Startuje Ochotnica MTB 4Towers

Ochotnica MTB 4Towers, to wyjątkowe wydarzenie na rowerowej mapie polskiego MTB. Dolina Ochotnicy jest jedną z najdłuższych w naszym kraju, a jednocześnie najpiękniejszą. Otoczona ze wszystkich stron pasmami Gorc: z północy pasmem Gorca , a od południa pasmem Lubania, natomiast u wejścia do doliny wije się przepiękny Dunajec rozgraniczający Gorce od Beskidu Sądeckiego. Całej tej doliny strzegą tytułowe 4 wieże zlokalizowane na najwyższych w okolicy szczytach: Koziarz 943m.n.p.m., Gorc 1228m.n.p.m., Magurki 1108 m.n.p.m. i Lubań 1211m.n.p.m. Natomiast między nimi istnieje ponad 130km wytyczonych tras rowerowych „Enklawy aktywnego wypoczynku w sercu Gorców”. Z Ochotnicy Górnej pochodzi jedna z najlepszych na świecie „kobiet na szosie” Kasia Niewiadoma, która pierwsze kroki stawiała na Ochotnickich podjazdach. To tutaj znajdziecie najsztywniejsze szosowe podjazdy po asfalcie w Polsce: Twarogi, Skałkę, Studzionki. Jadąc nimi zadacie sobie pytanie jak oni wylali tam asfalt☺…sami nie wiemy, ale jest i chwała im , bo inaczej było by „butowanie”. Już wiecie dlaczego wybraliśmy to miejsce na 3 – dniowy wyścig MTB?, po prostu piękne polskie Gorce, których nie da się zjechać w jeden dzień, pełne potoków, pięknych widoków z TATRAMI w tle, a do tego jezioro Czorsztyńskie i przełom Dunajca w Tylmanowej.                   
Każdego dnia będziecie zdobywać inną wieżę , każdy dzień będzie inny:

      Etap I FUN / PRO - podczas pierwszego etapu Koziarz na rozgrzewkę wspólny dystans dla PRO i FUN tylko 36,5 km , ale zapewniający wiele atrakcji: zjazd przez Basztę w Tylmanowej, przejazd przez osiedle Klęki z niebieskimi domkami , ciekawy podjazd na Koziarz w Popradzkim Parku Krajobrazowym, urozmaicony zjazd z Koziarza, gdzie piękne widoki, będą przeplatały się z technicznymi singlami i na koniec pasmo Twarogi z pięknymi panoramami.

      Etap II FUN / PRO - drugiego dnia zmierzycie się ze słynnym asfaltowym podjazdem pod Twarogi, a na dystansie PRO , dodatkowo ze Skałką. Czeka Was ciekawy podjazd ścieżką dydaktyczną „Ruchu oporu” w Tylmanowej i jeden z najdłuższych, prawie 14km podjazd pod Gorc, gdzie cały czas będzie góra-dół. Uczestnicy krótszego dystansu pojadą ze szczytu już urozmaiconym długim zjazdem do Gorcowego i dalej do mety .Uczestnicy Pro, będą musieli trochę się pomęczyć, najpierw wspomniana Skałka, następnie cudny zjazd żółtym szlakiem do Jamnego, następnie wspinaczka na kolejną wieże na Magurce, po niej stromy i szybki zjazd do Forendówki, a następnie wspinaczka do os. Holina i chyba najładniejszy zjazd szlakiem wołoskim przez Rokitowiec, gdzie odkryte polany i „singielki” zapewnią Wam nie zapomnianych wrażeń, a po nim chyba jeden z najfajniejszych podjazdów na Piorunowiec, urozmaicony zjazd do os.Jamne. W prawo na dole i w końcu powrót do rozjazdu , na końcu którego czekają Was serpentyny rodem z Alp i upragniony zjazd do Gorcowego. Czy będzie to najtrudniejszy dzień? …pewnie tak bo 68km i 3150 w pionie da w kość!!! W nagrodę na mecie czekają Was atrakcje w postaci koncertów folkloru górskiego na scenie w miasteczku przygotowane przez Gminę Ochotnica Dolna, abyście mogli poczuć jeszcze bardziej ten wspaniały górski klimat.

      Etap III FUN / PRO - ostatni dzień zmagań, niestety nie będzie dniem odpoczynku, już po starcie zmierzycie się z Lubaniem, jednak wieży jeszcze nie zdobędziecie, darujemy Wam 500 metrowego „butowania”, w zamian zjedziecie fajnie do Grywałdu. Dalej przebijecie się do czerwonego szlaku na Lubań z Krościenka n. Dunajcem, gdzie będziecie mogli podziwiać na lewo i prawo piękne panoramy, a na deser wiedziecie na Lubań, na którego szczycie obiedziecie wieżę i singielkiem przebijecie się do żółtego szlaku, następnie rozpoczniecie zjazd do zielonego szlaku, a po wjechaniu na niego trochę jeszcze się pomęczycie, po czym będziecie mogli podziwiać piękna panoramę na jezioro czorsztyńskie. Przez słynną już Hubę dojedziecie ponownie na szlak czerwony i tutaj dopiero nastąpi rozjazd dystansów, Fun już prawie z górki do mety przez Kudowe, ale po drodze do zjazdu cały czas rollercoaster na szlaku w kierunku Lubania☺. „Prosi” pomkną od razu w dół, a za chwilę pokonają ścianę płaczu asfaltem na Studzionki, później lajtowo czerwonym szlakiem w kierunku Turbacza, jednak nie dojedziecie tam, tylko skręcicie na długi i szybki zjazd do Harklowej przez słynne Koszary Harklowskie, ścieżką rowerową wzdłuż Dunajca przebijecie się do Knurowa, gdzie ponownie rozpoczniecie wspinaczkę do czerwonego szlaku, ale na szczycie już tylko odcinek dojazdowy do zjazdu przez Kudowe i upragniona meta w Ochotnicy Dolnej !       

Łatwo się pisze, ale Ochotnica MTB 4 Towers nie jest przejażdżką po górach, to walka z samym sobą, pokonywanie własnych słabości i radość z widoku koło wieży, bo później powinien być zjazd, ale nie koniecznie łatwy. Dwa miesiące pracy w terenie zaowocowały stworzeniem prawdopodobnie jednego z najcięższych wyścigów MTB w Polsce, ale jednocześnie z najpiękniejszymi trasami jakie można u nas znaleźć. Wierzcie nam wybraliśmy dla Was te łatwiejsze podjazdy i zjazdy. Może nie uda Wam się wszystkiego wyjechać, ale powinno wszystko dać się zjechać. Podczas wytyczania tras wielokrotne gleby na zjeździe przekonały nas ,że nie tędy droga i Wy macie naprawdę o wiele łatwiej☺.

PROGRAM:
Piątek 18 sierpnia 2017 r.

14.00 – Start zawodników do I etapu FUN/PRO Koziarz

16.00 – Przewidywany czas dojazdu zwycięzców do mety

18.00 – Dekoracja zawodników I etapu

Sobota 19 sierpnia 2017 r.

11.00 – Start zawodników do II etapu FUN/PRO Magurki

13.00 -  Przewidywany czas dojazdu zwycięzców do mety

15.00 – Występ uczestników obozu muzyczno-tanecznego BEMOL z Krakowa

17.00 – Zespół regionalny Mali Ochotni z Ochotnicy Górnej

17.15 – Kapela Tylmanowianie z Tylmanowej

17.30 – Wręczenie odznaczeń za zasługi dla Gminy Ochotnica Dolna  

18.00 – Dekoracja zawodników etapu II

18.30  - Młodzieżowy Zespół Folkowy z Ochotnicy

19.00 - Zespół Luz Blues – kapela z kopytem z Bukowiny Tatrzańskiej

20.30 – Połączony występ zespołów regionalnych Spod Gorca i Nucicek

21.00 – Dyskoteka DJ Kamil

Niedziela 20 sierpnia 2017 r.

9.00 – Start zawodników do III etapu FUN/PRO Lubań

11.00 – Korowód Dożynkowy od Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej do kościoła parafialnego

11.30 Uroczysta Msza św.

12.00 - Przewidywany czas dojazdu zwycięzców do mety

16.00 – Dekoracja zawodników etapu III i zakończenie wyścigu

17.00 – 22.00 Zabawa taneczna przy zespole muzycznym KNT

Dodatkowe atrakcje: degustacja potraw regionalnych przygotowany przez Związek Podhalan z Ochotnicy Dolnej, stoiska gastronomiczne, atrakcje dla dzieci i inne


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 


komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl