Leatt Body Protector 5.5 czyli człowiekiem w zbroi brutalnie o ziemię

W życiu każdego zjazdowca dochodzi do momentu, w którym musimy kupić porządne ochraniacze. Dzieje się tak najczęściej po dużej „glebie”, albo asekuracyjnie jeździmy w niej „od małego”. Ja jestem tym drugim typem i jeżdżę w zbroi od zawsze. Dla mnie ważny jest zjazd, a zbroja ma chronić mnie w 100%, a nie tylko kręgosłup i klatkę piersiową – ma przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo – dlatego wybór padł na najbardziej pancerną, „twardą” wersję, z pełną osłoną praktycznie wszystkich części ciała, również (co jest sporą zaletą przed bliskimi kontaktami z drzewami) wzmocnieniami bocznymi. Mowa o zbroi LEATT BODY PROTECTOR 5.5 BLACK.

Moja poprzednia zbroja ważyła 1,5kg, była dużo słabsza, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i przed pierwszym założeniem Leatta myślałem, że prawie kilo wagi więcej może być mocno odczuwalne. Pierwsze przymiarki rozwiały wątpliwości – 2,5 kg zbroi Leatta jest bardzo równomiernie rozłożone, idealnie przylegające do ciała. Nie zauważyłem też różnicy w masie ani przy przymierzaniu, ani w czasie jazdy, ani nawet w upalne dni. Same ochraniacze pleców, klatki, barków i łokci są perfekcyjnie wykonane - zewnętrznie z wysokiej gęstości poli-etylenu (HDPE ), wnętrze zaś wypełniono 3D AirFit - miękką pianką absorbującą siłę uderzenia. Przy tym wszystkim zachowano super wentylację: zbroja posiada 53 otwory wentylacyjne. Wszystko jest połączone przewiewnym splotem - AirMesh oraz systemem zapobiegającym nieprzyjemnym zapachom - MoistureCool.

Zbroja jest kompatybilna z ochraniaczami karku LEATT (BraceOn™) – ma specjalne mocowanie z przodu i z tyłu, w których są obecnie wkładki chroniące, natomiast po zakupie neck brase możemy je szybko wyciągnąć i zamontować ochraniacz.

Na uwagę zasługują boczne wzmocnienia na żebra oraz bok. Są one odpinane - dzięki temu jesteśmy w stanie wyprać zbroję, bez ich demontażu zbroja „nie wchodzi do otworu pralki” (system odpinania nie jest najprostszy i wymaga pewnej wprawy manualnej). Przednia część bocznych wzmocnień jest mocowana na ochraniaczu klatki piersiowej za pomocą gum – dzięki temu możemy swobodnie oddychać mając na sobie ochronę na żebra, a na odcinkach dojazdowych, po odpięciu, zyskujemy dodatkową wentylację. Zbroja posiada certyfikaty CE: klatka piersiowa wg EN1621-3 Level 2, plecy wg EN1621-2 Level 2 oraz łokcie i barki wg EN1621-1 co udowadnia skuteczność oraz solidność wykonania.

Przechodząc do testu w czasie jazdy – zbroja trzyma się na swojej pozycji , po założeniu nie wymaga poprawiania w czasie jazdy. Założenie zbroi może być wyczynem, ponieważ LEATT zaprojektował ochraniacze na łokcie tak, że można je odpiąć za pomocą zamka. Jest to funkcja moim zdaniem niepotrzebna – sam ochraniacz na łokcie bez doczepienia do zbroi będzie spadał, a w czasie jej zakładania odpina się i przekręca. Na szczęście w czasie jazdy zapominamy o problemie.

Udało mi się, niestety, przetestować zbroję w czasie bliskich spotkań z trasą – na sucho, na mokro, na kamienie, na błoto – pełny serwis. W większości były to przeturlania przez łokcie, barki i plecy – wszystko dzieje się szybko, ale uderzenie jest dobrze amortyzowane, a zużycia na elementach były znikome, delikatne rysy na elementach plastikowych. Mogę w 100% podpisać się pod stwierdzeniem, że zbroja trzyma się na swojej pozycji, co jest bardzo ważne, ponieważ co z tego, że możemy mieć super ochraniacze, skoro w sytuacji awaryjnej nam się zsuną. LEATT w pełni chroni miejsca, które obiecuje chronić. Konstrukcja zbroi bardzo dobrze tłumi uderzenie, a to przekłada się na mniejsze obrażenia oraz redukcję ewentualnych otarć.

Podsumowując: LEATT BODY PROTECTOR 5.5 jest dla osób, które szukają maksymalnej ochrony i nowoczesnych materiałów przy zachowaniu dużego komfortu (oczywiście w kategorii zbroi w pełni zabudowanej) .

Plusy:

  • precyzja wykonania
  • potwierdzona certyfikatami skuteczność
  • bardzo dobra wentylacja przy pełnym zabudowaniu
  • bardzo dobre dopasowanie do ciała

Minusy:

  • trudno dostępny system odpinana ochraniacza na żebra
  • zamek przy ochraniaczach na łokcie

Dystrybutorem Leatta w Polsce jest firma OLEK Motocykle, a cena Leatta Body Protector 5.5 to 299 EUR.


o autorze

Jarosław Lesisz

Z wykształcenia polonista, z zamiłowania fan dwóch kółek i wszystkiego związanego ze sprzętem rowerowym. Współzałożyciel oraz redaktor kultowego bikepl.com, twórca największego (jak na tamte czasy) forum rowerowego.

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl