Rowery szosowe BMC – kolejny etap w rozwoju serii teammachine

W kolekcji rowerów marki BMC na 2016 r. znalazło się aż 15 rowerów szosowych z serii teammachine. Sztandarowym modelem jest BMC teammachine SLR01 Dura Ace Di2, dokładnie przetestowany w ubiegłym roku przez kolarzy BMC Racing Team. Całkowitą nowością są natomiast aluminiowe rowery BMC teammachine ALR01. To tańsza alternatywa dla modeli z karbonowymi ramami.

W tegorocznej ofercie szwajcarski producent proponuje w sumie 15 różnych szosowych rowerów z serii teammachine, które zostały stworzone w oparciu o autorskie technologie, spostrzeżenia czołowych kolarzy oraz zebrane przez lata doświadczenie inżynierów i projektantów BMC. Co istotne, rowery spełniają też kryteria wyścigowe Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

Cała rodzina teammachine obejmuje cztery podgrupy rowerów – SLR01, SLR02, SLR03 oraz ALR01. W każdej z nich znajdują się 3-4 modele różniące się między sobą przede wszystkim zastosowanym osprzętem.

Technologia sukcesu

Szosowe propozycje BMC zaprojektowano w oparciu o autorskie technologie tego producenta. Struktura i geometria ramy teammachine powstały z użyciem technologii ACE (Accelerated Evolution Composites) – podczas projektowania, w którym wykorzystano specjalne oprogramowanie komputerowe, rozważano aż kilkadziesiąt tysięcy różnych konfiguracji, by ostatecznie wybrać jedną najbardziej trafną. Jak zapewnia BMC, efektem jest optymalne połączenie kluczowych czynników i doskonała równowaga między sztywnością a lekkością.

Kolejna z ważnych innowacji to technologia TCC (Tuned Compliance Concept), odpowiadająca za właściwe zoptymalizowanie warstw zastosowanych włókien węglowych oraz kształtu rur, aby maksymalnie zwiększyć wydajność i komfort.

„Najwyższej jakości materiały i wykorzystane technologie powodują, że rama teammachine, a także widelec oraz sztyca, gwarantują znakomitą efektywność jazdy, odpowiedni balans i możliwość szybkiego pokonywania trudnych technicznie odcinków – przy równoczesnym zachowaniu komfortu. Sprzęt jest oczywiście odpowiednio lekki. Przykładowo, rama SLR01 w rozmiarze 56 cm waży zaledwie 0,790 kg” – mówi Ireneusz Miśkowiec, menedżer ds. sprzedaży i produktów w BMC Polska.

W najwyższych modelach ramy zostały stworzone w technologii DTi (Dual Transmission Integration), dzięki której w prosty sposób można np. zamienić mechaniczną grupę osprzętu na elektroniczną. Użytkownik dostaje zatem bardzo dużą swobodę w kształtowaniu specyfikacji technicznej swojego roweru.

Najwyższy poziom

Z rowerów BMC teammachine SLR01 korzystają na co dzień m.in. kolarze BMC Racing Team, w tym np. Tejay van Garderen, Philippe Gilbert, Greg Van Avermaet, Rohan Dennis i Samuel Sánchez. Modele z tegorocznej kolekcji były przez nich testowane w warunkach wyścigowych w trakcie całego poprzedniego sezonu – z dużym powodzeniem startowali w wielkich tourach, jednodniowych klasykach czy też w Tour de Pologne.

„SLR01 zachowuje się doskonale w każdej sytuacji, przy podjazdach, sprintach i zjazdach. Od 2012 r. to mój najlepszy wybór” – mówi Philippe Gilbert, który na swoim koncie ma m.in. mistrzostwo świata w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego z 2012 r. oraz etapowe zwycięstwa w Tour de France, Giro d’Italia oraz Vuelta a España.

Topowym modelem całej serii jest BMC teammachine SLR01 Dura Ace Di2. Poza osprzętem z najwyższej grupy Shimano Dura Ace Di2, ten karbonowy rower z napędem 2x11 może pochwalić się m.in. siodełkiem Fizik Arione R7 Kium, kierownicą 3T Ergonova Team, mostkiem 3T ARX 2 Team, kołami Shimano WH-9000 C24-CL oraz oponami Continental GP4000S.

Najwyższy z modeli doczekał się w tym roku specjalnej, ściśle limitowanej i numerowanej edycji. W tworzeniu BMC teammachine SLR01 LTD projektanci szwajcarskiego producenta dostali całkowicie wolną rękę – finalnie powstał rower praktycznie pozbawiony malowania, o skrajnie minimalistycznym wyglądzie i karbonowej ramie w „stanie czystym”. Jak zaznacza BMC, w przypadku tej limitowanej wersji prace wykończeniowe były prowadzone ręcznie.

Różnorodna drużyna

W najwyższej serii teammachine, poza modelem SLR01 Dura Ace Di2, znajdują się jeszcze trzy inne propozycje – wyposażone w inne grupy osprzętu Shimano (Dura Ace, Ultegra Di2 oraz Ultegra).

Ofertę uzupełniają serie SLR02 oraz SLR03. Ich ramy są karbonowe, ale nieznacznie cięższe od tych z topowych modeli SLR01 – w przypadku SLR02 różnica wynosi ok. 0,2 kg, a w przypadku SLR03 to mniej więcej 0,4 kg. We wszystkich modelach zastosowano technologie ACE i TCC. Zgodne z systemem DTi są także ramy SLR02.

Poszczególne rowery niższych serii teammachine wyposażono w odmienne grupy osprzętu Shimano – SLR02 dostępny jest z grupami Ultegra Di2, Ultegra i 105, a SLR03 odpowiednio z grupami Ultegra, 105, Tiagra i Sora.

Aluminiowa alternatywa

Od 2016 r. rowery teammachine dostępne są także w wersji z ramą wykonaną z aluminium. Cztery modele BMC teammachine ALR01, różniące się głównie zastosowanymi grupami osprzętu Shimano (Ultegra, 105, Tiagra i Sora), to przystępniejsza cenowo alternatywa dla karbonowych wariantów SLR.

„Aluminiowe rowery BMC teammachine mają oczywiście wiele wspólnego ze swymi – można tak to ująć – starszymi braćmi. Chodzi zatem zarówno o bliską perfekcji geometrię, jak i ukształtowanie poszczególnych rur. W modelach ALR01 zastosowano również karbonowy widelec wykorzystany w SLR03. Warto też podkreślić, że aluminiowa rama została oparta także na technologii TCC. Powstałe rowery cechują się nadal dopracowaną geometrią i bardzo dobrym przyspieszeniem, chociaż pod względem cenowym są zdecydowanie bardziej przystępne” – dodaje Ireneusz Miśkowiec.

Jak wskazuje producent, rama ALR01 jest wykonana z potrójnie cieniowanego, hydroformowanego aluminium. Jej waga wynosi, licząc z malowaniem, dokładnie 1,285 kg. Jest więc nieznacznie cięższa od ram SLR, ale w efekcie rowery tej serii są wyraźnie tańsze od wersji karbonowych.

Rowery BMC teammachine dostępne są w pięciu/sześciu rozmiarach (47-61 cm). Ich sugerowane ceny wahają się od 5 706 do 45 990 zł. Ramy modeli SLR01 i SLR03 można nabyć również osobno.

Oficjalny dystrybutor rowerów marki BMC w Polsce:

http://bmcracing.pl/


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 


komentarze

WiadomościWszystkie

GalerieWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl