​Przygodana rowerze – Czechy rajem dla rowerzystów!

Jeżeli chciałbyś przeżyć niezapomnianą przygodę a przy okazji zwiedzić wiele ciekawych miejsc oraz posmakować wybornych winnych trunków to nasi południowi sąsiedzi oferują nam to wszysko – wystarczy wsiąść na rower.Każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Początkujący rowerzyści mogą skorzystać ze szlaków rekreacyjnych i przygodowych, bardziej zaawansowani mogą wybrać szlaki dalekobieżne i tematyczne, natomiast fani MTB znajdą wiele ścieżek oferujących różnoraką trudność w ich pokonywaniu. Na sam koniec pragnę zaznaczyć, że również dla odważnych zjazdowców znajdziemy super singletracki w Górach Rychlebskich i Izerskich – dostaniesz tam nieźle w kość a inni będą Ci tylko zazdrościć.

Jeśli rower to Twój stały towarzysz podróży, Czechy mają Ci do zaoferowania mnóstwo atrakcji. Na rowerze można dojechać np. z Wiednia do Brna, do Niemiec wzdłuż rzeki Ohře, albo po nabrzeżu Łaby aż do jej źródła. Szlak o nazwie Śladami Czarownic poprowadzi Cię do miejsc dawnych procesów  inkwizycji. 

Poniżej kilka propozycji dla każdego:

1. Singltrek pod Smrkem

Poczuj adrenalinę na trasie Singltrek pod Smrkem! Jeśli lubisz jazdę na rowerze górskim, ale nie bawią Cię przejażdżki zwykłymi leśnymi ścieżkami? Czy chciałbyś przeżyć niezwykłą przygodę i zwiedzić piękną krainę? Polecamy Singltrek pod Smrkem! Przygotuj rower, załóż kask i wyrusz po niezapomniane wrażenia w Góry Izerskie!

Autor zdjęcia - Peter Slavik

Singltrek pod Smrkem to pierwsza trasa typu singletrack w Czechach i Europie kontynentalnej. Tutejsze trasy powstały na miejscu dawnych, założonych tu już na początku XX wieku. Wiją się między drzewami i nie są zbyt strome. Nie ma tutaj długich, prostych odcinków. Trasy nie ingerują w środowisko leśne, są jednak zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalnie zadowolić każdego rowerzystę. Prowadzą przez piękną krainę, zboczem Smrka (1 124 m n.p.m.), najwyższego szczytu czeskiej części Gór Izerskich.

Trasa dla początkujących, dzieci i niepełnosprawnych.

Zarówno zaawansowani rowerzyści, jak i początkujący mogą tutaj wybrać trasę odpowiednią dla siebie. Zaawansowanym, dzieciom i niepełnosprawnym polecamy trasę zieloną. Jest łagodnie ukształtowana, wystarczająco szeroka, nie ma na niej żadnych przeszkód. Jeśli opanowałeś już technikę jazdy na rowerze, ale obawiasz się trudnych tras, wyrusz niebieską ścieżką. Jest delikatnie pofałdowana, bezpieczna, zapewnia doskonałą widoczność.

Trasy dla prawdziwych mistrzów.

Marzysz o dynamicznej jeździe? wypróbuj czerwoną trasę, idealną dla zaawansowanych cyklistów. Czerwony singletrack wiedzie pofałdowaną krainą i pozwala na wspaniałą zabawę podczas jazdy. Prawdziwym mistrzom polecamy trudną, czarną trasę, wymagającą od cyklistów doskonałych umiejętności i szybkiego reagowania na nagłe przeszkody. Nagrodą dla śmiałków będą z pewnością niezapomniane wrażenia, których nie dostarczy żadna inna trasa.

Autor zdjęcia - Peter Slavik

Jeden z najlepszych na świecie.

Singltrek pod Smrkem oferuje 55 kilometrów ścieżek typu singletrack. Łącznie z nawiązującymi trasami, ich długość wynosi aż 70 kilometrów. Teren ten został uznany przez międzynarodową organizację IMBA za jedną z siedmiu najlepszych mountainbikowych destynacji na świecie. Fakt ten potwierdza wyjątkową jakość tutejszych tras. Singltrek pod Smrkem jest pierwszym miejscem w Europie, które otrzymało to prestiżowe wyróżnienie. Wspaniałe przeżycia podczas jazdy masz więc zagwarantowane!

2. Rychlebskie szlaki 

Lubisz ekstremalne zjazdy na rowerze trasami wiodącymi przez piękną okolicę? Wyrusz w Jesioniki, gdzie znajdziesz świetnie przygotowane Trasy Rychlebskie. Oprócz wspaniałych sportowych emocji czeka tu na Ciebie przepiękna przyroda Gór Rychlebskich, z gęstymi lasami bukowymi, potokami górskimi, zatopionymi kamieniołomami i olbrzymimi, granitowymi głazami.

Autor zdjęcia - Peter Slavik

Jak powstały Trasy Rychlebskie? Poprzez odnowienie dawnych ścieżek myśliwskich w wyjątkowej okolicy masywu Sokolego Wierchu. Znajdziesz tu trasy ekstremalne o całkowitej długości sześćdziesiąt kilometrów, które rozpoczynają się i kończą w miejscowości Černa Voda. Nie będziesz tu jednak podróżować z jednego miejsca do drugiego. Możesz bowiem wyruszyć po kilku wzajemnie połączonych trasach okrężnych.

Spróbuj jazdy po różnej nawierzchni.     

Trasy Rychlebskie wiodą przez piargi, brody, czasem po błotnistych ścieżkach. Na niektórych odcinkach są wyłożone kamieniami. Masz więc możliwość wypróbować jazdy po różnej nawierzchni. W roku 2012 został otwarty nowy odcinek prowadzący po wspaniałym, skalistym terenie. Na mniej zaawansowanych miłośników jazdy na rowerze górskim czekają tu także łatwiejsze trasy.

Nie zapomnij o mapce!

Możesz skorzystać z usług czynnego w sezonie Centrum Informacji Tras Rychlebskich, gdzie otrzymasz mapkę z oznaczonymi ścieżkami. Jest tu także punkt sprzedaży Cyklopoint i Testcentrum rowerów Merida z wypożyczalnią rowerów i akcesoriów rowerowych oraz serwisem. To wszystko znajdziesz w centrum Černej Vody.

Dla zaawansowanych i początkujących

Którą z tutejszych tras wypróbować? Wybrać możesz na przykład trasy pod Sokolim Wierchem, przeznaczone głównie dla zaawansowanych cyklistów, o różnicy wzniesień 470 metrów i długości aż 21 kilometrów. Jeśli wolisz łatwiejszy teren, wypróbuj ścieżki wzdłuż Czarnego Potoku. Długość trasy okrężnej wynosi 16 km, różnica wysokości jedynie 80 metrów. Po drodze czeka na Ciebie wiele pięknych miejsc i krajobrazów. Trasy Rychlebskie każdemu dostarczą wspaniałych wrażeń!

3. Szlak winiarski

Trudno wyobrazić sobie przyjemniejszy urlop: rowerowe przejażdżki przepiękną krainą Moraw Południowych, odkrywanie skarbów architektury, odwiedzanie piwniczek winnych ulokowanych przy trasie i delektowanie się wszelkimi atrakcjami, które ten region oferuje. Jeśli lubisz aktywny wypoczynek i marzysz o spędzeniu niezwykłego urlopu, zabierz rower i wyrusz do krainy pełnej zalanych słońcem winnic, dziewiczej przyrody, kwitnących łąk, pięknych zamków, romantycznych miasteczek i stuletnich piwniczek winnych. Z pewnością spędzisz tu niezapomniane chwile.

Autor zdjęcia - David Marvan

Na Morawach Południowych znajduje się ponad 1 200 kilometrów znakowanych szlaków, tak zwanych Morawskich Tras Winiarskich. Jeśli podczas jazdy na rowerze zobaczysz przy trasie znak symbolizujący piwniczkę winną, jesteś na dobrej drodze. Ścieżki wiodą poprzez dziewiczą, piękną, lekko pofałdowaną krainę południowych Moraw, wśród piwnic winnych i łączą najsłynniejsze gminy winiarskie. Najczęściej trasy prowadzą mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi lub polnymi i leśnymi ścieżkami. Na wycieczkę odpowiedni więc będzie zarówno rower górski, jak i szosowy. Zanim wyruszysz w podróż na spotkanie ze wspaniałym południowomorawskim winem, zaopatrz się w mapkę, na której znajdziesz wszystkie potrzebne informacje o trasie, jej długości, terenie, ciekawostkach w okolicy i oczywiście o poszczególnych piwniczkach winnych.

Autor zdjęcia - Jan Miklin

Setki kilometrów, setki wrażeń.

Pozostaje więc tylko wybór odpowiedniej trasy! Którą wyruszysz? Czy będzie to Trasa Kyjovská, odpowiednia przede wszystkim dla zaawansowanych cyklistów ze względu na pofałdowany teren i liczne strome podjazdy? Podczas podróży tą trasą, wiodącą przez region Slovácko, możesz w tutejszych piwniczkach winnych spróbować na przykład wyśmienitego wina Muškát moravský czy Rulandské šedé. Mniej zaawansowanym rowerzystom polecamy na przykład Trasę Strážnicką, wiodącą równinną, przepiękną krainą Białych Karpat. Po drodze nie zapomnij spróbować tutejszej odmiany wina Ryzlink rýnský lub pachnącego lipą wina Sylvánské zelené, a także odwiedzić miasta Strážnice z malowniczym skansenem architektury ludowej.

Dziedzictwo kultury i zapach wina.

Licząca 165 km Trasa Znojemska jest najdłuższa. Podróżując tą trasą spróbujesz wyśmienitych, aromatycznych win oraz napotkasz wyjątkowe zabytki kultury. Odwiedzisz zabytkowe miasto Znojmo, odpoczniesz w słynnej Malowanej Piwnicy Šatovskiej lub zwiedzisz malownicze ruiny klasztoru gotyckiego w miejscowości Dolní Kounice. Niezwykłych wrażeń dostarczy wycieczka Trasą Mikulovską, wiodącą do przepięknego kompleksu Lednicko-Valtickiego, nazywanego, ze względu na swój urok, Ogrodem Europy, wpisanego na Listę UNESCO. Jeśli lubisz czerwone wina, wyrusz Trasą Velkopavlovicką, prowadzącą lekko pofałdowaną krainą o nazwie Niebieskie Góry (Modré hory). Na tym oczywiście nie kończy się bogata oferta tras winiarskich. Zapoznaj się z nią i wybierz najbardziej odpowiednią dla siebie!

Autor zdjęcia - Jan Halady


Niespotykanym i oryginalnym pomysłem są kursujące w okolicy Znojma tzw. winobusy czyli autobusy 32 osobowe z przyczepką na około 20 rowerów. Kursują w sezonie wiosenno – letnim pomiędzy okolicznymi piwniczkami winnymi trzy razy dziennie pokonując około 66 km i zatrzymując się przy 19 piwniczkach. http://www.vinobus.cz/

4. Szlakiem czarownic

Poznaj Jesioniki od innej strony! Wybierz się na rowerze śladami czarownic, by odkryć tajemnice kryjące się w górach od setek lat! Jednym z najsmutniejszych rozdziałów w historii Morawy Północnej są procesy inkwizycyjne z drugiej połowy XVII. wieku, kiedy setki kobiet zginęło w płomieniach w imię polowania na czarownice. Poniżej szczytów gór, we wsiach i miastach regionu Šumperka i Jesioników można odkryć historie i miejsca, w których odbywały się procesy czarownic!

Autor zdjęcia - Peter Slavik

Czary, magia i układy z diabłem.

Szlak czarownic nie upamiętnia diabłów, demonów i szatana, ale zwykłych ludzi, którzy tu kiedyś żyli i stali się ofiarami zaślepienia, chciwości, żądzy władzy i sadystycznych chuci. Spektakularny ognisty teatr barokowy ma bohaterów pozytywnych i negatywnych. Na czele „złych“ stał chciwy, bezwzględny i przebiegły inkwizytor František Jindřich Bobligz Edelstadtu, a „dobrym“ przewodził wykształcony i odważny kapłan i dziekan Kryštof Alois Lautner. Skończył nieciekawie; został aresztowany, pięć lat spędził w więzieniu, a 18. września 1685 został spalony na stosie w Mohelnicy.

Autor zdjęcia - UPVISION

Wszerz i wzdłuż w poszukiwaniu czarownic.

Przez magiczną krainę poprowadzi Cię unikalny duch opiekuńczy, objawiający się w formie kierunkowskazów z rysunkiem czarownicy na rowerze. Szlak czarownic w symboliczny sposób zaczyna się właśnie w Mohelnicy, w miejscu, gdzie spalono księdza Lautnera. Wspomnieniem okrutnego losu, jaki spotkał setki niewinnych nieszczęśników są liczne przystanki, tablice pamiątkowe i pomniki. Z pewnością warto wybrać się do miejscowości Vernířovice, gdzie rozpoczęła się nagonka na czarownice, a także renesansowy pałac w miejscowości Velké Losiny, gdzie obradował trybunał. Historię procesów można poznać dzięki trzem wystawom: w Szumperku, Jesionikach w piwnicy gotyckiej Twierdzy Wodnej oraz w Muzeum Miejskim w Złotych Górach. W miejscowości Bělá pod Pradědem upamiętniono trzy ostatnie ofiary polowania na czarownice. Matka musiała oglądać ścięcie swojej córki, zanim sama dostąpiła tej samej kary. Czy mógł ją spotkać gorszy los?

5. MTB trasa zjazdowa, Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn)

Szpindlerowy Młyn oferuje wiele możliwość do pojeżdżenia na rowerach górskich. Wystarczy wjechać do góry kolejką linową w Svatym Petrze (kolejka linowa Pláň) i wybrać sobie jeden z trzech stopni trudności – od najtrudniejszego szlaku czarnego do najłatwiejszego niebieskiego, przeznaczonego dla początkujących, bez problemu poradzą sobie na nim również dzieci.

Kolejny szlak prowadzi z górnej stacji kolejki linowej Hromovka, jest to single trail dla doświadczonych rowerzystów. Do dyspozycji turystów otwarto tu również wypożyczalnię rowerów górskich. Kolejne trasy prowadzą od górnej stacji kolejki Medvědín. Można tu znaleźć ścieżki dla rodzin z dziećmi, ale również trasy o wyższym stopniu trudności. Jedna z nich prowadzi do źródeł rzeki Łaby.

6. Z Czeskiego Raju do Greenway Jizera

Czeski Raj to nie jest nazwa, którą nadano ot tak, niezasłużenie. Jest to bowiem prawdziwy raj dla tych, którzy lubią spacerować wśród wysokich bloków skalnych, podziwiać wspaniałe krajobrazy, poznawać eleganckie pałace, ale także dla tych, którzy chcą spędzić urlop na rowerze. Istnieje tu wspaniała i gęsta sieć doskonale oznaczonych szlaków rowerowych, z główną trasą Greenway Jizera, prowadzących do najpiękniejszych miejsc tego geoparku UNESCO, gdzie czekają na Was najpiękniejsze wrażenia. A więc na rowery!

W Czeskim Raju wyznaczono dla rowerzystów naprawdę różnorodne trasy. Pierwsza z nich, o średnim stopniu trudności i długości 16 km, tzw. Hruboskalská trasa rowerowa, zaczyna się w dawnym uzdrowisku Sedmihorky i prowadzi obok jednego z najpiękniejszych zamków w Czeskim Raju Hrubá Skála, wspaniale położonego na zalesionej skale. Stąd rozpoczyna się wspaniały świat Hruboskalskiego Skalnego Miasta, w którym znajduje się ponad 200 skalnych wież o wysokości do 60 metrów. Jeżeli interesują Was ruiny zamków, to kolejnym ciekawym przystankiem na trasie mogą być ruiny gotyckiego zamku Valdštejn. Ta trasa rowerowa kończy się w miejscowości Kacanovy, gdzie można odpocząć przy basenie, albo poleniuchować na tutejszej plaży.

Autor zdjęcia - Radoslav Renner

Przejedźcie przez Dolomity!

Czy chcecie przez chwilę poczuć się jak w Dolomitach? Wybierzcie więc trasę rowerową dookoła skał, charakteryzuje się średnim stopniem trudności i liczy 19 kilometrów. Trasa ta poprowadzi Was z pełnej uroczych zakątków Małej Skały do wspaniałego masywu Suchych Skał, który bywa określany mianem Maloskalské Dolomity, głównie z powodu ich wysokości i spiczastych szczytów. Trasa rowerowa prowadzi dalej przez Besedicke Skały, w których znajduje się romantyczny labirynt U Kalicha, następnie przez Klokočí aż do ruin zamku na skale Rotštejn. Wycieczka kończy się w Dubecku, gdzie można wspiąć się na galerię widokową i nacieszyć oczy pięknym widokiem okolic.

Trochę słodkiej Francji w sercu Czeskiego Raju.

Czy lubicie napawać oczy pięknymi widokami? W takim razie idealna będzie dla Was trasa rowerowa o średnim stopniu trudności, licząca 29 kilometrów. Trasa rowerowa dookoła Libuňky, która rozpoczyna się w Rovensku pod Troskami i prowadzi przez labirynt skalny Apolena do symbolu Czeskiego Raju – zamku Trosky, wznoszącego się na dwóch wysokich skałach wulkanicznych. Piękny widok roztacza się także z Boreckých skal, można także zwiedzić zamek Hrubá Skála i całą wycieczkę zakończyć poszukiwaniem kamieni szlachetnych w okolicy Radostné pod szczytem Kozákov, ponieważ jest to teren, gdzie występują kamienie szlachetne. Jak w słodkiej Francji poczujecie się na trasie rowerowej o długości 20 kilometrów. Jest to romantyczna trasa rowerowa, prowadząca do palacu Sychrov. W czasie pokonywania tej trasy o średnim poziomie trudności, przejedziecie przez urokliwe wioski takie jak Pěnčín albo Svijanský Újezd, dojedziecie do Sychrova, gdzie warto zwiedzić pełen przepychu pałac zbudowany w stylu neogotyku francuskiego. Można odpocząć w cudownym parku pałacowym, w którym są piękne obiekty małej architektury albo obejrzeć pokaz historycznego sokolnictwa.

Autor zdjęcia -Richard Klicnik

Jeżeli nie jesteś wytrawnym rowerzystą, to nic nie szkodzi. Możesz poznawać uroki Czeskiego Raju także dzięki łatwej trasie rowerowej o długości 11 km, prowadzącej dookoła Drábovny. Poprowadzi Was ona z Dolánek, gdzie stoi jeden z najpiękniejszych piętrowych budynków drewnianych w Republice Czeskiej, przez Bartošovou Pec z najdoskonalszym systemem pseudokrasowym w ziemi i labirynt skalny Drábovna, aż do Małej Skaly, gdzie można odpocząć w malej gospodzie Boučkův statek. Czeski Raj jednak oferuje rowerzystom jeszcze więcej tras, które przecinają wzdłuż i wszerz tę bajkową krainę.

Jak widzimy Czechy oferują nam bardzo dużo zróżnicowanych tras rowerowych dla każdego. Można tu zorganizować szybki wypad na ostre singleltracki jak i zaplanować kilkudniowy urlop szlakiem czeskich zabytków i uroków natury.

Autor zdjęcia - Vaclav Sojka

We wszystkim pomogą nam informacje na następujących stronach internetowych:

Do zobaczenia na szlaku !!!

Źródła: http://www.czechtourism.com/pl/a/active-summer-cycling


o autorze

Szymon Barczyk

komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl