Maratony Kresowe po raz ósmy w Michałowie

Ósmy wyścig z cyklu Maratony Kresowe, który odbył się w Michałowie, okazał się szczęśliwy dla polskich zawodników. Na głównym dystansie Maraton (67 km) niespodziewanie zwyciężył junior z Białegostoku Szymon Pomian (UKS Wygoda Białystok), który na finiszu pokonał faworyta, Białorusina Yauheni Navasada (CST 7R MTB Team). Wśród kobiet najlepsza była Marzena Moniuszko (Mistral Grodno SA Radio Białystok).

Maratony Kresowe wystartowały znad zalewu w Michałowie nie tylko ósmy raz w sezonie, ale także po raz ósmy w historii. Był to powrót po dwóch sezonach przerwy. W 2015 odbyła się tutaj edycja Pucharze Polski w Maratonie MTB. Wiele odcinków z tamtej trasy zawodnicy mieli do pokonania także w tym roku. Trasa prowadziła praktycznie w całości przez dziką w tym rejonie Puszczę Knyszyńską. Zawodnicy przejeżdżali obok tajemniczych obiektów pamiętających czasy zimnej wojny. W przeszłości ukryte w głębokim wąwozie szerokie tory prowadziły do ogromnych, podziemnych zbiorników paliw.

Pod względem sportowym była to wymagająca trasa. Na dystansie Maraton zawodnicy mieli do pokonania ok. 1000m przewyższenia, zaś Peleton CST Półmaraton 500m. Kilka podjazdów i zjazdów było nadspodziewanie długich, jak na tereny nizinne. Sporo też było zakrętów i singli, których szybkie pokonanie wymagało dobrych umiejętności technicznych. Trudny wyścig to także duża satysfakcja z jego ukończenia. Jeden z najstarszych zawodników Edmund Łapuć (3. miejsce w kategorii M7) nawet zrymował na gorąco swoje podsumowanie wyścigu: “MTB "Maratony Kresowe" (40 km) w Michałowie, to jest wyścig co się zowie. Czwarty stopień trudności aż bolały kości. Stawy i mięśnie skrzypiały od naciskania na pedały, a oczy z orbit wypadały. Jednak wyścig ukończony i wraca człowiek zadowolony!”

Na dystansie Maraton o zwycięstwie zadecydował sprinterski pojedynek na finiszu trzech zawodników. Faworytem był Yauheni Navasada (CST 7R MTB Team), który w tym sezonie wygrał już dwa etapy. Jednak Białorusin z Minska zaatakował za wcześnie i na ostatniej prostej został prześcignięty przez niezwykle uzdolnionego juniora z UKS Wygoda Białystok Szymona Pomiana. Trzecie miejsce zajął Paweł Arciszewski (Inter Cars Sonic Bike Team), medalista mistrzostw Europy Osób Niesłyszących. Wśród kobiet wygrała zwyciężczyni klasyfikacji generalnej 2018 roku Marzena Moniuszko (Mistral Grodno SA Radio Białystok)

Można powiedzieć, że Michałowo należało do juniorów, gdyż młodzi zawodnicy wygrali także w Peleton CST Półmaratonie. Co więcej całe podium zajęli siedemnastolatkowie. Najszybszy na finiszu okazał się Jakub Budziński (Klub Rowerowy MTB Suwałki). Drugie miejsce zajął Białorusin Aliaksei Dzmitrieu, zaś trzecie Rosjanin z Kaliningradu Vladislav Prokhorov, obaj reprezentujący drużynę Velogrodno.

Wśród kobiet kolejność dwóch pierwszych miejsc była taka sama jak dwa tygodnie wcześniej w Drohiczynie. Zwycięską passę podtrzymała Urszula Głowacka (AGR Podlasie), zaś drugie miejsce w swoim 50. starcie zdobyła Edyta Kryńska (BLU Team Refleks). Trzecim miejscem musiała się zadowolić powracająca po chorobie zwyciężczyni trzech wcześniejszych wyścigów Jolanta Myć (MTB Huragan Międzyrzec Podlaski)

Maratony Kresowe są imprezami dla wszystkich kategorii wiekowych. Na każdym wyścigu jako pierwsi rozpoczynają przedszkolacy, którzy rywalizują w wyścigu HurtowaniaZabawek.pl Mikro Biciklo. Następnie startują dzieci 7 - 12 lat w wyścigu Mini, który w Michałowie liczył 9 kilometrów. Dla młodzieży i początkujących zawodniczek i zawodników dedykowany jest “ćwierćmaraton” LIV Fit (17km). Co istotne wyścigi te odbywają się przed wyścigami głównymi. Dzięki takiemu harmonogramowi zawodów, rodzice startujący w dłuższych wyścigach mogą obserwować zmagania swoich dzieci lub być ich opiekunami na trasie. Wyścigi Mini i LIV Fit nie kolidują z Maratonem i Półmaratonem, dzięki temu młodzi zawodnicy i debiutanci mogą się czuć na trasie bezpiecznie.

Współorganizatorem wyścigu był Urząd Miejski w Michałowie. Maratony Kresowe uzyskały wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Marszałka Województwa Podlaskiego. Głównymi sponsorami cyklu są: sklepy rowerowe Peleton, CST, Garmin, ECOBI, Velo Sp. z o.o., Dobre Sklepy Rowerowe oraz HurtowniaZabawek.pl.

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe zostanie rozegrany na Białorusi w Sopoćkniach nad Kanałem Augustowskim w sobotę 20 lipca. Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl