Podroby. Zapomniana kopalnia białka, cynku i żelaza.
Podroby, które odeszły nieco w cień w naszej kuchni nie powinny zostać wymazane z naszego sportowego jadłospisu. Poza rybami, białym i czerwonym mięsem, dobrze jest jeden z siedmiu dni tygodnia wykorzystać na przygotowanie jednego z wielu dań opartych na tej garmażeryjnej części zwierząt po uboju. Oczywiście dania kuchni wegetariańskiej również świetnie uzupełniają cały obraz tygodnia. Zapraszamy więc na krupniok vel kaszanka, gulasz z wieprzowych serc i pasztet z gęsich wątróbek.
Kaszanka vel krupniok z papryką.
SKŁADNIKI:
- kaszanka wiejska 1/2 kg
- cebula 1 szt.
- papryka 1 szt.
- oliwa 1 łyżka
- szczypior usiekany 1 łyżka
- pieprz
- angielskie ziele do smaku
PRZYGOTOWANIE:
Na patelni rozgrzać oliwę, zeszklić drobno posiekaną cebulę. Następnie wsypać umytą, oczyszczoną z nasion i pokrojoną w kostkę paprykę. Podsmażyć. Do pół miękkiej papryki z cebulą dodać kaszankę, wymieszać i smażyć około 5-7 minut. Pod koniec przyprawić do smaku mielonym angielskim zielem i pieprzem. Kaszankę podawać posypaną szczypiorem z pieczywem lub ziemniakami i kiszoną kapustą. W innej wersji można upiec kaszankę obłożoną kapustą kiszoną i dodatkiem papryki. Zawinięte w aluminiowej folii przez 30 minut grillowane w piekarniku.
Gulasz z serc wieprzowych w gryczance kaszanej.
SKŁADNIKI:
- 1 kg serc wieprzowych
- 0,7 l bulionu
- 1 duża cebula
- 4 ząbki czosnku
- 1 duża marchew
- oliwa do smażenia
- sól i pieprz
- liść laurowy
- 2 ziarna ziela angielskiego
- oregano
- majeranek
- szczypta curry
- 1/2 łyżeczki musztardy
- 2 łyżki śmietany 10%
PRZYGOTOWANIE:
Serca myjemy, przecinamy na pół i dokładnie płuczemy usuwając skrzepy krwi. Wkładamy do garnka i zalewamy wodą. Solimy i gotujemy serca do miękkości. Odcedzamy, pozostawiamy do wystygnięcia. Kroimy w kosteczkę. W garnku o grubym dnie rozgrzewamy łyżkę oliwy. Cebulę kroimy w kostkę i smażymy na oliwie, aż stanie się szklista. Marchew kroimy w kostkę, czosnek drobno siekamy. Dodajemy do cebuli i chwilę razem smażymy. Wsypujemy ugotowane i pokrojone serca, podlewamy bulionem, dodajemy przyprawy i musztardę i dusimy na małym ogniu około 15 minut. Jeżeli po tym czasie nasz gulasz jest dość gęsty - dodajemy śmietanę hartując ją wcześniej, aby się nie zważyła (do śmietany dodajemy kilka łyżek sosu gulaszowego, mieszamy i dopiero wówczas wlewamy ją do gulaszu). Nie musimy już potrawy gotować. Na koniec możemy jeszcze doprawić gulasz - jeżeli uznamy, że czegoś mu "brakuje". Na talerzu podajemy z ugotowaną wcześniej kaszą gryczaną.
Pasztet z gęśinki wątrobianki.
SKŁADNIKI :
- 40 dag wątróbek gęsich
- duża cebula
- pieprz, sól, gałka muszkatołowa
- kilka suszonych grzybów
- 20 dag gotowanego mięsa drobiowego, najlepiej gęsiego lub z kurczaka
- ewentualnie kilka suszonych śliwek namoczonych
- kilka łyżek żurawiny namoczonej
- oliwa, masło
PRZYGOTOWANIE:
Umytą wątróbkę pokroić dość drobno, podobnie cebulę i przesmażyć na płaskiej łyżce oliwy. Mięso ugotować, najlepiej w wywarze z warzyw. Grzyby namoczyć na noc, ugotować do miękkości, mięso zmielić Wszystkie składniki po przestudzeniu połączyć, dodać 2 łyżki masła, do smaku sól, pieprz, szczyptę gałki i zmiksować na jednolitą masę Jeśli chcemy podać pasztet w formie to można uformować go w folii aluminiowej ze śliwkami lub żurawiną w środku, wcześniej namoczonymi i osuszonymi.
komentarze