ECOTEAM czyli ekologia w praktyce

Wyścigi kolarskie z powodu częstej lekkomyślności startujących w nich osób wiążą się ze sporą ilością odpadów pozostawianych na trasie. Organizatorzy podejmują różnego typu akcje mające na celu edukację zawodników na temat ekologii. Polskim zawodnikom startującym w maratonach mtb znana jest chociażby akcja "Strefa zrzutu" organizowana przez Gomola Trans Airco. 4 maja 2018 roku w Cuneo (Włochy) zostało podpisane porozumienie mające na celu ochronę dróg w alpach. Porozumienie zostało podpisane przez lokalną izbę turystyczną oraz organizatora wyścigu La Fausto Coppi Officine Mattio International Granfondo. Powstał tzw. ECOTEAM.

Podczas najbliższej edycji La Fausto Coppi Officine Mattio International Granfondo wraz z uczestnikami wyścigu wystartuje z Piazza Galimberti ośmioosobowa drużyna ECOTEAM. Wystartują oni na rowerach elektrycznych wypożyczonych przez zrzeszenie lokalnych operatorów turystycznych (Cuneo Consortium of Tour operators). Wolontariusze wyposażeni będą w olbrzymie plecaki marki Camelbak. Ich celem nie będzie walka o czołowe lokaty lecz edukacja zawodników oraz zbieranie pozostawionych przez nich śmieci. Podczas przejazdu trasą wraz z zawodnikami zbierać będą pozostawione przez nich opakowania po batonach, żelach, bidony oraz wszelkie inne odpadki. 

Jest to pierwsza tego typu inicjatywa pośród imprez zarówno szosowych jak również górskich. Świadczy to z jednej strony o pro ekologicznej postawie stowarzyszenia ASD Fausto Coppi On The Road, lecz z drugiej strony o nas samych jako kolarzach. Być może sama obecność wolontariuszy oraz naoczne zobaczenie, że ktoś po nas sprząta trasę zadziała na świadomość kolarzy. Wiem, że pusty żel kapie nam po nodze albo koszulce. Po zawodach i tak musimy zmyć z siebie sporą ilość pyłu lub błota a odzież wkładamy do pralki. To czy zmyjemy z siebie tylko bród, czy bród z żelem nie stanowi większej różnicy. A chyba każdy z nas woli jeździć po czystej, wolnej od śmieci okolicy.

Więcej informacji o wyścigu znajdziecie tutaj( http://www.faustocoppi.net/new/en ).


o autorze

Szymon Barczyk

komentarze

WiadomościWszystkie

  • Cyklokarpaty zdobyte!

    W dziesiątym tegorocznym wyścigu Cyklokarpaty kolarze CST 7R MTB Team wygrali wszystko, co było do wygrania.

    Więcej...

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • 34-300 Żywiec, Folwark 21/25
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl