Przemysław Niemiec 2. w Tour of Hainan

Udanie zakończył sezon Przemysław Niemiec. W swoim ostatnim starcie w bieżącym roku zajął on 2. miejsce w kl. generalnej Tour of Hainan. Etapowy wyścig w Chinach wygrał Alexey Lutsenko z przewagą 17” nad Niemcem, 3. miejsce zajął kolejny zawodnik Lampre-Merida, Matej Mohoric.

„Lecę do Chin z zamiarem walki o dobrą pozycję w generalce” – pisał przed rozpoczęciem Tour of Hainan Przemysław Niemiec. Zamiar ten w pełni zrealizował, zajmując w wyścigu 2. miejsce. Był to jego debiut w chińskiej etapówce. Kluczowy dla jej klasyfikacji generalnej był królewski 6. etap. Zakończył się on podwójną wygraną Lampre-Merida – zwyciężył w nim Matej Mohoric, 2. miejsce zajął wspierający go na finiszu Przemysław Niemiec. 3. miejscem musiał się zadowolić Alexey Lutsenko, który został jednak po tym etapie liderem wyścigu. 2. był w niej po tym etapie Mohoric (3” straty Lutsenki), 3. Niemiec (strata 7”). Klasyfikacji generalnej nie zmienił płaski 7. etap, w którym liderzy wyścigu finiszowali w czołowej grupie.

Ostatnią szansą na to by, kolarze Lampre-Merida powalczyli w Chinach o pełną pulę, był 8. etap z czterema premiami górskimi, w tym ostatnią znajdującą się 16 km przed metą. Właśnie na końcowym podjeździe odjechali Lutsenko, Duque, Ortega i Niemiec. Kolarz z Pisarzowic próbował zostawić w tyle lidera wyścigu Lutsenkę, jednak ten umiejętnie odpierał ataki. 2. w klasyfikacji generalnej Mohoric znajdował się w tym czasie w pierwszej grupce pościgowej, która na zjazdach do mety dogoniła uciekających liderów. Miał on zamiar walczyć o zwycięstwo w końcowym sprincie, jednak 3,5 km przed metą brał udział w kraksie, która pozbawiła go szans na walkę o zwycięstwo w całym wyścigu. Etap zakończył się zwycięstwem Lutsenki w sprincie, Kazach potwierdził, że nieprzypadkowo jedzie w koszulce lidera. Przemysław Niemiec finiszował na 8. etapie w czołowej grupie. W klasyfikacji generalnej zamienił się on miejscami z Moatejem Mohoricem, który stracił z powodu upadku i spadł w niej na 3. miejsce. Układu tego nie zmienił ostatni płaski etap wyścigu. Wygrał go sprinter Max Walscheid, dla którego był to 5. triumf w tegorocznym Tour of Hainan. 2. miejsce zajął Roberto Ferrari z Lampre-Merida, po raz 5. stając w tym wyścigu na podium. Czołowi kolarze klasyfikacji generalnej ukończyli ostatni odcinek bez strat, tym samym nie zmieniły się kluczowe rozstrzygnięcia. Tour of Hainan wygrał Alexey Lutsenko, 2. miejsce zajął w wyścigu Przemysław Niemiec (+ 17”), 3. jego kolega z ekipy Matej Mohoric (+ 44”). Grupa Lampre-Merida zwyciężyła w klasyfikacji drużynowej wyścigu.

– Jestem zadowolony z zaangażowania naszych zawodników, które pozwoliło dwóch naszym kolarzom stanąć na podium wyścigu. Cieszy mnie także zwycięstwo etapowe i sukces w klasyfikacji drużynowej – powiedział Simone Pedrazzini, dyrektor sportowy Lampre-Merida.