Górskie Szosowe Mistrzostwa Polski - wyniki 1. dnia

Łukasz Owsian, Stanisław Aniołkowski, Piotr Pękala i Karol Wawrzyniak wygrali w swoich kategoriach Górskie Szosowe Mistrzostwa Polski. Krajowy czempionat w miejscowości Wysowa Zdrój rozpoczął się w sobotę od zmagań panów.

Wyjątkowo w tym roku, jako pierwsi na trasę ruszyli kolarze z elity. Mieli oni przed sobą 150 kilometrów, na które składało się 5 ciężkich rund z dwoma podjazdami, a także odcinek dojazdowy do mety, również z kilkoma wzniesieniami.

Jak się później okazało decydujący odjazd uformował się w początkowej fazie rywalizacji. "Miejscówkę" w ucieczce wywalczyli sobie Łukasz Owsian, Leszek Pluciński (obaj CCC Sprandi Polkowice), Michał Podlaski, Kamil Gradek (Verva ActiveJet), Kamil Zieliński (Domin Sport), Bartosz Warchoł (Whirlpool Author), Adrian Brzózka (JBG-2) i Jacek Morajko (Wibatech Fuji). Później tempa nie wytrzymał Gradek, który odczuwał zmęczenie po solowej akcji, wykonanej tuż po starcie i która trwała przez ponad jedno krążenie.

Prowadząca "7" w pewnym momencie miała 6 minut przewagi, a peleton nie był zdecydowany kiedy rozpocząć pogoń i jak mocno gonić. Z tego niezdecydowania skorzystali uciekinierzy i wszyscy zdołali ukończyć zmagania przed grupą zasadniczą.

Jako, że zespół CCC Sprandi Polkowice miał z przodu dwóch przedstawicieli mógł rozegrać końcówkę taktycznie. Najpierw zaatakował Pluciński i gdy ten jechał na czele, Owsian mógł oszczędzać siły na finisz. Kilka kilometrów przed końcem, samotny lider został doścignięty i o tym, kto stanął na najwyższym stopniu podium zadecydował sprint pod górę. Owsian miał w nim najwięcej energii i po raz drugi w karierze, a trzeci łącznie (licząc też U23), wygrał Górskie Szosowe Mistrzostwa Polski. Drugi był Zieliński, a trzeci Podlaski.

Z peletonu, wśród kolarzy U23, najszybszy był Stanisław Aniołkowski (Verva ActiveJet) i zapewnił sobie tytuł mistrza Polski. Pokonał on pechowego Alana Banaszka (CCC Sprandi Polkowice) - tuż przed metą łańcuch przeskoczył mu na mniejsze przełożenie, co go mocno spowolniło - oraz Patryka Góreckiego (KS Pogoń Mostostal Puławy).

Wyniki - elita i U23

Również w wyścigu juniorów przez długi czas na czele jechała silna grupa, z przyszłymi medalistami. Na początku drugiego okrążenie (juniorzy mieli ich do pokonania cztery) uformowała się ucieczka w składzie: Kacper Wiszniewski (GKS Cartusia Kartuzy), Filip Maciejuk, Sebastian Konofał (obaj KS Pogoń Mostostal Puławy), Mateusz Manowski (Dobre Sklepy Rowerowe Author Pszczyna) i Wojciech Bystrzycki (UKS Mróz Jedynka Kórnik).

Na 3. rundzie do prowadzących dołączył Jakub Jąkała (KS Sokół Kęty), a na ostatniej pętli Piotr Pękala (KS Pogoń Mostostal Puławy). Obaj przeskoczyli po samotnej akcji i obaj znaleźli się wyselekcjonowanej "czwórce", która ostatecznie walczyła o medale. Na ostatnie 10 kilometrów wjechali razem z Maciejukiem i Bystrzyckim.

Podobnie jak kilka godzin wcześniej CCC Sprandi Polkowice, także ekipa KS Pogoń Mostostal Puławy miała dwa warianty rozegrania końcówki. Kilka kilometrów przed metą zaatakował Pękala, a Maciejuk mógł po prostu trzymać koło rywali. W tym jednak przypadku Pękala utrzymał prowadzenie aż do mety i mógł cieszyć się z wygranej.

Gdy do końca wyścigu pozostało ok. 400 metrów, w goniącej "trójce" miało miejsce drobne zamieszanie, gdyż Jąkała skręcił w niewłaściwą stronę na rozwidleniu i pozostali również zwolnili. Najszybciej zareagował Maciejuk i zapewnił sobie drugie miejsce. Natomiast Jąkała wykazał się niezwykłą determinacją, gdyż pomimo konieczności wykonania nawrotu, zdołał tuż przed "kreską" wysunąć koło Bystrzyckiemu i zająć 3. lokatę.

Wyniki - junior

Także w rywalizacji juniorów młodszych walka o złoto rozegrała się między czterema kolarzami - dwójką z UKS Koźminianka Koźminek, Damianem Papierskim i Wiktorem Richterem, Karolem Wawrzyniakiem (UKS Copernicus SMS Toruń), a także Filipem Prokopyszynem (LKS Trasa Zielona Góra).

Na mecie, po przejechaniu 75 kilometrów, najszybszy okazał się Wawrzyniak, który pokonał Prokopyszyna oraz Richtera.

Wyniki - junior młodszy

foto: jbg2


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 


komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl