rekreacyjnym nad Małym Jeziorem. Stąd tylko krok dzielił kolarzy od wyjątkowej trasy rowerowej w północnej Polsce, która biegnie wokół Jeziora Lidzbarskiego i przez rezerwat przyrody Klonowo. Weltrack, bo o nim mowa, to singletrack liczący 8480 m.

Do samego końca nie było wiadomo, który z zawodników zwycięży na dystansie PRO. Zacięta rywalizacja między Dominikiem Jakubowskim (Sunrace Koło-Koła MoreCycling) oraz Jarosławem Wołosiukiem (Centrum Rowerowe Olsztyn Team) rozgrzewała licznie zgromadzoną publiczność przez całą finiszową prostą. Ostatecznie pierwsze miejsce z czasem 3:25:02 zajął Dominik Jakubowski. Jarosław Wołosiuk, drugi na mecie, miał zaledwie sekundę straty do lidera. Jego czas to 3:25:03. Trzecie miejsce zajął Przemysław Baranowski (Bialoblocki ProCoaching) z czasem 03:26:27.

To był naprawdę długi wyścig. Ostatni maraton podobnie czasowo jechałem dwa miesiące temu - mówi Dominik Jakubowski. - Nie wiedziałem jak zachowa się mój organizm na tak długim dystansie, ale jak widać dobrze. Od startu poszło mocne tempo i razem z Jarosławem Wołosiukiem odjechaliśmy trzymając ciągle bezpieczną przewagę. Trasa niby interwałowa, ale przelotowe szutrówki były bardzo męczące - dodaje zwycięzca dystansu PRO.

Na dystansie EXPERT bezkonkurencyjny był Bartłomiej Klus (Mlekopl Team), przed Piotrem Andrzejczykiem (Centrum Rowerowe Team) i Marcinem Białobłockim, który dołączył do startów w Milko Mazury MTB na początku tego sezonu. Jak widać Mazury przypadły do gustu Mistrzowi Polski w jeździe indywidualnej na czas z 2015 roku, gdyż w cyklu startuje regularnie. Wśród kobiet wygrała Anna Kołatka (Cryospace Olsztyn) przed Anną Ostrowską (T4B BIKE TEAM) i Martą Raszkiewicz (Centrum Rowerowe Olsztyn Team).

Dystans Hobby zwyciężył Arkadiusz Bińczak (Cyklo Kwidzyn). Kolejne miejsca na podium wywalczyli Igor Kubacki (Mlekpol Team) i Rafał Molenda (Szprycha Giżycko). Wśród kobiet wygrała Gabriela Janowicz (RANT BARTOSZYCE), pokonując linię mety przed Anną Kozikowską (Szprycha Giżycko) i Iwoną Gąsiewską (MTB EŁK Prostki).

Najkrótszy dystans FUN najszybciej pokonał Maciej Kowalski (SPORT MASTER ROWERY) wyprzedzając brata Joachima Kowalskiego oraz Dawida Mikołaja (Akademia Kolarstwa Olsztyn).

W miasteczku sportowym czekało również sporo atrakcji dla najmłodszych. Dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat w sobotę odbyły się bezpłatne wyścigi Nickelodeon Race - Liga Szkółek Kolarskich, a dla najmłodszych w wieku od 1 do 5 lat rozegrane zostały zawody sportowe Łaciate Junior Strider Racing.

Milko Mazury MTB Etap 7 Lidzbark - Wyzwanie Welltrack - pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego został zorganizowany przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Lidzbarku oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko - Mazurskiego.

Sponsorem tytularnym mazurskich wyścigów jest marka Milko. Sponsor strategiczny Lotto. Sponsor główny Expand.

o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.