Kleszczowe Zapalenie mózgu – Szczepimy! Zapobiegamy!

W ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Kleszczowe Zapalenie mózgu – Szczepimy! Zapobiegamy!” Fundacja Aby żyć nawiązała współpracę z teamem kolarskim MTB  Komobike Scott oraz dziennikarką Beatą Sadowską, która jest znana z pasji do sportu i zdrowego stylu życia. Wybór Ambasadorów nie był przypadkowy, ponieważ zagrożenie chorobami przenoszonymi przez kleszcze dotyczy głównie osób aktywnych spędzających czas w plenerze w okresie aktywności tych groźnych pajęczaków, który pokrywa się z sezonem rowerowym. Przekaz kampanii jest promowany w bieżącym sezonie podczas startów teamu w maratonach rowerowych Skandia Lang Team. Najbliższy start odbędzie się 21 maja w Gdańsku. Będzie on wyjątkowy, ponieważ z trasą zmierzy się sama Beata Sadowska, która pojedzie w barwach teamu Komobike. Będzie to pierwszy start Ambasadorki w imprezie tego typu. Do tej pory spotkać można ją było głównie podczas eventów biegowych. Wszyscy wystartują w strojach z logo kampanii i coraz bardziej rozpoznawalnym wizerunkiem kleszcza. Relacje ze wszystkich startów w ramach kampanii są na bieżąco publikowane na profilu Facebook teamu Komobike https://www.facebook.com/komobike/


Kampania ma edukować osoby aktywne na temat najgroźniejszej choroby przenoszonej przez kleszcze w Polsce – Kleszczowego Zapalenia Mózgu (KZM). Jest to ostra choroba zakaźna ośrodkowego układu nerwowego. Może powodować groźne powikłania zdrowotne, a w 1-4% nawet zgon. Wśród najpoważniejszych powikłań wymienia się m.in. niedowłady, porażenia, zaniki mięśniowe. Zachorować może każdy i w każdym wieku. Najczęściej chorują osoby aktywnie spędzające czas na świeżym powietrzu, np. rowerzyści, biegacze. Kampania ma również obalać mit, że kleszcze występują tylko w lasach. Żyją one wszędzie tam, gdzie rośnie trawa i krzewy do max wysokości 1,50 m, a więc w parkach miejskich, na skwerach, polanach, łąkach, ogrodach przydomowych, placach zabaw. Wirus KZM jest przekazywany w ciągu zaledwie kilku minut od ukąszenia przez zarażonego kleszcza. Z uwagi na fakt, iż samo ukąszenie jest bezbolesne (ślina kleszcza zawiera substancje znieczulające) szybkie usunięcie kleszcza jest praktycznie niemożliwe.

Najskuteczniejszym i przez to najważniejszym sposobem zapobiegania KZM jest szczepienie ochronne. Na pełen cykl szczepień składają się trzy dawki szczepionki. Istniej również przyspieszona procedura szczepienia. Szczepienie jest wskazane dla osób dorosłych i dzieci powyżej pierwszego roku życia. Każdorazowo do szczepienia kwalifikuje lekarz.

Szczepienie przeciwko KZM jest szczepieniem zalecanym, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych w Polsce na rok 2016.

Należy pamiętać, że zagrożenie kleszczami i KZM jest największe w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Nie oznacza to jednak, że w pozostałych regionach możemy czuć się bezpiecznie.

Patronat Honorowy nad kampanią objęły: Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna. Z kolei Patronatu Merytorycznego zgodziły się udzielić: Polskie Towarzystwo Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej, Polskie Towarzystwo Higieniczne.

Więcej informacji na www.szczepkleszcz.pl


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 
 Od września 2014 roku oficjalnie pełni rolę Redaktora Naczelnego velonews.pl. 

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl