Matinee podnosi poziom regeneracji nocą. Test materaca Active Sport.

MATERACE SPORTOWE
Okres roztrenowania sprzyjał naszym redakcyjnym zawodnikom w poszukiwaniu aktywniej niż do tej pory nowych metod treningu, czy regeneracji. Małymi kroczkami dotarliśmy do źródełka najcenniejszej formy regeneracji jaką jest sen i nieodłącznie powiązanego z sypialnią elementu, który ma niebagatelny wpływ na jakość naszego snu. Wraz z marką Matinee postaramy się przybliżyć Wam na podstawie dłuższego okresu próbnego najważniejsze cechy idealnego podłoża do snu i efektywnej nocnej regeneracji ciała. Czytelny opis techniczny kolejnych warstw materaca będzie również bardzo przydatny podczas doboru swojego nowego narzędzia treningowego w drodze do podium i pokonywania swoich prywatnych szczytów.
Materac Active Sport  Zbudowany jest na zasadzie użytku obustronnego, co zarówno podnosi jego funkcjonalność, jak i trwałość  w dłuższym przedziale czasu. Dodatkową zaletą jest zróżnicowany stopień twardości obu stron. Uniwersalność i możliwość manewrowania dla poprawienia symbiozy ciała z materacem stoi więc tu na wysokim poziomie.   

Strona prawa - lateks + pianka podtrzymująca.

Pianka lateksowa, to obecnie najlepsza pianka z dostępnych na rynku. W jej skład wchodzi 20% lateksu naturalnego i 80% lateksu syntetycznego. Jest to optymalne połączenie zapewniające wysoką sprężystość lateksu naturalnego i wysoką wytrzymałość lateksu syntetycznego . Procentowe połączenie w stosunku 80 do 20 sprawia również, że lateks nie wywołuje reakcji alergicznych u osób na niego uczulonych, oraz zachowuje wszystkie właściwości antybakteryjne, zachowując stałe środowisko wewnątrz pianki nie sprzyjające drobnoustrojom.

Ponadto pianka posiada kanalikową budowę. Dzięki niej do wnętrza materaca jest  wprowadzona większa ilość powietrza i odprowadzana jest wilgoć, która  mogłaby sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów. Taki mikroklimat nie pozwoli na przegrzanie się ciała podczas snu od powierzchni materaca.

W materacu Active Sport została użyta pianka lateksowa o grubości 3 cm, celowo pod kątem bardziej umięśnionego ciała, które w przeważającej większości otoczone jest dużo cieńszą warstwą tkanki tłuszczowej i oczekuje większego komfortu w pierwszej warstwie kontaktowej.

Grubsza warstwa pianki lateksowej sprawia, że lepiej dopasowuje się ona do ciała. Jest bardziej sprężysta i elastyczna podczas zmian pozycji,a co za tym idzie, nie uciska żadnych partii ciała - w tym mięśni, które potrzebują regeneracji po intensywnym treningu. Dzięki temu przepływ krwi nie jest zakłócony w żadnym punkcie stycznym, co pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu podczas regeneracji która odbywa się w trakcie  snu.

Pod pianką lateksową producent przygotował 2 cm pianki podtrzymującej, której funkcją jest, jak wskazuje sama nazwa, podtrzymanie ciała. Jest to warstwa stabilizująca pozycję bez efektu zbyt głębokiego zapadania się cięższych fragmentów naszego ciała. Grubsza pianka lateksowa w połączeniu z 2 cm pianką podtrzymującą będzie odczuwalna jako średnia w stopniu twardości materacy nawet przez  osoby o bardzo niskiej wadze ciała. Obniżenie grubości pianki lateksowej sprawi że odczucie to zmieni się na średnio-twardy/ twardy.

Strona lewa - pianka wysokoelastyczna + mata kokosowa

Druga strona materaca jest równie ciekawa. Posiada piankę wysokoelastyczną, która w odczuciu jest nieco twardsza niż pianka lateksowa, jednak bardzo szybko reaguje na zmianę ruchu. Dzięki temu ruchy drugiej osoby w łóżku są praktycznie nieodczuwalne. Grubość pianki wysokoelastycznej w dużym stopniu pozwala również na dopasowanie do ciała jak to ma miejsce z drugiej strony materaca.

Ta strona została zbudowana dla osób preferujących nieco twardszą powierzchnię, jednak nie uciskającej kręgosłupa i mięśni. Tradycyjnie mata kokosowa występuje w połączeniu z pianką podtrzymującą - takie połączenie może uciskać napięte i zmęczone mięśnie, nie pozwalając na rozluźnienie i prawidłowy przepływ krwi. W przypadku Active Sport połączenie z elastyczną pianką łączy sprężystość, z podniesioną twardością. Mata kokosowa nie tylko nadaje twardości ale również wzmacnia całą konstrukcję materaca, co podnosi jej trwałość. Jest to w 100% naturalny składnik o właściwościach hipoalergicznych i antygrzybicznych. Reguluje właściwą cyrkulację powietrza wewnątrz materaca, a więc utrzymuje jego higienę. Włókna kokosowe wchłaniają wilgoć powstałą na powierzchni skóry (pot), a następnie odparowują ją, nie uwalniając przy tym nieprzyjemnych zapachów.

Sprężyny kieszeniowe.

Sercem materace są sprężyny kieszeniowe.  Ich budowa polega na tym, że każda ze sprężyn pracuje indywidualnie dostosowując poziom ugięcia się do nakładanego nacisku. Wkład sprężynowy podzielony został na 7 stref, dzięki którym cięższe odcinki ciała otrzymują mocniejsze podparcie niż te lżejsze, a kręgosłup układa się w anatomicznie komfortowej pozycji. Wkład kieszeniowy składa się aż z 262 szt sprężyn na metr kwadratowy. Każda ze sprężyn opakowana w osobną kieszonkę tworzy matę o punktowej elastyczności. Zaletą sprężyn kieszeniowych jest możliwość spania na jednym materacu dwóch osób o zupełnie odmiennej wadze ciała bez zakłócenia komfortu snu. Sprężyny pracują indywidualnie i jedna nie oddziałuje na drugą, w przeciwieństwie do sprężyn materaców typu Bonell. Dodatkowo sprężyny są opakowane w materiałowe kieszonki, co powoduje że sprężyny nie ocierają się o siebie i pracują w zupełnej ciszy.

Pokrowiec 3D.

Dedykowany dla tego modelu kaszmirowy miły w dotyku pokrowiec z technologią 3D wyposażony jest w siatkę wentylującą. Siatka poprawia wentylację na powierzchni materaca i poprawia komfort spania. Dodatkowe  cztery uchwyty w pokrowcu ułatwiają boczne obracanie i przenoszenie materaca. Pokrowiec wyposażony jest w innowacyjny zamek 360 stopni, który ułatwia jego zdejmowanie oraz pozwala podzielić go na dwie części, co przydaje się w przypadku posiadania pralki o małej ładowności.

Przesyłka

Zamawiając interesujący nas do testu materac, mieliśmy spore obawy o przesyłkę i transport. Łóżko naszej redakcyjnej pary kolarzy ma wymiary 160x200 cm i dużym znakiem zapytania był sposób przesłania przez Matinee tak ogromnej paczki. Zwłaszcza że materac sportowy mieści się w przedziale Premium oferującym najgrubszy z możliwych do wykonania w tej fabryce przekroi materacy do spania. Strach miał jednak wielkie jedynie oczy i kurier postawił pod drzwiami spory, ale sprasowany materac zwinięty w rulon i zapakowany w poręczny karton. Musimy jednak ostrzec przed wagą paczki. Produkt jest na tyle solidnie skonstruowany, że pociąga to za sobą ciężar możliwy do przeniesienia przez bardzo silną osobę, lub dwie pary rąk. Otwieranie  materaca wymaga małej cierpliwości, wygodnej przestrzeni wokół i najlepiej kierować się tu zaleceniami producenta. Wymiary zewnętrzne materaca zaprojektowane i wykonane są wręcz idealnie w przypadku dopasowania do ramowej konstrukcji łóżek- na "lekki wcisk". 

Jedna z wiodących grup World Tour wędruje po całym świecie z całym sztabem ludzi, zawodnikami i...spersonalizowanymi materacami dla każdego z zawodników. Jak widać odpowiedni materac odgrywa niebagatelną rolę nawet podczas startów na najwyższym światowym poziomie.

Sen 

Materac Active Sport powędrował do sypialni zastępując kilkuletni już materac sprężynowy typu Bonell o średniej  twardości. Do tego momentu samo spanie i odpoczynek na starym materacu sprawiać zaczynało z biegiem czasu coraz więcej zauważalnych i odczuwalnych problemów. Wyraźnie już widoczne wgłębienia w najbardziej obciążanych miejscach potęgować zaczęły uczucie dyskomfortu i prowokowały do ciągłego szukania dogodnej pozycji do spania. Spanie na brzuchu kończyło się dość szybko bólem kręgosłupa i i mięśni w okolicy lędźwi. Poduszka, która na początku spełniała wzorowo swoje zadanie, teraz potęgowała w nienaturalnej pozycji dyskomfort i problemy z oddychaniem, oraz zasypianie ciągnące się w nieskończoność. Bagatelizowanie problemu nie sprzyjało w regeneracji i odprężeniu. Poranne wstawanie z dużym zmęczeniem, mimo pełnych 8 godzin spędzonych w łóżku, skłoniło nas do szukania przyczyn w takim stanie rzeczy. O pomoc i rozwianie wątpliwości poprosiliśmy Panią Dagmarę reprezentującą markę Matinee, która poleciła nam swój produkt spełniający zadanie "nocnego generatora mocy".  Mały wykład z anatomii i krótka wizualizacja ciała podczas snu szybko pokazały podstawowe błędy, zmęczenie materiału przy poprzednio używanym materacu i niedoskonałość sprężyn Bonell przy zwiększonych wymaganiach ludzi bardzo aktywnych fizycznie. Nic dziwnego że oczekiwania były bardzo duże po zmianie na produkt dedykowany dla sportowców. 

Miesięczny czas, który poświęciliśmy na zmianę przyniósł zaskakujące efekty. Tak na prawdę nie spodziewaliśmy się jakiejś wyraźnie odczuwalnej różnicy i nieco sceptyczne podejście do nazwy Active pozwoliło nam z chłodem wyłowić pojedyncze zalety którymi wypełnił sypialnię nowy partner treningowy. Po pierwsze solidność wykonania całej konstrukcji i dbałość o wysoką jakość zarówno wizualną jak i organoleptyczną. Jedynym mankamentem przy tej konstrukcji jest jej waga, ale i to   wybaczamy, w końcu mamy możliwość swobodnie rzucić się na łóżko po ciężkim treningu bez obaw o uszkodzenie. Materac na którym może bez wpływu na siebie nawzajem wyspać się para bardzo aktywnych zawodników to dla nas duża odmiana. Wstając w nocy, czy zmieniając pozycję nie budziliśmy siebie nawzajem, jak to zdarzało się do tej pory. Problemy z oddechem przy złej pozycji podczas snu całkowicie zniknęły. Podobna sytuacja ma teraz miejsce podczas spania na brzuchu, zapomnieliśmy o problemach z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Inna sprawa, że ja osobiście przestałem tak często zmieniać pozycję i spanie  na plecach, czy boku potrafi zatrzymać mnie w jednej pozycji przez większą część nocy. Na końcu jakość snu. Tutaj zmiana odczuwalna jest najwyraźniej. Nasze standardowe 7-8 godzin spędzone na tym materacu przynosi normalny, prawidłowy efekt regeneracyjny. Sen głęboki, nie zaburzony zmianami z powodu niewygody pracuje na nasze poranne samopoczucie. Bywają dni, gdy zmuszeni jesteśmy do treningu o dość późnej porze. I cieszymy się, że mamy tak przyjemny gadżet, na którym po serii ciężkich interwałów możemy rozrzucić swoje ręce i nogi i wygodnie zasnąć. Materac przeszedł okres testowy wzorowo i mimo że miał wrócić do producenta, zdecydowaliśmy się go kupić, by nie tracić tak dużej przyjemności z sennej regeneracji.

Darmowa dostawa

45 dni testów w domu

Spokojny sen i 10 lat gwarancji

Wygodny karton i dostawa pod drzwi.

Producent : https://matinee.pl/

Cena testowanego modelu Active Sport : 988,00 zł - 1894,00 zł i jest uzależniona od rozmiaru


o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl