Kolarska kuchnia, swojskie klimaty sportowca. 54 strona
Za oknem ciapa śniegowa, trening w takich warunkach mocno irytuje, zapraszam więc do kuchni gdzie więcej radości sprawi wam trening smaku i zapachu. Po trenażerze, siłowni, czy basenie takie propozycje dań zdobędą wasze podniebienia. 54 karta menu otwarta.
Stosunkowo prosty do wykonania zestaw obiadowy, wege, z dodatkiem w postaci smoothie.
Składniki:
- 7 jajek
- łyżka siemienia lnianego
- łyżeczka masła
- natka pietruszki
- sól, pieprz, papryka słodka
- oliwa z oliwek
- bułka tarta
Przygotowanie:
Kaszę wsyp do sitka, zalej zimną wodą, następnie wrzątkiem przez 10 minut, co jakiś czas mieszając. Wyłącz ogień, posól, wymieszaj, przykryj i pozostaw na 10 minut. Po tym czasie odkryj, odstaw na kilka minut do przestygnięcia. Ugotuj 6 jaj na twardo i ostudź je. Jajka drobno posiekaj (najszybciej zrobisz to w malakserze, blenderze). Do miski przełóż jajka, dodaj miękkie masło, przestudzoną kaszę, surowe jajko, prażone siemię z patelni oraz posiekaną natkę pietruszki. Dopraw solą i pieprzem (dużo), oraz szczypta papryki. Siemię lniane można zastąpić zarumienioną cebulką lub pokrojonymi drobno i podduszonymi pieczarkami. Dokładnie wymieszaj. Z masy, zwilżonymi wodą rękoma, formuj kotleciki. Panieruj je w tartej bułce, strząsając jej nadmiar. Kotleciki smaż na oliwie - na średnim ogniu - po około 2-3 minuty z każdej strony, aż się zezłocą. Przełóż na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Zestaw uzupełnia mix sałat z orzechami i sosem na bazie jogurtu, oraz smoothie (2 miarki białka czekoladowego, jabłko,pomarańcza, jogurt grecki) Smakuje zacnie, spełnia też wzorowo swoje zadanie.
Swojskie klimaty w wydaniu kotlecików serowo-ziemniaczanych.
Składniki:
- ziemniaki ugotowane 80 dkg
- ser twarogowy 20 dag
- cebula czerwona 1 szt.
- szczypior
- 2 łyżki mąka pszennej pełnoziarnistej
- 1 łyżeczka masła
- jajka 2 szt.
- bułka tarta
- sól i pieprz
- oliwa
Przygotowanie:
Ugotowane ziemniaki jeszcze ciepłe dokładnie rozgnieść tłuczkiem. Drobno pokrojoną czerwoną cebulę zeszklić na łyżeczce masła. Ziemniaki wymieszać z cebulą, szczypiorkiem, mąką, 1 jajkiem i serem. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Doprawić do smaku solą, pieprzem i sosem sojowym. Z ciasta ziemniaczanego formować placuszki. Kotleciki zanużać w roztrzepanym jajku i obtaczać w bułce tartej. Rumienić na złoty kolor na rozgrzanej oliwie. Usmażone kotleciki odsączyć z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku. W tym zestawie przykładowo w połaczeniu z bazylią,pomidorkami koktajlowymi oraz avocado.
Przepyszna pasta rodem z Macedonii. Odpowiednik włoskiego pesto.
Składniki:
- 5 czerwonych papryk
- 1 bakłażan
- 1 cebula czerwona
- 1 puszka pomidorów (bez skóry)
- 2 ząbki czosnku
- olej słonecznikowy
- natka pietruszki
- ocet jabłkowy
- sól, pieprz i cukier
Przygotowanie:
Cebulę kroimy w kostkę, podsmażamy na oleju, a następnie dodajemy pomidory z puszki i chwilę razem dusimy. Papryki pozbawiamy pestek, bakłażan przekrawamy, układamy w naczyniu żaroodpornym i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C przez około 40 minut. Po tym czasie miąższ z bakłażana oraz pokrojone i pozbawione skóry papryki dodajemy do pomidorów oraz cebuli i dusimy wszystko do uzyskania gładkiego sosu. W czasie duszenia dodajemy także przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku oraz drobno posiekaną pietruszkę. Pod koniec zakwaszamy całość odrobiną octu jabłkowego, doprawiamy cukrem, solą i świeżo zmielonym pieprzem. Gotowy sos przekładamy do słoiczków i przechowujemy je w lodówce. Możemy go również zawekować. Pindżur będzie idealnym dodatkiem do mięs, kanapek, gulaszu oraz wielu innych potraw.
komentarze