Pierścień tysiąca jezior. 610 km non stop.

Gdy spijacie piankę z kawy przegryzając rogalikiem, na trasie 610 kilometrów wokół mazurskich jezior pędzą już zawodnicy ultramaratonu "Pierścień tysiąca jezior". Na linii startu stanęło niemal 200 śmiałków chcących się zmierzyć nie tyle z samą trasą, co z samym sobą. Wyzwanie dla twardzieli zorganizowane zostało przez Roberta Janika, winowajcę popełnienia również kultowego już maratonu Bałtyk Bieszczady 1008. 

Na tej gigantycznej trasie ustawionych zostało 9 punktów żywieniowych, pośród których znajda zawodnicy również cztery miejscówki kuszące możliwością zamknięcia powiek na pewien czas układając się do snu. Znając upór najlepszych, nie zbliżą się oni nawet do poduszki, walcząc z samym sobą i pokusami na trasie. Trasa nie jest najeżona wielkimi podjazdami, jednak okolice mazurskich jezior nie należą również do terenów całkiem nudnych i suma przewyższeń 4000 metrów mimo wszystko powinna wejść w nogi nie pozwalając na nudę podczas jazdy.

Foto Marecky

Klasyfikacja ultramaratonu prowadzona jest zarówno w formule OPEN gdzie zawodnicy będą współpracowali w pewnych grupach, jak i w formule SOLO, gdzie każdy zdany jest wyłącznie na własne siły. Na każdym z wyznaczonych punktów zawodnik zobowiązany jest do podpisania listy, co jest potwierdzeniem jego przejazdu. Wertując prognozy pogody każdy chyba odetchnął ze sporą ulgą, patrząc na wykres temperatury, gdzie nocą powinno być około 15 stopni a w ciągu dnia do 25 stopni w tym rejonie, co pozwala na jazdę bez anomalii i utraty sił podczas chłodu, czy deszczu.

Na mapie udostępnionej na stronie ultramaratonu można na żywo śledzić rywalizację na trasie 

O powadze rywalizacji świadczyć mogą wymogi i kary nakładane przez organizatora

Kary regulaminowe

 Brak potwierdzenia swojej obecności na PK* (w książce zawodnika lub na liście startowej PK*) (kara czasowa 1 godz za każdy brak wpisu karta/lista) w przypadku zamknięcia PK - podbicie karty na najbliższej stacji paliw/sklepie. W przypadku gdy zawodnik zapomni/zniszczy/zgubi kartę – potwierdzenia należy dokonać na dowolnej kartce.

 Brak widocznego dla kierowców numeru startowego – tył (plecy/plecak/sakwa); brak numeru na kasku, brak świateł w nocy – (każdorazowo kara czasowa 1 godz) 

 Korzystanie ze zorganizowanej pomocy osób trzecich na PK i poza PK, za wyjątkiem innych zawodników, (każdorazowo kara czasowa 2 godz) (nie dotyczy kategorii TEAM, oraz w sytuacjach uzyskania zgody sędziego głównego)

Korzystanie z podwiezienia (dyskwalifikacja)

Holowanie przez inny pojazd lub niezachowanie bezpiecznej odległości (kara czasowa do 12 godz) 

Jazda w grupie powyżej 15 osób (kara czasowa 1 godz. dla każdego zawodnika z grupy

Zaśmiecanie trasy wyścigu (każdorazowo kara czasowa 15 min) 

Zgłoszenie organizatorowi przez służby porządkowe nieprzestrzegania przez zawodnika przepisów ruchu drogowego, (kara czasowa 12 godzin) 

Zmiana trasy bez powiadomienia sędziego głównego i zgody organizatora (np. obwodnice, skróty itp. ) (za każdy pominięty 1 km trasy -15 minut) 

Zjechanie z obszaru widoczności w trasy, lub zatrzymanie się poza wyznaczonymi miejscami bez powiadomienia organizatora (kara czasowa 1 godz) 

Jazda zawodnika OPEN za zawodnikiem SOLO w odległości mniejszej niż 50m i czasie dłuższym niż 5min (kara czasowa 1 godzina dla zawodnika OPEN) zawodnik SOLO jest zobowiązany zgłosić ten fakt sędziemu/organizatorowi. W przypadku braku zgłoszenia kara czasowa obejmuje obydwu zawodników. 

Jazda zawodnika SOLO za zawodnikiem OPEN w odległości mniejszej niż 50m i czasie dłuższym niż 5min (kara czasowa 1 godzina) Kary porządkowe dotyczące sposobu poruszania sie po drogach 

Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających (bezwzględna dyskwalifikacja)  przejazd przez zamknięte rogatki kolejowe (kara czasowa 6 godz) 

Jazda w nocy (21:00–5:00) bez wymaganego oświetlenia (kara czasowa 1 godziny i zatrzymanie do uzupełnienia brakującego oświetlenia) 

Za każde stwierdzone naruszenie ustawy o ruchu drogowym uznaniowo (kara czasowa 15min – 12h) 

Otrzymanie od służb mundurowych informacji, ostrzeżenia, lub mandatu karnego za stwarzanie bezpośrednie zagrożenia zdrowia lub życia. (W zależności od wagi wykroczenia kara czasowa od 12 godz do dyskwalifikacji dla każdego z podanych nr zawodnika) 

Jazda drogami ekspresowymi - kara czasowa 2 godz za każdy 1 km) 

Przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle (kara czasowa 6 godz) 

Jazda w grupie więcej niz. poboczem + prawym pasem drogi (z wyjątkiem zmiany pasa ruchu podczas skrętu w lewo) (kara czasowa 1 godziny) 

Przekroczenie ciągłej linii, jazda pod prąd (od 1 godz do 12 godz).


o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.

komentarze

WiadomościWszystkie

  • ​Pa, Pa w Piasecznie

    Lekko nie będzie. Nie tylko dlatego, że w sercu ciężko będzie żegnać się z Mazovią. Ale przede wszystkim dlatego, że ostatni w 19. sezonie maraton...

    Więcej...

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl