Olimpijskie medale na celowniku kolarzy BMC

Na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro wystartuje większość kolarzy, którzy na co dzień reprezentują BMC Racing Team. W walce o medale w wyścigu ze startu wspólnego liczyć mogą się m.in. Greg Van Avermaet (Belgia) oraz Richie Porte (Australia). W indywidualnej jeździe na czas jednym z faworytów jest natomiast Rohan Dennis (Australia). Ze sprzętu BMC skorzysta także część kolarzy torowych oraz triathlonistów.

W Brazylii kolarze BMC będą ścigać się dla swoich ojczystych krajów. Powołania otrzymali Brent Bookwalter (USA), Damiano Caruso (Włochy), Rohan Dennis (Australia), Alessandro De Marchi (Włochy), Silvan Dillier (Szwajcaria), Philippe Gilbert (Belgia), Richie Porte (Australia), Taylor Phinney (USA) oraz Greg Van Avermaet (Belgia).

Van Avermaet i Porte w brazylijskiej dżungli

Kolarskie emocje podczas Rio 2016 rozpoczną się już w sobotę (6 sierpnia br.). Trasa wyścigu ze startu wspólnego uznawana jest za jedną z najtrudniejszych w historii igrzysk, dlatego w walce o podium mogą liczyć się m.in. reprezentanci Belgii – Greg Van Avermaet i Philippe Gilbert. Szanse na dobry występ ma ponadto Richie Porte. Australijczyk zajął w tegorocznym Tour de France 5. miejsce w klasyfikacji generalnej.

„W trakcie igrzysk olimpijskich wszystko może się zdarzyć. Tylko raz na cztery lata masz szansę, by dostać się na podium, i to jest zdecydowanie motywujące. Trasa pasuje mi, ponieważ będzie ciężka wspinaczka, więc myślę, że mam pewne szanse na medal. To jednak długi i trudny wyścig jednodniowy, zatem wszystko może się tam zdarzyć” – ocenia Richie Porte.

Ósemka kolarzy BMC Racing Team, która weźmie udział w wyścigu ze startu wspólnego, pojedzie oczywiście na rowerach marki BMC. W walce o medale służyć będą im najwyższe modele szosowe BMC teammachine SLR01, wielokrotnie sprawdzone w trakcie najważniejszych wyścigów, w tym m.in. Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España oraz Tour de Pologne, i wyróżniające się autorskimi technologiami szwajcarskiego producenta.

Dennis w walce o sekundy

W środę (10 sierpnia br.) rozegrana zostanie kolejna kolarska dyscyplina – indywidualna jazda na czas. Z drużyny BMC na linii startu pojawią się Richie Porte, Rohan Dennis (obaj Australia), Taylor Phinney i Brent Bookwalter (obaj USA).

Jednym z głównych faworytów jest Dennis, który ma na koncie wiele sukcesów w przejazdach czasowych i do Brazylii przyleciał po medal.

„W ubiegłym roku podczas Tour de France zanotowałem najszybszy przejazd w jeździe na czas w historii tego wyścigu. To daje mi sporo pewności siebie. Mam najlepsze wyposażenie w moim BMC timemachine, a ze strony fizycznej – wszystko jest teraz w porządku. Po Tour de France wszystko zależy więc już tylko od odpowiedniego przygotowania” – wskazuje Rohan Dennis.

Szanse na dobry wynik mają też Phinney i Porte. Pierwszy wrócił już do dyspozycji po ciężkiej kontuzji odniesionej w 2014 r., a Porte może okazać się „czarnym koniem” zawodów, szczególnie że trasa przejazdu jest długa i trudna.

Czasową bronią kolarzy BMC będzie rower stworzony z myślą o „czasówkach” – aerodynamiczny BMC timemachine TM01. To lekki sprzęt, na którym drużyna BMC Racing Team zdobywała m.in. tytuły mistrzowskie w drużynowej jeździe na czas. Rowery te wyróżniają się bardzo dobrymi właściwościami aerodynamicznymi i unikalną koncepcją „połączenia” kokpitu i siodełka (system p2p).

Welodrom i triathlon

Olimpijskie zmagania kolarskie to także starty na torze. Na welodromie w Rio de Janeiro w wyścigu drużynowym na dochodzenie wystartuje m.in. kadra Szwajcarii, zaliczana wcześniej do głównych faworytów. Sytuacja jednak nieco się skomplikowała po czerwcowej kontuzji Stefana Künga, jednego z czołowych kolarzy BMC Racing Team, który należy do grupy najlepszych torowców świata.

„Strata Stefana Künga to wielki cios w nasze ambicje, ale nadal wierzymy, że mamy szanse” – mówi Silvan Dillier, kolarz BMC Racing Team i jeden z pozostałych reprezentantów Szwajcarii.

Poza kadrą Szwajcarii, na rowerach torowych BMC trackmachine TR01 w omnium (wielobój) pojadą Roger Kluge (Niemcy) oraz Gäel Suter (Szwajcaria).

Ze sprzętu BMC korzystać będą też czołowi triathloniści. Na czasowych rowerach BMC timemachine TM01 wystartują bowiem Erin Densham (Australia), która w Londynie zdobyła brąz, oraz – będący brązowym medalistą mistrzostw Europy – Andrea Salvisberg (Szwajcaria).

Oficjalny dystrybutor rowerów marki BMC w Polsce:

http://bmcracing.pl/


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 


komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl