Jakub Zamroźniak o najbliższych planach i nie tylko

Niedługo odbędą się Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB, w których jak wiem masz zamiar wystartować. Nie masz wielkiego doświadczenia w tego typu wyścigach, liczysz na medal czy to start ''z doskoku''?

Mistrzostwa Polski w Maratonie będą dla mnie sporym wyzwaniem. W tym sezonie przejechałem tylko dwa Puchary Polski w tej dyscyplinie. Na pierwszym jadąc z Patrykiem Piaseckim na 15km do mety przebiłem oponę, natomiast drugi ukończyłem na drugiej pozycji w Myślenicach. Wynik dobry jednak nie startowali wszyscy najlepsi maratończycy z kraju. Nie mam doświadczenia w maratonach, ponieważ ścigam się tylko w XC. Liczę na dobry wynik, jednak to sport i wszystko może się zdarzyć.

 W tym roku odniosłeś wiele sukcesów w kraju i za granicą oraz powołano Cię do kadry na Mistrzostwa Świata i Europy. Który wyścig był najlepszy a o którym wolisz zapomnieć?

Po wielu latach starań dostałem się w końcu do Młodzieżowej Kadry Narodowej. Zostałem doceniony przez Pana Sebastiana Żabińskiego i jestem bardzo zadowolony że mogę reprezentować kraj za granicą. Najlepszy wyścig pojechałem na Mistrzostwach Europy w Szwecji zajmując 22 miejsce. Również miałem dobre starty na Pucharach Czech i Pucharze Austrii. Wyścig o którym wolę zapomnieć? Hmmm już dawno o nim nie pamiętam ;)  

O ile w ubiegłym roku nie należałeś do kandydatów do złota na MP, to w tym roku już Cię wymieniano jako faworyta. Jak wiadomo koszulki nie zdobyłeś, czy będzie ona celem na kolejne sezony? A może skupisz się na innych wyścigach?

W zeszłym sezonie, szczerze mówiąc liczyłem na brąz. Był to mój pierwszy rok w U23 więc sam nie wiedziałem jak wypadnę na tle z elitą. W tym roku starałem przygotować się jak najlepiej aby ją zdobyć, zabrakło nie wiele i musiałem do domu wracać ze srebrem. Chcę jeździć w koszulce z orłem na piersi i wierzę że dzięki ciężkiej pracy tak się stanie. Oczywiście Polska to nie jedyny wyznacznik, chcę pokazać się także w Europie jako dobry kolarz.   

Obserwuję że jest w Polsce kilku bardzo wyrównanych młodzieżowców, kogo jednak uważasz za swojego najgroźniejszego rywala w U23?

Poziom na wyścigach w Polsce jest niesamowicie wyrównany. Nie ma zawodnika który zdominowałby wszystkie wyścigi jak było to za czasów śp. Marka Galińskiego. Każde zawody są wygrane przez kogoś innego, ciężko odskoczyć od reszty. W U23 nieustanni rywale to Marceli Bogusławski i Filip Helta, jednak z tym pierwszy dwukrotnie przegrałem złoto na Mistrzostwach kraju.

Skoro ten rok jest naprawde dobry, zapewne w przyszłym sezonie liczysz na angaż w lepszej ekipie. Powoli zbliża się koniec sezonu, pora więc na negocjacje i oferty. Prowadzisz rozmowy z innymi teamami na temat przyszłego roku?

Przez ostatnie trzy sezony reprezentowałem klub KCP Elzat Bieniasz Bike Team. Dużo mu zawdzięczam, kiedy miałem słabszy rok i kończyła mi się umowa nie miałem gdzie jeździć. Jednak dzięki Mirkowi Bieniaszowi dalej mogłem robić to co kocham. Co do przyszłego roku, wszystko się okaże :):) napewno będę chciał spróbować się w przełaju i w kilku wyścigach szosowych.

Talentu Wam zapewne nie można odmówić, czego więc brakuje obecnie w Polsce aby nasi Orlicy mogli rywalizować z najlepszymi na świecie jak czynił to kilka lat temu Marek Konwa?

Według mnie podstawowym problem jest brak jak do tej pory obycia się z takim imprezami jak np. Puchary Świata. Tam wszystko jest inne. Chcąc zajmować dobre miejsca musimy mieć stale styczność z takim trasami i zawodnikami zagranicznymi. Przed nami wiele pracy, ale wierze że uda nam się dogonić świat i nawiązać rywalizację o najwyższe lokaty.


o autorze

Małgorzata Mazurek

komentarze

WiadomościWszystkie

  • ​HERO DLA GINO

    BMW HERO Südtirol Dolomites 2024 odda hołd szwajcarskiemu kolarzowi Gino Mäderowi. Inicjatywa obejmuje pamiątkową bransoletkę i "Ride for Gino...

    Więcej...

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl