Optimus Crux Solo Lite - test praktyczny

Ostatnimi czasy bardzo modne stały się tzw. mikro wyprawy, czyli krótkie wypady za miasto oraz wyścigi przygodowe. Wymagania osób chcących odpocząć i spędzić 1-2 dni poza domem np. w lesie są w dużej mierze zbieżne z tymi, jakie wystosowywują min. osoby startujące w wyścigach długo dystansowych. Zatem jakie są ogólne wymagania dotyczące sprzętu do mikro wypraw? Przed wszystkim lekkość, zwarta budowa oraz niewielkie gabaryty. Wiadomo, że większy i cięższy bagaż będzie podskakiwał na nierównościach pogarszając komfort oraz sterowność roweru. Oczywiście wszystko zależne jest od Naszego portfela. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że czasy ciężkich, dużych śpiworów, worka konserw czy zestawu naczyń marki "Klimczok" odeszły do lamusa. Obecnie w dziedzinie mikro wypraw panuje wszechobecny minimalizm. Zestaw Optimus Crux Lite Solo jest tego znakomitym przykładem.

Zestaw Optimus Crux Lite Solo składa się z palnika Optimus Crux Lite oraz zestawu (garnek oraz przykrywka) Optimus Terra Xpress Cooking Pot. Ponieważ palnik nie został wyposażony w piezo zapalarkę należy zabrać ze sobą coś czym ją "odpalimy". Ponadto do prawidłowego działania palnika niezbędny jest kartusz z gazem. Do wewnątrz zestawu Optimus Terra Xpress Cooking Pot zmieści się min. palnik Optimus Crux Lite, który to razem z nim tworzy testowany przez nas zestawem Optimus Crux Lite. Ponadto do środka zmieści się zapalniczka, składana łyżeczka Optimus Titanium Folding Spork (wiadomo, że czymś jeść trzeba) nie zajmująca dodatkowego miejsca w plecaku czy w końcu kartusz z gazem. Jak wiadomo minimalizm pociąga za sobą spore konsekwencje. 

Nie inaczej jest w tym przypadku. Lekkość oraz kompaktowa budowa pozwala na zastosowanie jedynie kartuszy o pojemności 97/100g. Podyktowane jest to oczywiście gabarytem wewnętrznym zestawu Optimus Terra Xpress Cooking Pot, którego wymiary zewnętrzne zawierają się w walcu o średnicy 107mm i wysokości 136mm, a pojemność "garnka" wynosi 0,6l. Naszym zdaniem pojemność 100g z powodzeniem wystarczy na sporą liczbę posiłków. Ponadto zarówno w przypadku mikro wypraw jak i wyścigów długo dystansowych tradycyjną żywność bardzo mocno wypiera (w niektórych segmentach całkowicie wyparła) żywność liofilizowana. Żywność ta nie wymaga długotrwałego procesu gotowania. Jej przygotowanie ogranicza się do zagotowania małej objętości wody. Zatem ilość gazu potrzebna do przyrządzenia pojedynczego posiłku jest niewielka. 

Palnik Crux Lite od standardowej wersji różni się przede wszystkim pozbyciem się systemu umożliwiającego "złamanie" palnika w pół w ceku lepszego transportu. W zamian za owe "utrudnienie" zyskujemy cennych kilka gramów. Ponadto pozbywamy się kilku ruchomych elementów mogących się przyblokować, poluzować itp. Według producenta cały zestaw  Optimusa Crux Lite Solo powinien ważyć 272g. Po zważeniu realna waga wyniosła 278g (palnik Palnik Crux Lite - 74g, zestaw naczyń Terra Xpress Cooking Pot - 204g). Można by powiedzieć, że zestaw plasuje się w wagowej czołówce. Biorąc pod uwagę, że do środka zmieścimy dodatkowo łyżeczkę, zapalniczkę oraz coś jeszcze to robi się naprawdę ciekawie. Co prawda dzięki takiemu zabiegowi waga zestawu rośnie, lecz upakowujemy do środka rzeczy, które i tak będą niezbędne oszczędzając miejsce w plecaku lub sakwie. Tutaj takie małe spostrzeżenie. Garnek oraz przykrywka wyłożone są od środka teflonem, i bardzo dobrze. Problem polega jednak na tym, że owy teflon jest podatny na zarysowanie. Wkładając do środka cokolwiek bez odpowiedniego zabezpieczenia nawet po jednym dniu teflon w miejscu kontaktu ulegnie przetarciu. Polecamy zatem zawinąć w np. szmatkę zarówno palnik jak i kartusz z gazem.

Tak wygląda garnek po jednej jeździe bez jego zabezpieczenia przed kontaktem z kartuszem z gazem. Przejdźmy do wydajności palnika Crux Lite. Jego moc wynosi 3000W, czyli całkiem nieźle. Wg danych producenta (w zależności od warunków) 1litr wody zagotujemy w ok. 3 minuty. Po licznych testach, uśredniając wyniki otrzymujemy czasy na poziomie 6-7minut (garnek 0,6l). Tak więc laboratorium a rzeczywiście rozjeżdża się znacząco. Zarówno garnek jak i przykrywka (mogąca być używana jako kubek) została wyposażona w odchylane, zintegrowane rączki. W przypadku garnka mamy do czynienia z dwoma ramionami przylegającymi do garnka po obwodzie i odchylanymi do środka, natomiast pokrywka została wyposażona w pojedynczy uchwyt przylegający do płaskiej jej części, który odchylamy w bok. Rączki zostały przymocowane za pomocą nitów. Dzięki temu zminimalizowane zostało przewodnictwo cieplne pomiędzy częścią gorącą a rączkami. Dodatkowo rączki zostały pokryte elastycznym tworzywem sztucznym, które z jednej strony poprawia pewność chwytu a z drugiej stanowi dodatkową izolację cieplną. Tak więc bez problemu możemy trzymając rączki mieszać w garnku czy też bezpiecznie go przenosić. Podczas naszych testów nie udało nam się chociażby nadtopić wspomnianego tworzywa sztucznego, tak więc uważamy rozwiązanie za pewne oraz bezpieczne.

Podsumowując możemy z czystym sumieniem polecić produkt każdemu, kto chciałby się wybrać czy to na wyścig przygodowy czy też na mikro wyprawę za miasto. Waga, moc oraz możliwość upakowania do środka niezbędnych gadżetów czynią z zestawu Optimus Crux Lite Solo produkt naprawdę godny uwagi. Jedyną rzeczą, którą musimy wykonać we własnym zakresie jest owinięcie kartusza, kuchenki oraz wszelkich rzeczy, które umieścimy wewnątrz w specjalnych miękkich woreczkach.

Kuchenka to nie wszystko. Testy kolejnych elementów wyposażenia niebawem.

Specyfikacja techniczna Optimusa Crux Lite Solo:

 • Rodzaj paliwa: LPG
 • Czas gotowania: do 90 min przy maksymalnym otwarciu ( z kartuszem o wadze 220g)
 • Wymiary: 136mm × Ø 107mm
 • Maksymalny kartusz z gazem chowany do środka: 97/100g
 • Moc: 3000W
 • Waga: 278g (palnik Palnik Crux Lite - 74g, zestaw naczyń Terra Xpress Cooking Pot - 204g), bez kartusza z gazem
 • Cena: 289zł

Ocena:

 • Użyte materiały - 4,5
 • Wykonanie - 4,5
 • Jakość/cena - 5
 • Ergonomia - 5
 • Waga - 5
 • Cena - 5

Dystrybutorem marki Optimus w Polsce jest firma Raven (http://www.ravenco.eu).


o autorze

Szymon Barczyk

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
 • ,
 • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl