Torowe ME: Złoto sprinterów, srebro drużyny kobiet

Złoto drużyny sprinterów, srebro drużyny kobiet w wyścigu na dochodzenie oraz dwa rekordy kraju - to dorobek Polaków drugiego dnia torowych mistrzostw Europy.

Po wczorajszym srebrze Adriana Teklińskiego w scratchu, biało-czerwoni przystąpili do czwartkowej rywalizacji w optymistycznych nastrojach. Podtrzymały je popołudniowe zmagania, w których wystąpiła drużyna kobiet i mężczyzn w wyścigu na dochodzenie oraz męska drużyna sprinterów.

Jako pierwsze do walki ruszyły panie. Justyna Kaczkowska, Łucja Pietrzak, Daria Pikulik i Nikol Płosaj zmierzyły się w 1. rundzie z Brytyjkami i pokonały je o ponad sekundę, bijąc przy okazji rekord Polski - 4:26.119. Zapewniły sobie w ten sposób miejsce w finale A, czyli srebrny lub złoty medal.

W decydującym biegu po przeciwległej stronie toru stanęły Włoszki, a Pietrzak zastąpiła Pawłowska. Tym razem nie udało się pokonać rywalek, ale nasze zawodniczki mogły się cieszyć ze srebra.

Wyniki - wyścig drużynowy kobiet - 1. runda

Wyniki - wyścig drużynowy kobiet - finał

Chwilę po srebrze mogliśmy się cieszyć ze złota, tym razem za sprawą naszych sprinterów. Maciej Bielecki, Mateusz Lipa i Bartosz Rudyk rozpoczęli rywalizację w sprincie drużynowym stosunkowo spokojnie, bo od 4. miejsca w kwalifikacjach.

W 1. rundzie Lipę zastąpił Kamil Kuczyński i Polacy w tym zestawieniu przyspieszyli. Nie dali szans Rosjanom i awansowali w ten sposób do wielkiego finału. W nim czekali Brytyjczycy. Biało-czerwoni ponownie pojechali w składzie Bielecki, Kuczyński, Rudyk i znowu oderwali ułamek sekundy od swojego poprzedniego rezultatu. Wykręcili czas 43.211, pokonali rywali o zostali mistrzami Europy.

Wyniki - sprint drużynowy mężczyzn - kwalifikacje

Wyniki - sprint drużynowy mężczyzn - 1. runda

Wyniki - sprint drużynowy mężczyzn - finał

Znakomicie w wyścigu drużynowym poradziła sobie też młoda drużyna panów. Dawid Czubak, Szymon Sajnok, Daniel Staniszewski i Adrian Tekliński poprawili wczoraj ustanowiony rekord Polski, uzyskując w 1. rundzie 4:03.333. Przegrali co prawda z Holendrami, ale w swoim pierwszym starcie w mistrzowskiej imprezie zdołali uplasować się w czołowej "8".

Wyniki - wyścig drużynowy mężczyzn - 1. runda

Wyniki - wyścig drużynowy mężczyzn - finał

Na koniec dnia w konkurencjach indywidualnych wystartowała Łucja Pietrzak - w scratchu - oraz Szymon Sajnok - w wyścigu eliminacyjnym. Zajęli oni odpowiednio 16. i 11. miejsce.

Wyniki - scratch kobiet

Wyniki - wyścig eliminacyjny mężczyzn

o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju.