Tak wygląda kolarz spełniony. Bodnar wygrywa podczas Tour de France. Kwiato 1 sekunda straty!

Prawdziwego faceta poznaje się po tym jak kończy, a nie zaczyna. Zarówno Maciej Bodnar Bora Hansgrohe , jak i Michał Kwiatkowski Sky udowodnili dziś że mają solidne kolarskie "jaja". Urządzili sobie podczas etapu Tour de France ściganie pomiędzy sobą, niejako rewanżując za niedawne Mistrzostwa Polski. Do głosu dopuścili jedynie lidera wyścigu, Chrisa Froome, który finiszował z czasem 6 sekund gorszym od Macieja i 5 sekund od Michała. Różnica 1 sekundy, na tak ciężkiej trasie, która wiodła ulicami Marsylii, w dużej części bardzo krętej, wąskiej i trudnej technicznie z dość ciężkim podjazdem do połowy trasy podczas sporego upału to dosłownie błysk szprychy.

ASO

Maciej Bodnar, który startował w pierwszej części zawodników zajmujących odległe lokaty, od samego startu narzucił bardzo wysokie tempo i wszystkie międzyczasy bardzo mocno poprawiał. Podjazd wymagał dużego wysiłku, nawet dla rasowego górala, dlatego też ze sporym zdziwieniem kibice obserwowali czas w jakim wspiął się zawodnik Bora-Hansgrohe na szczyt wzniesienia. Podczas zjazdu Maciek sporo ryzykując dokręcał tempo w każdym możliwym miejscu, idealnie wręcz technicznie  pokonując zakręty. na mecie poprawił czas dotychczasowego lidera, Taylora Phinneya z Cannondale-Drapac o grubo ponad minutę ! Kolejny as, Tony Martin z Katusha Alpecin na szczycie niewiele ustępował Maciejowi, jednak zjazd już przegrał i na mecie zameldował się z 14 sekundami straty. Niewielu zawodników było w stanie zbliżyć się nawet do czasu Maćka, do czasu gdy na trasę wyruszył jego kolega z reprezentacji Polski-Michał Kwiatkowski

ASO

Od wczoraj świerzbił nas nos z przeczuciem, że obaj panowie są ostro nastawieni na dzisiejszą walkę podczas etapu. Michał międzyczasy jechał podobnie fantastycznie, jak Maciej i notował na każdym z nich przewagę od 1 do 6 sekund. Ostatecznie jednak na dole, na drodze wokół murawy stadionu w Marsylii, wypełnionego niemal po brzegi kibicami Mistrz Polski w jeździe na czas przyjechał z czasem o... 1 sekundę gorszym (!).  Z niecierpliwością obgryzając paznokcie kibice w Polsce obserwowali kolejnych zawodników,. Czołowa dziesiątka z klasyfikacji generalnej była w stanie zagrozić pozycjom naszych zawodników, gdyż mieli o wiele więcej do ugrania, ponad wygraną jazdę na czas.

ASO

Spośród czołówki bardzo dobre czasy notował El Pistolero, który bardzo zbliżył się do Bodnara, jednak podczas zjazdy stracił ponad 15 sekund. Rasowi górale nie potrafili juz na takim poziomie pojechac i notowali straty od 30 do 90 sekund. Żółty kostium lidera wyścigu jadacy jako ostatni okazał się równiez bardzo szybki, na tyle pomógł Chrisow Froome, ze ten wpadł na mete z trzecim czasem i strata tylko 6 sekund

ASO

Tak więc Maciej Bodnar zasłużenie sięgnął po wspaniałe i wielkie zwycięstwo w swojej długiej karierze zawodowej. Cieszy bardzo tak mocno obsadzone podium etapowe Polakami, co można śmiało zanotowac w kartach historii polskiego kolarstwa. Nerwowe chwile przeżywał podczas jazdy na czas Romain Bardet z AG2R, który okupując 2 pozycję w klasyfikacji generalnej rozpaczliwie i nerwowo walczył na trasie by odeprzeć atak na trzecią pozycję Mikela Landy ze Sky. Ciężko w to uwierzyć, ale po etapie, różnica pomiędzy nimi wynosi teraz...1 sekundę. Niejako z rozpędu stracił francuz drugie miejsce na rzecz Rigoberto Urana,który dużo lepiej jeździ na czas i poprzestawiał stopnie podium. Ciekawie zapowiada się więc mimo wszystko rywalizacja na jutrzejszym etapie, gdzie wciąż można zarobić tak cenne sekundy. Poziom w tym wyścigu w samej czołówce jest gigantycznie wyrównany jak widać.

ASO

WYNIKI 20 ETAPU:

1 Bodnar Maciej - Bora–Hansgrohe 0:28:15

2 Kwiatkowski Michał - Team Sky 0:00:01

3 Chris Froome - Team Sky 0:00:06

4 Tony Martin - Team Katusha Alpecin 0:00:14

5 Daryl Impey - Orica-Scott 0:00:20

6 Alberto Contador - Trek-Segaredo 0:00:21

7 Nikias Arndt - Team Sunweb 0:00:28

8 Rigoberto Uran - Cannondale Drapac Professional Cycling Team 0:00:31

9 Stefan KÜng - BMC Racing Team 0:00:34

10 Sylvain Chavanel - Direct Energie 0:00:37

...

88 Poljanski Pawel - Bora–Hansgrohe 0:02:44

ASO

KLASYFIKACJA GENERALNA:

1 Chris Froome - Team Sky 83:55:16

2 Rigoberto Uran - Cannondale Drapac Professional Cycling Team 0:00:54

3 Romain Bardet - AG2R La mondiale 0:02:20

4 Mikel Landa - Team Sky 0:02:21

5 Fabio Aru - Astana Pro Team 0:03:05

6 Daniel Martin - Quick Step Floors 0:04:42

7 Simon Yates - Orica-Scott 0:06:14

8 Louis Meintjes - UAE Team Emirates 0:08:20

9 Alberto Contador - Trek-Segaredo 0:08:49

10 Warren Barguil - Team Sunweb 0:09:25

...

57 Kwiatkowski Michał - Team Sky 2:17:48

81 Poljanski Pawel - Bora–Hansgrohe 2:53:42

116 Bodnar Maciej - Bora–Hansgrohe 3:24:58

Lider wyścigu - Chris Froome - Team Sky

Najlepszy sprinter - Michael Matthews - Team Sunweb

Najlepszy góral - Barguil Warren - Team Sunweb

Najlepszy młodzieżowiec - Simon Yates Orica-Scott

Najlepszy team - SKY


o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.

komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl