Niech Moc Będzie Z Nią

Od szczegółowych badań wydolnościowych rozpoczęła się profesjonalna opieka trenerska nad Marysią Salą, zawodniczką startującą w lipcowej Gwieździe Południa. Cezary Zamana wraz z Power of Science Training Centre zaproponował w tym roku nowatorską formułę przygotowań do swojego ambitnego wyścigu.

Marysia Sala, znana też szerzej jako połowa rowerowego duetu Rowerowe Bliźniaczki, zwyciężyła w konkursie. Dzięki temu przez 2 najbliższe miesiące będzie objęta fachową opieką zawodowych trenerów i będzie mogła korzystać z zaawansowanych rozwiązań, dostępnych na co dzień zawodowcom. „W mojej przygodzie z rowerami taka okazja zdarza się po raz pierwszy. I obiecuję, że w 100% wykorzystam ją” – zapowiada Marysia.

Pierwszym elementem programu trenerskiego były badania wydolnościowe, przeprowadzone w Progreslab. Zastosowano do nich test ergospirometryczny wraz z pomiarem stężenia mleczanów. Wykorzystano protokół od 80W, który zwiększano co 3 minuty o 20W.

„Poznawaliśmy ogólną wydolność zawodniczki, jej słabe i mocne strony, predyspozycje oraz skład ciała. Wyznaczyliśmy progi na mocy i tętnie” – wyjaśnia Michał Brauliński z Power of Science. To pod jego profesjonalnym okiem Marysia będzie przez najbliższe tygodnie przygotowywała się do Gwiazdy Południa.

Przeprowadzone badania pokazały, że w najbliższych dwóch mezocyklach trzeba będzie skupić się głównie na podniesieniu jak najwyżej mocy na progach AT i LT. Jak twierdzi Brauliński, jest tam spory potencjał do poprawy. Nie obejdzie się także bez treningu na wysokiej kadencji. „Teraz czeka więc nas dużo pracy, by jak najlepiej przygotować się do Gwiazdy Południa. Po drodze mamy także trochę startów w maratonach oraz Akademickie Mistrzostwa Polski.

„Jestem bardzo ciekaw rezultatów naszego nowatorskiego programu. Od początku będę śledził postępy dokonywane przez Marysię i bacznie przyglądał się jej podczas samej Gwiazdy Południa. Jak poradzi sobie na niełatwych trasach pod Babią Górą?” – zastanawia się Cezary Zamana. „Dla miłośników rowerów, dbających nie tylko o sprzęt, ale i o rozwój swoich umiejętności nasze przedsięwzięcie to także okazja, by poznać szczegółowe metody profesjonalnego treningu i metod stosowanych przez renomowane ośrodki sportowe” – dodaje dyrektor sportowy Gwiazdy Południa.

Szczegółowy przebieg programu trenerskiego, organizowanego w ramach projektu „Odkryj moc”, można śledzić na blogu Gwiazdy Południa.


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 


komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl