Batony energetyczne-sklep/market. Przegląd.

Nasze zestawienie batoników energetycznych najczęściej spotykanych w sklepach i marketach, czy też na stacjach benzynowych jest jedynie przeglądem ich składników produkcyjnych i wartości odżywczych. Być może również nieco uświadomi i zmusi do czytania składu produktów podczas wyboru w sklepie. Pomijamy zupełnie  marki zajmujące się profesjonalnym podejściem do klienta zajmującego się sportem wyczynowo. Naszą redakcyjną ocenę z wyborem najlepszego produktu znajdziecie na końcu tekstu.

Nestle musli

Spora dawka naturalnych składników jak ziarna zbóż, płatki owsiane, czy mąka kukurydziana i ryżowa. Słodzenie zapewniają syrop glukozowy, cukier i miód.  W składzie znajdziemy jednak również czekoladę mleczną, sorbitol, glicerol, węglan sodu czy tłuszcz palmowy. 

Wartości odżywcze w 100 g:

węglowodany  67 g w tym 24 g cukry

energia 394 kcal

białko  6,6 g

tłuszcz 9,1 g

błonnik 3,8 g


Crunchy

Głównym składnikiem są orzechy (arachidowe, laskowe, migdały). Uzupełniają je składniki zbożowe jak płatki owsiane czy mąki kukurydziana i ryżowa. Słodzone syropem glukozowym i cukrem trzcinowym. Przeciwległy biegun to ponownie sorbitole, tłuszcz palmowy.

Wartości odżywcze w 100 g :

energia  473 kcal

węglowodany 51 g

białko  12 g

tłuszcz  24 g

błonnik  4,6 g 


Oshee witamin

Natura w Oshee witamin broni się płatkami owsianymi, ryżem ekstrudowanym, kakao w proszku, suszoną żurawiną i suszonymi śliwkami. Z cukrów znajdziemy syrop skrobiowy, który niestety znajduje się jako pierwszy na drabince składu batoników. Ciemna strona to utwardzony tłuszcz roślinny, lecytyny z soi, węglan wapnia, prawdopodobieństwo wystąpienia dwutlenku siarki i siarczyn. Wzbogacone dodatkowo witaminami z grupy B oraz A i C oraz magnezem.

Wartości odżywcze w 100 g :

energia 443 kcal

węglowodany  57,2 g / cukry 19 g

białko  10,1 g

tłuszcz  18,5 g

błonnik 3,3 g


4 Health

W tych batonikach dobra strona mocy opiera się na orzeszkach arachidowych, czekoladzie deserowej, pistacjach, migdałach, i składnikach zbożowych. Słodzik to tradycyjnie syrop glukozowy, cukier, miód i ekstrakt ze słodu jęczmiennego. Mniej pożądane to ponownie sorbitole, glicerol,lecytyny i maltodekstryna. 

Wartości odżywcze w 100 g :

energia  516 g

węglowodany  46 g / cukry 19,3 g

białko  14,7 g

tłuszcz  32 g

błonnik  7,3 g


Nestle Fitness

Ziarna zbóż, mąka pełnoziarnista pszenna, mąka kukurydziana pełnoziarnista, owies pełnoziarnisty, oraz mieszanka owoców liofilizowanych pracują na dobroć w tych batonikach. Słodzone są białą plewą z cukrem, cukrem solo, syropem glukozowym  i syropem cukru inwertowanego. Z drugiej strony znajdziemy też w nich olej palmowy, maltodekstrynę, lecytyny, glicerol, fosforan sodu. Wzbogacony dodatkowo minerałami wapnia, żelaza, czy witaminami z grupy B.

Wartości odżywcze w 100 g :

energia 401 kcal

węglowodany  67,6 g/ cukry 27,3 g

białko  6,2 g

tłuszcz 7,4 g

błonnik  6,5 g


BA!

Bazowymi składnikami w BA! są orzeszki ziemne i płatki owsiane z domieszką mąk kukurydzianej i ryżowej. W mniejszych ilościach również migdały, orzechy nerkowca,włoskie i laskowe. Pozostałe składniki nieco przyciemniają obraz zdrowego batonika. W kolejności to olej palmowy, cukier, lecytyny, polirycynooleinian poliglicerolu, maltodekstryna, sorbitole.

Wartości odżywcze w 100 g :

energia 478 kcal

węglowodany 55 g

białko 12 g

tłuszcz  23 g

błonnik 3,5 g


Energy bar-Lewandowska

Jeden z krótszych w opisie składu. Krótko i na temat : daktyle, wiórki kokosowe, kakao. To wszystko, tylko tyle, lub aż tyle.

Wartości odżywcze w 100 g :

energia 385 kcal

węglowodany 38,9 g / cukry 34,7 g

białko 5 g

tłuszcz 19,3 g

błonnik 17,5 g


4 Move Musli bar

Zbożowe składniki to płatki owsiane i jęczmienne pełnoziarniste, oraz ekstrakt zbożowy. Z owoców występują m.in. chipsy bananowe liofilizowane. Wzbogacony o witaminy C,E i grupę B, oraz magnez i żelazo. Słodzenie syropem glukozowo-fruktozowym i masą czekoladową na cukrze. Z mniej naturalnych rzeczy znajdziemy lecytyny, glicerynę i maltodekstrynę. Z tłuszczy olej słonecznikowy ( palmowego brak).

Wartości odżywcze w 100 g:

energia  393 kcal

węglowodany 65 g / cukry 26 g

białko  7.7 g

tłuszcz  10 g

błonnik  6,1 g


Vitanella

Spore zaskoczenie z Biedronki. Skład w całości z naturalnych składników owocowych, zagęszczone soki i przeciery z jabłek, czarnej porzeczki, granatu  i czarnej jagody. Dodatkowo daktyle,i suszone jabłka. zagęszczane pektynami, obecność również oleju rzepakowego. Węglowodany pochodzenia owocowego z cukrów naturalnych. Innych składników producent nie umieszcza na opakowaniu, stąd nasze małe zaskoczenie.

Wartości odżywcze w 100 g :

energia  334 g

węglowodany  71 g / cukry 58 g

białko 1.1 g

tłuszcz 1,4 g

błonnik 8 g


Raw Energy

Daktyle, ziarna kakaowe i kakao. Pozamiatane.

Wartości odżywcze w 100 g :

energia  375 kcal

węglowodany 66 g / cukry 47g

białko  6 g

tłuszcz  11 g

błonnik 7 g


Bakal Sport

Kolejny pure natural. Daktyle, figi, żurawina suszone, koncentrat ananasowy, orzechy ziemne i kakao. To cały skład produktu. Nic dodać, nic ująć.

Wartości odżywcze w 100 g :

energia  355 kcal

węglowodany 62 g / cukry 52 g

białko  5 g

tłuszcz 7,9 g

błonnik 7,3 g


 Free food muesli

Przyzwoite zestawienie tego batonika zawiera płatki z kilku zbóż,pszenicę preparowaną,orzeszki arachidowe i laskowe,chrupki zbożowe, oraz mąkę pszenną i kukurydzianą. Z owoców  banan liofilizowany, kokos krojony lub żurawina.  Z tych mniej ciekawych składników: glicerol i lecytyny. Na osłodę inulina i syrop cukru inwertowanego i cukier.

Wartości odżywcze w 100 g :

energia 419 kcal

węglowodany 62 g / cukry 15 g

białko 6.5 g

 tłuszcz 15 g

błonnik 7 g


 Oshee runners

W batonikach dla biegaczy odnaleźliśmy płatki owsiane, ryż ekstrudowany, mąkę pszenną, syrop skrobiowy i słód jęczmienny. Z owoców wiśnie kandyzowane, jabłka i rodzynki. wzbogacony o potas, witaminy A, C, E i B6, oraz magnez. Z mniej popularnych składników jedynie tłuszcz palmowy i lecytyny.

Wartości odżywcze w 100 g :

energia 356 kcal

węglowodany 67 g / cukry 29.6 g

białko 5.6 g

tłuszcz 5.1 g

błonnik 8.1 g


Dobra kaloria

Kolejna dość krótka i konkretna lista składników. Daktyle, chrupki zbożowe, wiórki kokosowe, orzechy nerkowca, orzeszki ziemne. Mimo starań, więcej składników nie znaleźliśmy.

Wartości odżywcze w 100 g :

energia 386 g

węglowodane 57 g / cukry 38 g

białko 5,3 g

 tłuszcz 13 g

 błonnik  8,3 g


First Nice- muesli

Lista nieco dłuższa. Z natury płatki owsiane i jęczmienne, suszone banany, ananas i jabłka. Kakao w proszku. Źródłem białka jest soja. osłoda w postaci syropu glukozowego, polewy kakaowej na cukrze i samego cukru. Poza tym dwutlenek siarki, utwardzony olej palmowy, lecytyny, sorbitole, maltodekstryna, 

Wartości odżywcze w 100 g :

energia 375 kcal

węglowodany 68 g / 33,2 g

białko 7 g

tłuszcz 9 g

błonnik 3,1 g


Podczas treningów odbywających się równolegle z opisywaniem powyższej tabeli najbardziej przypadły nam do gustu batoniki Anny Lewandowskiej, oraz Dobrej Kalorii . Na wyróżnienie zasługuje również Bakal Sport. Braliśmy pod uwagę skład, walory smakowe, oraz przyswajalność i łatwość w spożyciu podczas jazdy rowerem.


o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.

komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl