Cztery pory roku podczas Maratonu Kresowego w Mielniku „Nad Bugiem”

W minioną niedzielę, w drugiej odsłonie cyklu Maratony Kresowe, wystartowało ponad 400 zawodników z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Trasa w porównaniu do wcześniejszych edycji została zmodyfikowana o nowe, ciekawe fragmenty. Poziom trudności podniosła również pogoda, która dostarczyła prawdziwej kwietniowej plecionki: było słońce, był deszcz, grad i opady śniegu. Dokładając do tego porywisty wiatr zawodnicy na trasie mieli do czynienia z naprawdę wymagającymi warunkami.

Na dystansie Kellys Maraton liczącym 66 km zwyciężył Sarunas Pacevicius (Sprint SBR Bank Team), zwycięzca tej trasy z roku 2016 i 2015. Prawie 5 minut stracił do niego 20-letni Patryk Muśko (Musko Team), jako trzeci pod Górę Zamkową finiszował Paulius Natalevicius z Litwy. W pierwszej dziesiątce było 5 Polaków, 4 Litwinów i jeden przedstawiciel Białorusi.

Pięć Pań stanęło na starcie najdłuższego dystansu Kellys Maraton. Ukończyć wyścig w regulaminowym czasie udało się trzem. Zwyciężyła Sylvija Latozaite (Sprint SBR Bank Team) z czasem  03:07:10. Był to 27 start Latozaite w Maratonach Kresowych i jej 25 zwycięstwo. Drugie miejsce zajęła Izabela Kłosowska, reprezentantka Grupy Szalonych Rowerzystów, jednej z najliczniejszych drużyn Maratonów Kresowych. Trzecią zawodniczką Kellys Maratonu została Ksenia Kasabutskaya z Bikenrolla. Podium było więc międzynarodowe. O tym, że na trasie panowały trudne warunki świadczy fakt, że prawie 1/3 zawodników najdłuższego dystansu nie ukończyła go.

Paweł Arciszewski (Renault Team) – 4 miejsce OPEN, 3 miejsce w kategorii M2: „Sam start będę wspominał jako jeden z najcięższych startów z Maratonów Kresowych – ze względu na padający śnieg (na szczęście nie przez cały czas), mocny wiatr który najczęściej nie pomagał (przez jakieś 3/4 trasy jechałem samotnie), podłoże grząskie, błoto na drugim okrążeniu na gliniastym podłożu oraz przede ostry spadek temperatury do wartości ujemnej… A i ten nowy fragment trasy pomiędzy 19km a 26km podniosło skale trudnosci trasy o jakies 0,5-1pkt.”

Marcin Pietrak (Jasienica Team) – 8 miejsce w kategorii M2 „Wymagająca trasa, wzorowa organizacja, super atmosfera.”

Najszybszymi drużynami na  dystansie Kellys Maraton były Sprint SBR Bank Team, przed Mistralem i Grupą Szalonych Rowerzystów.

Półmaraton liczył 34 km. Z czasem 01:25:48 zwyciężył 18-letni Piotr Krysiewicz (UKS Wygoda Białystok). 8 sekund zadecydowało, że 43 letni Michał Bojarczak znalazł się na 2 miejscu podium.  Było to pierwsze podium w Open w historii 60 startów Bojarczaka w cyklu Maratony Kresowe. Trzecie miejsce  należało do 16-latka z Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team, Piotra Kryńskiego.

Michał Bojarczak Bliska Team – 2 miejsce OPEN, 1 miejsce w kategorii M4  „Od 8 km ucieczka z młodymi wyjadaczami. Trio Wygoda vs Volkswagen vs Bliska Team. Marzenia się spełniają:2 msc open i 1 kat..Panowie i Panie trenujcie sumiennie a wynik sam przyjdzie.”

Najlepsze miejsce w historii startów na trasach Maratonów Kresowych odniosła również Jolanta Kulikowska. Zawodniczka MPS Bike Team zajęła 3 miejsce Open, ulegając jedynie tak znakomitym zawodniczkom jak Jolanta Myć (MTB Huragan Międzyrzec Podlaski), oraz Katarzyna Citko (Bliska Team). Świetny wyścig pojechał również najstarszy zawodnik niedzielnej trasy Jonas Vilunas z Inzynierii, który zdobył jednocześnie trzecie miejsce w swojej kategorii M7.

Drużynowo zwyciężył MTB Huragan Międzyrzec Podlaski, przed Bliską Team i drużyną z Velogrodna.

Bliska Team - drugie miejsce na dystansie Półmaraton: „Trasa piękna poprowadzona przez Puszczę Mielecką, malownicze odcinki brzegiem Bugu, na trasie znalazła się również rzeczka. Gratulujemy organizatorom za pięknie poprowadzoną trasę.

Zwycięzcą  Author Mini Maratonu  został Dawid Żygieło z SKK Sokół. Wśród Pań najszybciej linię mety przekroczyła Patrycja Taudul z UKS Fenik Krynki. Najszybszymi drużynami na tym dystansie były SKK Sokół. Triathlon Club Siedlce oraz MPS Bike Team.

Triathlon Siedlce Club – drugie miejsce na dystansie Author Mini Maraton: „Trasa zacna, a i pogoda też dała radę. Było wszystko: górki, wąwozy, błoto, deszcz, śnieg i słonce”.

Najmłodsi najpierw ścigali się w wyścigu Mikro, a następnie spędzili miło czas w Strefie Animacji.

Najszybsze drużyny oprócz pamiątkowych dyplomów, zostały obdarowane sękaczami z restauracji Prowincja z Supraśla. Niezawodna Strefa Mocy Milsportu oferowała zarówno serwis rowerowy, SPA Fenwicks rowerowe oraz odżywki belgijskiego producenta marki Sanas.

Na kolejną odsłonę Maratonów Kresowych zapraszamy już 1 maja do Wasilkowa na wyścig „W Dolinie Rzeki, Na Skraju Puszczy”

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju.