Bike Maraton Świeradów - Zdrój. Wielki finał w jesiennych barwach

Za chwilę zatęsknimy pewnie wszyscy za kolejnym sezonem Bike Maratonu - tegoroczne wrażenia i emocje są jeszcze świeże i muszą jednak najpierw spokojnie opaść, jak izerskie błoto. Działo się w tym roku dużo, ale finał w Świeradowie był pewnie przez wielu zawodników wyczekiwany już przy pierwszych wiosennych edycjach. Dla trasy, dla atmosfery, dla poczucia, że zrobiło się w tym sezonie naprawdę wszystko. Jest wiele edycji Bike Maratonu, które mają duszę i coś jedynego oraz niepowtarzalnego. 

Świeradów na pewno do nich należy i to nie tylko ze względu na finałową galę i huczne świętowanie końca sezonu. Tu po prostu trzeba być, bez względu na miejsce w generalce, ilość startów, aktualną formę, bez względu na pogodę i zmęczenie sezonem. Do Świeradowa trzeba dojechać, pokonując po drodze kolejne przystanki na kolejnych edycjach. Start Bike Maratonu spod dolnej stacji kolei SKI&SUN zawsze ma w sobie coś radosnego, uroczystego i wartego zapamiętania, a jesienne Izery to po prostu wyjątkowe miejsce.

Mocna ekipa stawiła się na starcie dystansu GIGA (69 km) - tu do samego końca sezonu było trudno, a sportowa poprzeczka postawiona była wysoko. Elita Bike Maraton - ta kategoria zobowiązuje. Jeśli przez pierwszą część dystansu rywale mogli się łudzić, że team JBG2 pozwoli tego dnia na jakieś niespodzianki, to końcówka odarła go ze złudzeń. Kolejność na mecie: 1. Karol Rożek, 2. Mariusz Kozak,3. Wojciech Halejak. Kozak wygrywa w klasyfikacji generalnej Bike Maratonu o jeden punkt z Rożkiem. 

W elicie kobiet wygrywa tę edycję Karolina Sowa (72D Windsport Powered by Oshee), utrzymując również pierwsze miejsce w "generalce". Na dystansie MEGA zwycięstwo dla Marcina Kawalca (Immotion Skoda Gall ICM Team), drugie miejsce dla Marcina Dziarskiego, a trzecie dla Tomasza Dygacza (Taurus30 Cycling Team). Anita Kaputa (KKW Superior Wałbrzych) wygrywa wśród kobiet. Druga jest Monika Strychar (Mitsubishi Materials MTB Team), a trzecia Małgorzata Podgórska (Lincoln Electric Bester Bike Team Bielawa). Grzegorz Kubaczka (www.ag-architekci.pl) ponownie w tym sezonie wygrywa MINI. Za nim plasują się Michał Cąpała (RMF MTB Team) i Patrick Woelke (White MTB Team Biała). W klasyfikacji kobiet również raczej bez niespodzianek: 1. Magdalena Zawierta, 2. Patrycja Zawierta (obie WKK Wieruszów), 3. Natalia Frączek (Quest Team).

Mimo jesiennych chłodów, deszczu i błota na starcie pojawiło się blisko 1000 osób, chcących osobiście, bezpośrednio i na własnej skórze poczuć atmosferę finałowej edycji. Ci którzy nie wystartowali, przyjechali na finałową dekorację, kibicować i świętować zakończenie Bike Maratonu 2017. 

Finałowa gala w Interferie Aqua Sport Hotelu "Malachit"  to temat na zupełnie inną historię, podobnie jak spojrzenie wstecz na rywalizację w klasyfikacji generanej i jej ostateczne wyniki. W tym miejscu wypada tardycyjnie ogłosić, że Bike Maraton 2017 uważamy za oficjalnie zakończony. Czas pisać nowy rozdział w historii tego największego w polskim MTB cyklu i rok 2018 wypełnić konkretną kolarską treścią, choć powodów aby wracać do tego sezonu będzie na pewno jeszcze wiele.


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 
 Od września 2014 roku oficjalnie pełni rolę Redaktora Naczelnego velonews.pl. 

Powiązane galerie

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • 34-300 Żywiec, Folwark 21/25
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl