Velo Małopolska- Velo Dunajec

Jakiś czas temu pisaliśmy o projekcie budowy tras rowerowych w Małopolsce i na Śląsku, które w dużej części będą prowadzone wałami rzecznymi, oraz zupełnie nowymi nitkami asfaltu po wytyczonych w projekcie trasach. Velo Małopolska to największy realizowany  w Polsce projekt budowy tras rowerowych. Już za kilka lat rowerzyści będą mogli skorzystać z prawie 1000 kilometrów dobrze oznakowanych ścieżek, które połączą najciekawsze turystycznie i przyrodniczo miejsca w regionie. Planowany termin zakończenia projektu to 2020 r. Jednak już teraz do dyspozycji miłośników dwóch kołek zostało oddanych kilkaset km tras o najwyższym europejskim standardzie.

W ostatnim czasie obserwujemy wzmożone prace przy wykończeniu przed oddaniem do użytku rowerzystów odcinka Velo Dunajec, który będzie kandydatem numer 1 do miana najładniejszej trasy rowerowej w naszym kraju. Powiaty: tatrzański, nowotarski nowosądecki, tarnowski udostepniły pod projekt aż 237 km ciągłego szlaku pod budowę. Startując z Zakopanego bedzie można podziwiać Tatry, Pieniny w Szczawnicy, szlak wokół jeziora Czorsztyńskiego i zamek w Niedzicy, Stary i Nowy Sącz, zalewy w Rożnowie i Czchowie kierując się dalej między wzgórzami w stronę Tarnowa, gdzie w Wietrzychowicach połączy się z...Wiślaną trasą rowerową.

Rozmach robi ogromne wrażenie i sami mamy okazję sprawdzać postępy prac i stan nawierzchni na nowo oddanych odcinkach naszymi redakcyjnymi rowerami. Trasy będą przystosowane do potrzeb wszystkich miłośników dwóch kółek. Zarówno wyczynowcy, jak i osoby, które jeżdżą na rowerze rekreacyjnie, czy rodziny z dziećmi znajdą coś dla siebie. Koncepcja budowy zintegrowanej sieci tras rowerowych (a także biegowych i narciarskich tras biegowych) powstała w 2013 roku na zlecenie Województwa Małopolskiego. Projekt budowy tras rowerowych został powierzony Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Zgodnie z przyjętymi założeniami projektowane trasy rowerowe stworzą spójną sieć przebiegającą przez całe województwo, łącząc jego główne ośrodki miejskie.

Projekt zakłada budowę ośmiu tras rowerowych:
Wiślana Trasa Rowerowa – WTR, VeloDunajec, VeloMetropolis (małopolski odcinek trasy EuroVelo 4), VeloNatura (małopolski odcinek trasy EuroVelo 11), VeloSkawa, VeloRabaVeloPrądnikVeloRudawa. Wiele odcinków tych tras jest już od pewnego czasu użytkowana, zarówno przez miłośników wycieczek rowerowych, jak i sportowców wyczynowych, którzy znajdują tam miejsce do spokojnego i bezpiecznego treningu.

Materiały i zdjęcia "Velo Małopolska" i ZDW w Krakowie.


o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

  • Ścieżki rowerowe - zło konieczne?

    Widoki ze ścieżek: młoda mama z dzieckiem w wózku szła środkiem ścieżki, delektując się świeżym powietrzem i śpiącym maluchem, zapominając o całym...

    Więcej...

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl