Przezorny zawsze ubezpieczony

''Przezorny zawsze ubezpieczony'', ''Mądry Polak po szkodzie'', ''Gdyby kózka nie skakała...''- to tylko garść mądrości ostrzegających nas przed czyhającymi niebezpieczeństwami. Kolarstwo należy do sportów ekstremalnych. Często w czasie jego uprawiania dochodzi do groźnych w skutkach upadków. Nawet jeżeli wydaje nam się, że nas to nie dotyczy, faktem jest, że często błahe wypadki potrafią być bardzo groźne. O ile organizator zawodów powinien zadbać o ubezpieczenia nas w trakcie ścigania (w ramach opłaty startowej mamy zapewnione ubezpieczenie) warto zadbać również o ubezpieczenie w czasie treningów czy wycieczek - licho nie śpi. Szczególną uwagę na posiadanie ubezpieczenia powinniśmy zwrócić przy okazji wyjazdów zagranicznych, sumy na jakie opiewają ewentualne rachunki za akcje ratunkowe w górach i późniejszą hospitalizację potrafią przywrócić o zawrót głowy - sięgają od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy Euro za bardzo zaawansowane akcje ratunkowe z udziałem śmigłowca. Nie ma co liczyć na taryfę ulgową ze strony ratowników, z dużą skutecznością egzekwują oni należne im pieniądze za uratowanie naszego zdrowia a czasami i życia. Co zrobić aby ze spokojną głową można było wyruszyć na Alpejskie wojaże? Odpowiedź jest banalnie prosta - wykupić stosowne ubezpieczenie. Warto jednak wcześniej dokładnie przeanalizować zakres ochrony, często zdarza się bowiem że ubezpieczenie nie obowiązuje np. w trakcie trwania zawodów, lub nie dotyczy sportów ekstremalnych (pomimo  że w nazwie ma słowo ''sport''). Dobrze jest gdy nasza polisa zawiera również ubezpieczenie OC. Wiadomo, nikt nie bawi się w kamikaze i nie wjeżdża umyślnie w drugiego człowieka rowerem, jednak i takie nieszczęścia się zdarzają. Ubezpieczenie to pozwoli pokryć koszty leczenia naszej ofiary lub koszty związane np z urwanym lusterkiem w czyimś samochodzie.

  Wszyscy zawodnicy starający się o licencję Polskiego Związku Kolarskiego zobowiązani są do posiadania ubezpieczenia NNW oraz OC. Moim zdaniem to dobry zabieg ze strony Związku, bardzo często słyszy się o potrąconym na treningu zawodniku, a raz na jakiś czas o śmierci w takich okolicznościach. Niestety, już sam trening na szosie pełnej tirów i innych wielkogabarytowych pojazdów jest sportem ekstremalnym. Sezon zbliża się wielkimi krokami, niedługo wyciągniecie swoje szosówki i wyruszycie ''nabijać'' kilometry. Może dobrym pomysłem będzie zjazd w boczne, mniej uczęszczane drogi zamiast poruszać się wojewódzkimi? Temat warty przemyślenia przed nowym sezonem... 

Poniżej przedstawiam tabelę Najwyższej Izby Kontroli dotyczącą wypadków z udziałem rowerzystów:

Rachunek z 2015 roku jest prosty - ponad 12 wypadków dziennie to zatrważająca liczba. Niewiele brakuje a niedługo jeden rowerzysta  dziennie będzie ginął w wypadku komunikacyjnym.  300 śmiertelnych wypadków w 2015, to niewiele mniej niż liczba startujących na wszystkich dystansach ostatniej edycji Northtec MTB Zimą w Karczewie - 346. Co gorsza, sytuacja się nie poprawia, pomimo pozornego polepszenia drogowej infrastruktury (większa liczba autostrad, dróg ekspresowych i ścieżek rowerowych).  Ze swojej strony możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo zakładając kask - nie wyobrażam sobie jazdy bez niego. Niezrozumiałe są dla mnie praktyki często stosowane przez szosowców takie jak jazda w górach tylko w czapeczce kolarskiej. Czyżby pędzenie w dół w dolnym chwycie z prędkością 90km/h należało do bezpiecznych? Dodatkowo ubiór z elementami odblaskowymi, oświetlenie oraz zdrowy rozsądek. Szczególnie potrzeby będzie on późną zimą kiedy w dzień śnieg zamienia się w wodę by ponownie wieczorem przymarzać. Nie ma sensu na siłę pchać się na przełęcze by później z duszą na ramieniu z nich zjeżdżać. Zdrowie i życie ma się jedno, i nie warto go poświęcać w celu wykonania jednostek treningowych. 

 Poniżej prezentuję przykładowe polisy ubezpieczeniowe które mogą okazać się przydatne przy uprawianiu kolarstwa, należy jednak zwrócić uwagę, że niektóre nie obowiązują podczas trwania zawodów. Informacje pochodzą ze stron internetowych Ubezpieczycieli.

PZU SPORT - NNW osób uczestniczących w kulturze fizycznej:

Dla kogo?
Ubezpieczenie kierowane jest do sportowców (zarówno zawodowców, jak i amatorów), oraz osób rekreacyjnie uprawiających sport, organizatorów sportu, oraz osób uczestniczących w kulturze fizycznej z racji funkcji lub zajmowanego stanowiska. Zaletą ubezpieczenia jest możliwość dostosowania umowy pod względem czasu ochrony, zakresu ochrony, wysokości sumy ubezpieczenia i świadczeń dodatkowych do potrzeb ubezpieczonych osób i możliwości finansowych ubezpieczającego.Wypłacone świadczenia stanowią dla sportowca, albo osoby zawodowo związanej ze sportem, finansowe wsparcie w nieszczęściu, jakie go spotkało. 

Zakres i przedmiot ubezpieczenia
Przedmiotem ubezpieczenia są trwałe następstwa nieszczęśliwych wypadków, polegające na uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia, powodujące trwały uszczerbek na zdrowiu, albo śmierć ubezpieczonego. Zawierane umowy mogą przewidywać: pełny czas ochrony, obejmujący odpowiedzialność za wypadki nie tylko podczas uprawiania określonej w umowie dyscypliny sportu, lub w czasie wykonywania czynności związanych z uczestnictwem w kulturze fizycznej, ale także w czasie podróży i w życiu prywatnym,ograniczony czas ochrony, przewidujący odpowiedzialność tylko za te wypadki, które zdarzyły się podczas uprawiania dyscypliny sportu określonej w umowie, lub w czasie wykonywania czynności związanych z uczestnictwem w kulturze fizycznej.Ubezpieczenie może być zawarte według jednego z trzech wariantów, różniących się maksymalną wysokością sumy ubezpieczenia, oraz zasadą odpowiedzialności w odniesieniu do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Każdy wariant obejmuje te same świadczenia podstawowe: z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku,z tytułu śmierci wskutek ni
eszczęśliwego wypadku; świadczenie wynosi 50% sumy ubezpieczenia, a za opłatą dodatkowej składki wysokość tego świadczenia można podwyższyć do 100% sumy ubezpieczenia,zwrot kosztów nabycia protez i środków pomocniczych, oraz kosztów przeszkolenia zawodowego inwalidów.Do umów z rocznym okresem odpowiedzialności, zawieranych na rachunek zawodników uprawiających sport profesjonalnie, oraz osób wykonujących zawód związany z uczestnictwem w kulturze fizycznej, może być włączone tzw. świadczenie przejściowe. Świadczenie wypłaca się w związku z czasową niezdolnością ubezpieczonego do uprawiania sportu i wykonywania pracy, trwającą nieprzerwanie przez ponad 6 miesięcy.Do rocznych umów, zawieranych wyłącznie na rachunek zawodników uprawiających sport profesjonalnie, za opłatą dodatkowej składki może być włączone jednorazowe świadczenie z tytułu całkowitej utraty zdolności do uprawiania dyscypliny sportu określonej w umowie. Składkę za ubezpieczenie sportowców ustala się według jednej z pięciu klas ryzyka, w zależności od uprawianej dyscypliny sportu, natomiast składkę za ubezpieczenie osób uczestniczących w kulturze fizycznej z racji funkcji lub stanowisk ustala się zawsze według II klasy ryzyka.

Warta Sport

Ergo Sport (Ergo Hestia): 

ERGO Sport to pakiet ubezpieczeń przygotowany z myślą o realizacji sportowych pasji i zainteresowań. Oferta skierowana do osób uprawiających sport rekreacyjnie jak również zawodowo. W celu zapoznania się z ofertą kliknij Tu

Ubezpieczenie Alpenverein Weltweit Service:  

Alpenverein Weltweit Service zapewnia ochronę ubezpieczeniową wszystkim członkom związku w zakresie ratownictwa, obejmującą wypadki powstałe w trakcie aktywności rekreacyjnej. Ochrona obejmuje pokrycie kosztów świadczeń z tytułu transportu do kraju, przewozu i leczenia w razie wypadków powstałych w trakcie aktywności rekreacyjnej, wypadków przy pracy oraz w przypadku choroby. Ubezpieczenie Alpenverein Weltweit Service obowiązuje na całym świecie z wyjątkiem ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczenia ochrony prawnej, które to ograniczają się do Europy. Ubezpieczycielem dla Alpenverein Weltweit Service jest GENERALI Versicherung AG. Moim zdaniem jest to najlepszy wybór przy zagranicznych wypadach. Wysokie sumy ubezpieczeń oraz szeroki zakres pomocy winduje Alpenverein na sam szczyt w hierarchii ubezpieczeń sportowych. W celu poznania szczegółów kliknij Tu

TU Europa

NNW SPORT Ubezpieczenie dla aktywnych

Biegasz, pływasz, jeździsz na rowerze? Co jest Twoją pasją? Bez znaczenia, czy trenujesz amatorsko, wyczynowo czy zawodowo, ubezpieczenie NNW Sport daje Ci ochronę, która zabezpieczy Ciebie i Twój sprzęt sportowy. Ciesz się bezpiecznym uprawianiem sportu oraz zyskaj spokój i pewność, dzięki którym będziesz mógł skupić się na osiąganiu wyników. NNW Sport działa na terenie całego kraju oraz za granicą, nawet przez 365 dni w roku.

Generali

Nie wszystkich zadowala opis „wypoczynek” na ofertach biur podróży. Coraz częściej dzielimy urlop pomiędzy oddawanie się błogiemu lenistwu i uprawianie sportów – próbujemy coraz to nowych atrakcji. Dla wszystkich, którzy kochają czuć dodatkową adrenalinę Generali przygotowało ubezpieczenie Sport, które zapewnia ochronę przed skutkami następstw nieszczęśliwych wypadków, a także wysokimi kosztami akcji poszukiwawczych i ratowniczych oraz kosztami leczenia poza granicami kraju również powstałych w wyniku uprawiania narciarstwa, czy nurkowania. W razie potrzeby możesz też skorzystać z usługi zdalnych konsultacji lekarskich w języku polskim. Więcej.


o autorze

Małgorzata Mazurek

komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl