FREESOLO 05 i CRASH PLATE ISCG 05 test praktyczny

Niemiecka marka 77designz jest stosunkowo młoda, lecz na swoim kocie ma już pierwsze sukcesy, m.in. nagrodę Design Innovation Award. Jeszcze parę lat temu udręką początkującego endurowca lub zjazdowca był spadający łańcuch z przedniej zębatki. Esteci byli zawiedzeni porysowaną ramą, a inni faktem, że trzeba się zatrzymać i poprawić łańcuch. Z czasem pojawiły się zębatki narrow-wide oraz tylne przerzutki ze sprzęgłem co daje 90-95% skuteczności w utrzymaniu łańcucha na zębatce. 100% pewności gwarantuje natomiast prowadnica łańcucha, czyli napinacz z możliwością montażu dodatkowej osłony przedniej zębatki – taco.

Przez kilka ostatnich tygodni miałem okazję testować jedno z wyżej wymienionych rozwiązań. Na testy trafił bowiem zestaw napinacz FREESOLO ISCG 05 + BSA oraz taco CRASH PLATE ISCG 05 firmy 77designz.

Zestaw zawiera wszystkie potrzebne śruby oraz ewentualne podkładki potrzebne do zamontowania. Wielką zaletą jest niewątpliwie waga całego zestawu – wg deklaracji producenta prowadnica ma ważyć 17g, a taco 34g. Mój pomiar to odpowiednio: 16g oraz 28g. Porównując ten wynik ze sprzętem innych producentów oszczędzamy około 50-100g. Sama jakość wykonania jest perfekcyjna: geometria jest idealnie wycięta, a podkładki dopasowane do kształtu prowadnicy (ma to swój mały minus, ale o tym później). Taco oraz ramię prowadnicy wykonane jest z wytrzymałego aluminium 7075 T6, natomiast prowadnica z plastiku PA66 GF 10.

Montaż jest bezproblemowy, przy odpowiednio dużej zębatce - możliwy nawet bez zdejmowania  korby. Do górnego mocowania ISCG 05 przykręcamy prowadnicę na jedną tytanową śrubę, natomiast  taco za pomocą dwóch śrub ze stali nierdzewnej (za dopłatą można zamówić tytanowe). Za pomocą dedykowanych podkładek regulujemy rozstaw dla łańcucha. Napinacz jest dedykowany do napędów 1x10 lub więcej, czyli nie założymy tam szerszego łańcucha i nie kupimy dodatkowych podkładek. Ogranicza to zastosowanie go raczej tylko do rowerów enduro – ok, możemy kupić łańcuch na napęd 1x10, ale jest to dodatkowa inwestycja. Dostosowanie zestawu do możliwości montażu z większą liczbą podkładek sprawiłoby, że mógłby być stosowany w szerszej gamie napędów.

Po zamontowaniu przyszedł czas na jazdę. Na początku miałem wątpliwości co do sztywności  samego ramienia prowadnicy – mocowanie tylko na 1 śrubie, ale podczas jazdy czy to po płaskim, czy to po kamienistych sekcjach, nie słychać było dodatkowego kiwania się prowadnicy. Jedynym delikatnym minusem może być fakt, iż nawet stosując maksymalną ilość podkładek między ramionami prowadnicy, w czasie błotnistych przejazdów będziemy czasami słyszeli delikatne szuranie, ale jest to nieuniknione – albo chcemy mieć idealną płynność napędu albo 100% gwarancji, że łańcuch nie spadnie. Podczas moich testów łańcuch nie spadł ani razu – nawet na lekkich trasach DH oraz kamienistych trasach enduro.

Taco w 100% spełniało swoją funkcję, jest sztywne i wytrzymałe – zero problemów w czasie testowania.

Podsumowując – zestaw FREESOLO ISCG 05 + BSA oraz CRASH PLATE ISCG 05 jest bardzo prosty w montażu, całkowicie spełnia swoją funkcję, a przy tym pozwoli zredukować wagę roweru.

Ocena:

  • Jakość wykonania - 5
  • Działanie - 5
  • Użyte materiały - 5
  • Łatwość w montażu - 5
  • Cena - 4

Linki do strony producenta:

https://77designz.com/en/chain-guides/84-freesolo-iscg-05-bsa-chainguide-0725163615297

https://77designz.com/de/crash-plates/16-crash-plate-iscg-05


o autorze

Szymon Barczyk

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • 34-300 Żywiec, Folwark 21/25
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl