Zmiany w kolarstwie akademickim w 2010 roku
Kolarstwo górskie to aktualnie jeden z najczęściej uprawianych sportów w Polsce. Coraz większe rzesze ludzi jeżdżą na rowerach.?Obok biegania to najbardziej popularna forma rekreacji w Polsce. Przekłada się to także na stale rosnącą frekwencję na różnego rodzaju imprezach rowerowych, zarówno tych amatorskich jak i tych dla "zawodowców". Dobrym przykładem rozwoju kolarstwa wyczynowego są Akademickie Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim XC (do 2008 roku Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych):
- Gliwice 2000 r. - ok.110 sklasyfikowanych uczestników;?
- Supraśl 2002 r. - ok.150 sklasyfikowanych uczestników;
?- Przesieka 2004 r. - ok.220 sklasyfikowanych uczestników;
?- Przesieka 2006 r. - 258 sklasyfikowanych uczestników;
?- Cieszyn 2007 r. - 226 sklasyfikowanych uczestników;
?- Przesieka 2008 r. - 268 sklasyfikowanych uczestników;
?- Przesieka 2009 r. - 285 sklasyfikowanych uczestników;?
Jak widać z roku na rok przybywa uczestników. Warto przy tym zauważyć że sa to osoby w wieku 19-28 lat a zatem kategorie U-23 i Elita.
Zatem śmiało można powiedzieć, że taka liczba uczestników jest niespotykana na innych imprezach XC. Zdecydowana większość osób uprawiających kolarstwo rywalizuje na maratonach MTB. ?W konkurencji olimpijskiej czyli w cross-country obserwujemy przestój na krajowej arenie - Grand Prix a potem długo długo nic. Tylko pojedyncze imprezy lokalne. Niewielka liczba dobrze zorganizowanych wyścigów XC bezpośrednio wpływa na poziom sportowy polskiego kolarstwa. Oprócz kilku utytułowanych nazwisk (szczególnie wśród płci pięknej) i pojedynczych odkryć minionego sezonu nie widać dobrych perspektyw na najbliższe lata.?Czemu tak sie dzieje? Z jednej strony mamy świadomość, że XC jest trudniejszą dyscypliną, ale przecież trzeba stawiać sobie wysoko poprzeczkę i kształcić następców naszych obecnych mistrzów. Z drugiej na XC przyjedzie 200 - 250 osób a na maratonach 800-1300. Tak więc chyba prosta matematyka mówi co jest bardziej opłacalne dla organizatora... Niejako wine za taki stan rzeczy ponoszą również pewne media, dla których sport kojarzy się tylko z piłką - najczęściej tą kopaną. A jak wiadomo tam gdzie nie ma mediów nie na sponsorów i kółeczko się zamyka. Dotychczas - właśnie głownie z uwagi na brak środków finansowych - również AZS organizował rywalizację studentom w formule maratonów - Akademicki Puchar Polski w Maratonach MTB. Przez kilka lat w ramach Bike Maratonu a w ostatnim sezonie w ramach Mazovii MTB. Jednakże chcąc rozwinąć nie wykorzystany dotychczas potencjał kolarstwa akademickiego dokonano pewnych zmian. Słuchając głosów kolarzy - studentów od tego roku będzie organizowany Akademicki Puchar Polski w XC - cykl 6 wyścigów cross-country pod nazwą AZS MTB CUP. Zawody będą również istotnym elementem treningu i selekcji akademickiej kadry MTB na akademickie mistrzostwa Polski i akademickie mistrzostwa świata - jedne i drugie rozgrywane w formule XCO. Cały cykl AZS MTB CUP jest już włączony do kalendarza PZKol, zatem odbywać się będzie zgodnie z przepisami PZKol. Jednakże regulamin przewiduje również start osób nie posiadających licencji. Już niebawem na oficjalnej stronie związku azs.pl pojawią się szczegółowe informacje dotyczące tego przedsięwzięcia.
komentarze