Sezon na start! Bike Atelier MTB Maraton rusza w Rybniku

– Serdecznie zapraszam całe rodziny na rowerową przygodę. To dobry pomysł na niedzielę w Rybniku – mówi prezydent miasta, Piotr Kuczera. W najbliższą niedzielę rozpocznie się tam nowy sezon Bike Atelier MTB Maratonu, jednej z najpopularniejszych serii maratonów rowerowych w Polsce. – Trasa jest w sam ram na rozpoczęcie sezonu, warto rozruszać się po zimie! – zapowiadają jego organizatorzy.

– Szykujcie rowery, zapraszamy na start! – zachęca Grzegorz Smaczyński, organizator Bike Atelier MTB Maratonu. Już w najbliższą niedzielę 14 kwietnia w Rybniku rozpocznie się sezon jednej z najpopularniejszych serii maratonów rowerowych w Polsce. Na rybnicki wyścig zarejestrowało się już ponad 1000 zawodników i zawodniczek, organizatorzy spodziewają się jeszcze lepszej frekwencji. – Na zawodników czeka stosunkowo łatwa i szybka trasa, bez wielkich utrudnień technicznych, w sam raz na początek sezonu. Mogą wybrać albo 28-km dystans Hobby/Family, albo 62-km dystans Pro – mówi Grzegorz Smaczyński. Najmłodsi na dwóch lub czterech kółkach, a nawet na rowerkach biegowych mogą się ścigać na osobnych dostosowanych do wieku krótkich trasach. W nastawionej przede wszystkim na dobrą zabawę kategorii Kido mogą ich wspierać rodzice.

Wichury nie pokrzyżowały planów

– Serdecznie zapraszam całe rodziny na rowerową przygodę. To dobry pomysł na spędzenie udanej niedzieli w Rybniku – zachęca prezydent miasta, Piotr Kuczera. Specjalnie dla mieszkańców Rybnika będzie przeprowadzona osobna klasyfikacja, w której puchary przygotowali uczestnicy tamtejszych Warsztatów Terapii Zajęciowej Przystań. Choć na starcie można się spodziewać czołowych zawodników MTB w Polsce, rybnicka trasa nie powinna wystraszyć nawet początkujących. – Musieliśmy zmienić ją nieco ze względu na marcowe wichury, ale nie straciła ani trochę na jakości. Będzie sporo dróg szutrowych i leśnych ścieżek, trochę zwężeń i singletracków, a profil trasy jest łagodny. Rybnik i jego okolice mają sporo urokliwych zakątków, które odwiedzimy na maratonie – podkreśla Grzegorz Smaczyński. Biuro zawodów, miasteczko wyścigu, a także jego start i meta będą zlokalizowane na terenie ośrodka MOSiR w Kamieniu. Maraton rozpocznie się o 11.30, od 10.00 będą rywalizowały dzieci. Do piątku włącznie można zarejestrować się na wyścig na www.bikeateliermaraton.pl, później będzie to można to zrobić w biurze zawodów czynnym w sobotę od 17.00 do 19.00 i w niedzielę od 8.00 do 10.30.

Będzie jeszcze lepiej

Bike Atelier MTB Maraton 2019 to aż dwanaście wyścigów, o dwa więcej niż w poprzednim roku. W Rybniku rozpocznie się jego piąty sezon. – Gdy wspominam jego początki, widzę, jak długą drogę przeszliśmy do miejsca, w którym obecnie jesteśmy – mówi Dariusz Leśniewski, organizator serii. Cykl maratonów MTB na południu Polski z roku na rok zyskuje coraz większe grono startujących. Na trzecim miejscu pod względem najchętniej wybieranego cyklu maratonów MTB w sezonie 2018 wskazali go w corocznej ankiecie czytelnicy jednego z rowerowych portali. Organizatorzy maratonu z roku na rok stawiają sobie poprzeczkę coraz wyżej. – Przeprowadziliśmy ankietę wśród naszych uczestników, wyciągnęliśmy wiele wniosków i nasz maraton będzie w tym roku jeszcze lepszy niż wcześniej – zapewnia Dariusz Leśniewski.

Fair play i natura

Zapewnienia organizatorów przekładają się na konkretne rozwiązania. Jednym z najważniejszych jest większa dbałość o zasady fair play, która powinna być odczuwalna nawet wśród wyścigów na dystansie Family. Powinno być także bezpieczniej. – Wprowadzamy dwa sektory startowe na dystansie Family. Młodsze dzieci wystartują później, żeby mogły swobodnie rywalizować bez nerwowych sytuacji – zapowiada Grzegorz Smaczyński. – Będzie też więcej wolontariuszy i lepsze oznaczenie tras – dodaje. Organizatorzy Bike Atelier MTB Maratonu stawiają także na większą dbałość o naturę. – Na bufetach będą kubeczki zamiast butelek z wodą, żeby plastik nie lądował później na trasie. Gdy zawodnicy wypiją zawartość kubka, od razu go wyrzucą, a my będziemy go mogli sprzątnąć – tłumaczy Smaczyński. Prosi, aby wszystkie śmieci, np. po batonach czy żelach energetycznych, wyrzucać właśnie w strefie bufetu, co pozwoli łatwo je uprzątnąć obsłudze maratonu.

Inną zmianą na korzyść startujących w BAM będzie w tym roku większy wybór posiłków po wyścigu. – Nowa firma cateringowa zapewni dwa obiady do wyboru, z mięsem i bez, a także spory wybór posiłków do zakupu – mówi Grzegorz Smaczyński. Zapowiada również więcej atrakcji dla dzieci, m.in. dmuchańce i zjeżdżalnię, a także animacje przygotowane przez sponsorów. Organizatorzy wprowadzili również ułatwienia dotyczące rejestracji drużyn (kody rabatowe do wykorzystania). Dodatkowo w Rybniku Cyclewash Polska zapewni darmowe profesjonalne mycie, suszenie i smarowanie rowerów po wyścigu. Znając uczestników Bike Atelier MTB Maratonu, można być spokojnym o to, że na starcie w Rybniku i rowery, i oni będą świetnie przygotowani. – Z pewnością będzie można podziwiać efekty zimowych treningów, ale także ci, którzy nie przejechali jeszcze w tym roku zbyt wielu kilometrów, będą mile widziani – uśmiecha się Grzegorz Smaczyński. – Żaden trening nie zastąpi wyścigu, dlatego nawet jeśli nie zamierzacie walczyć o zwycięstwo, możecie spędzić dobrą niedzielę w Rybniku.

***

Zobacz zapowiedź Bike Atelier MTB Maratonu w Rybniku - 

***

Program wyścigu

Biuro zawodów

MOSiR Rybnik – Ośrodek w Kamieniu

Rybnik – Kamień

ul. Hotelowa 12

Zapisy w biurze zawodów

Sobota 13 kwietnia: 17.00-19.00

Niedziela 14 kwietnia: 8.00-10.30

Wyścigi dziecięce na dystansie KIDO

Rywalizacja dla dzieci 7-8 lat oraz 9-11 lat: 10.00-11.00

Ustawianie zawodników w sektorach startowych

Na dystansach PRO, HOBBY i FAMILY: 11.00

Start maratonu

Dystanse PRO, HOBBY, FAMILY: godz. 11.30

Wyścigi dziecięce na dystansie KIDO

Rywalizacja dla dzieci w kategoriach do 4 lat oraz 4-6 lat: 11.50-12.20

Dekoracja

13.00 – dekoracja dystansu KIDO (wyścigi dziecięce)

14.30 – dekoracja dystansów HOBBY oraz FAMILY

15.30 – dekoracja dystansu PRO

Konkurs

15.50 – finał konkursu dla zawodników

Więcej informacji można znaleźć na www.bikeateliermaraton.pl


o autorze

Informacja Prasowa

Powiązane galerie

komentarze

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl