Maratony Kresowe – Patryk Muśko i Zofia Czyż najmocniejsi w Knysznie

W ostatnią niedzielę maja odbył się kolejny wyścig w cyklu Maratony Kresowe. Ponad 500 zawodników z Polski, Litwy, Białorusi i rosyjskiego obwodu kalinigradzkiego miało do wyboru trzy trasy. Na głównym dystansie Kellys Maraton zwyciężył Patryk Muśko (Muśko Team), który na finiszu pokonał zwycięzcę czterech poprzednich etapów Sarunasa Paceviciusa (Sprint SBR Bank Team). Wśród Pań najszybsza była Zofia Czyż ( IBOX Mała Liga Cycling Team).

Trasa prowadziła niemal w całości po Puszczy Knyszyńskiej, i nie należała do najłatwiejszych. Fragmenty z luźnym piachem i korzeniami wymagały koncentracji i umiejętności technicznych. Dodatkowy stopień trudności dołożyła aura za sprawą upalnej pogody.  Maraton w Knyszynie odbywał się już po raz trzeci, ale i tym razem organizatorzy urozmaicili trasę o nowe single i techniczny zjazd z Góry Królowej Bony.

Na dystansie głównym - Kellys Maraton udział wzięło prawie 90 zawodników. 67km najszybciej pokonał Patryk Muśko. Były wicemistrz Polski juniorów w olimpijskiej dyscyplinie XCO swoje zwycięstwo zawdzięczał skutecznemu finiszowi z czteroosobowej grupy. Zaledwie o 0,013s stracił do zwycięzcy Litwin Sarunas Pacevicius (Sprint SBR Bank Team). Strata trzeciego na mecie Pawła Arciszewskiego (Renault Team) wyniosła 0,213s. Poza podium znalazł się Piotr Car (Mistral) ze stratą 2s.

Wśród pań zwyciężyła Zofia Czyż (IBOX Mała Liga Cycling Team). Był to drugi start tej zawodniczki w cyklu Maratonów Kresowych, i jednocześnie drugie jej zwycięstwo.  Niespełna minutę straciła do Czyż Magdalena Gołębiewska  (Azart Peleton Chełm). Trzecie miejsce zajęła Katarzyna Sieńko (AGR Podlasie I), a tuż za podium znalazła się Karolina Olesiewicz – Muras (Sprint SBR Bank Team).

Faworytka z Litwy Silvija Latozaite (Sprint SBR Bank Team) nie ukończyła tym razem wyścigu z powodu kontuzji. Latozaite po kraksie, która miała miejsce na 2 km przejechała jeszcze ponad 10km, i dopiero kiedy opuchlizna kostki zaczęła być mocno odczuwalna zeszła z trasy.

W Półmaratonie, który liczył 35 km  zwyciężyli Piotr Kryński (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) oraz Jolanta Myć (MTB Huragan Międzyrzec Podlaski).

Świetny wyścig pojechał Michał Bojarczak (Bliska Team), który zajął drugie miejsce wyprzedzając Szymona Gryna (MTB EŁK Prostki) aż o dwie minuty.

Michał Bojarczak (Bliska Team) – 2 miejsce Open, 1 miejsce kat. M4

„Małe piekiełko, żar z nieba jak nigdy tego roku. Od startu ogień, na około 3 km odjeżdżamy z Piotrem Kryńskim w dublecie. Ale młody wilk był za mocny dla mnie tego dnia, i po kilku km odjeżdża sam zostawiając mnie na pożarcie wilkom.I tak zacząłem jazde indywidualną na czas samotnie aż do mety ok 27 km byłem lekko zdzwonimy że nikt mnie nie dopadł i sumując mata dwie min straty do Piotrka i dwie min przewagi nad grupą.Drugi open .1kat .1 msc drużynowo”

Damian Chorzewski (UKS Wygoda Białystok) – 2 miejsce kat. Orlik

„To był bardzo udany wyścig. Od samego początku jechałem z nastawieniem na wynik powyżej 900pkt, czyli w praktyce oznaczało to, że muszę dogonić pierwszy sektor. Nie zastanawiając się wiele uciekłem z drugiego sektora i na 8 kilometrze doszedłem pierwszy sektor. Potem już razem z kilkoma osobami z pierwszego sektora utrzymałem mocne tempo i ostatecznie wpadłem na linię mety na 25 miejscu. Jest moc!!!”

Author Mini Maraton liczył 8 km. Na podium stanęli reprezentanci trzech państw: Ignas Kertenis z Litwy (Sprint SBR Bank Team) zajął miejsce pierwsze, drugi był Białorusin Kiryl Marchyk (Velogrodno), najszybszy reprezentant Polski, Olaf Koncewicz ze Szkółki Kolarskiej w Ogrodniczkach Gmina Supraśl zajął miejsce trzecie.

Najszybszą zawodniczką na tym dystansie była Patraycja Taudul z UKS Feniks Krynki, która wygrała ze swoją klubową koleżanką Wiktorią Józefowicz ponad minutę. Trzecie miejsce zajęła Nikola Gliniecka z SKK Sokół.

Przed głównymi startami odbył się wyścig MIKRO dla najmłodszych dzieci.

Start i meta znajdowały się na Stadionie Miejskim w Knyszynie. Imprezie towarzyszył szereg atrakcji skierowanych nie tylko do dzieci: m.in. zjeżdżalnia Beko, darmowy popcorn oraz liczne gry i zabawy w strefie animacji Maratonów Kresowych.  Po raz kolejny uczestnicy Strefy Animacji otrzymali niespodzianki od przedstawiciela firmy Kellys. Można było również kupić pamiątki związane z Knyszynem, i z Maratonami Kresowymi, które zostały stworzone w knyszyńskiej pracowni ceramicznej.

Do historii związanej z królem Zygmuntem Augustem nawiązywał Orszak Królewski, zainscenizowany przez dzieci i młodzież z Knyszyna Zamku. Orszak asystował także przy wręczaniu nagród najlepszym zawodnikom, oraz najszybszym drużynom, które tradycyjnie już otrzymały sękacze wypiekane w restauracji Prowincja w Supraślu.

Zwycięzcom poszczególnych kategorii  zostały wręczone na podium oryginalne trofea w postaci knyszyńskich Aniołów, które zostały zaprojektowane i wykonane przez Magdalenę Dworzańczyk specjalnie na ten wyścig.

Także posiłek regeneracyjny przygotowany przez Knyszyński Ośrodek Kultury był absolutnie wyjątkowy. Większość zawodników po raz pierwszy w życiu miała okazję spróbować niezwykle smacznych, regionalnych knyszy, serwowanych wraz z czerwonym barszczem. Pani Jadwiga Konopko- Dyrektor Knyszyńskiego Ośrodka Kultury osobiście wydawała posiłki dla zawodników. Burmistrz Knyszyna Jarosław Antoni Chmielewski wraz ze swoimi pracownikami obecny był od wczesnych godzin porannych. Dla mieszkańców Knyszyna obecność tak licznego i barwnego peletonu kolarzy reprezentujących cztery kraje była wielkim wydarzeniem sportowym.

Warto też dodać, że podczas imprezy można było bezpłatnie otrzymać naklejki promujące bezpieczne wyprzedzanie rowerzystów przez kierowców. Maratony Kresowe akcję "1,5 m" zorganizowały w odpowiedzi na całą serię tragicznych wypadów, których ofiarami stali się tak wybitni zawodnicy jak Michele Scarponi, czy niemiecka triathlonista Julia Villehner.

Organizatorem wyścigu w Knyszynie była Fundacja „Maratony Kresowe” przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Knyszynie, Knyszyńskiego Ośrodka Kultury, oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Głównymi sponsorami byli Kellys, Dobre Sklepy Rowerowe, Author, sklepy Peleton, Sanas, Garmin, marka Primacol oraz Decathlon Białystok.

Kolejna odsłona Maratonów Kresowych odbędzie się 11 czerwca w Międzyrzecu Podlaskim. Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl