Podsumowanie szkolenia z tematyki zaplotu, obsługi, serwisu kół rowerowych

W miniony weekend w Żywcu odbyło się szkolenie z zakresu: Teorii i praktyki w profesjonalnym serwisowaniu kół rowerowych od podstaw, organizowanym przez Bioveda Centrum Szkoleń Rozwojowych. Dzięki zaangażowaniu organiatora mieliśmy okazję uczestniczyć w dwudniowych warsztatach przeprowadzonych przez fachowców wysokiej klasy z firmy No Limited. Powiedzieć o ich produktach, że są dobre, a panowie potrafią złożyć koło, to jakby powiedzieć, że Gary Fisher złożył kiedyś rower i sobie na nim jeździł.

Chłopaki z No Limited to prawdziwi profesjonaliści, za którymi stoi ogromna wiedza poparta wieloletnim doświadczeniem, produkty z najwyższej "półki" i praktyka niespotykana na co dzień w lokalnym sklepie rowerowym. Najlepszym przykładem niech będzie udział w Tour de Pologne, gdzie mamy do czynienia z rowerowym poligonem doświadczalnym. Zebrane tam informacje stosowane są bezpośrednio przy budowie ich kół. To tak jakbyśmy kupowali samochód i dostali koła z padoku Formuły 1.

Przyznacie, że to robi wrażenie. I nie mniejsze wrażenie zrobiło na mnie samo szkolenie, na którym panowie z Damianem Demkowiczem na czele, pokazali kunszt i dobry smak nie tylko w centrowaniu, ale i w budowaniu kół. Precyzja, szybkość, ale także łatwość z jaką potrafią składać koła jest godna podziwu i na razie pozostaje w sferze moich marzeń. Już prowadzone są rozmowy o kolejnych szkoleniach, gdyż okazało się, że uczestnicy wcale nie chcieli wychodzić na przerwy czy nawet "zbierać" się do domów, gdy nadeszła ta właśnie pora. Proszę sobie wyobrazić, że zwykle oblegany na szkoleniach kącik z prowiantem stał i "prosił się" o opróżnienie...

Ale do rzeczy. Szkolenie pozwoliło mi zdobyć niezbędną wiedzę teoretyczną i (po trosze) praktyczną, z zakresu budowy kół rowerowych, zarówno z podstawowej półki cenowej, jak i tej profesjonalnej - dedykowanej zawodowcom. Zapoznałem się z technikami zaplotu kół oraz ich późniejszym serwisem eksploatacyjnym. Każdy z uczestników trenował na indywidualnym zestawie roboczym (do wyboru mieliśmy koła podstawowe i profesjonalne; z narzędzi tensometr, klucze do nypli i wiele innych), który zapewnił organizator szkolenia.

Bardzo ciekawe i przydatne umiejętności, które nabyłem, to centrowanie wstępne i odprężanie, centrowanie na 90% czy równomierny naciąg – praca ze wspomnianym wcześniej tensometrem. Trudno mi jeszcze zebrać wszystkie myśli i wymienić co było najbardziej interesujące, bo w zasadzie wszystko co usłyszałem począwszy od doboru ciśnienia w oponach, przez dobór obręczy pod szytkę czy oponę lub stopnie zużycia obręczy karbonowych, aż po zalewanie opon mleczkiem uszczelniającym, stanowi bardzo istotną informację dla serwisanta lub właściciela sklepu rowerowego. Na pewno spędzę wiele zimowych wieczorów na składaniu kół i poszukiwaniu ich centryczności niczym Świętego Graala. I zrobię to z uśmiechem na twarzy.

Przemek właściciel Bikes or Blades

Szczegółowy plan szkolenia można znleźć TUTAJ

Zdjęcia: Maks - No Limited


o autorze

Informacja Prasowa

komentarze

WiadomościWszystkie

  • ​HERO DLA GINO

    BMW HERO Südtirol Dolomites 2024 odda hołd szwajcarskiemu kolarzowi Gino Mäderowi. Inicjatywa obejmuje pamiątkową bransoletkę i "Ride for Gino...

    Więcej...

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl