Filip Matoszko umocnił się na prowadzeniu klasyfikacji generalnej Tour de Bike Atelier

Filip Matoszko umocnił się na prowadzeniu klasyfikacji generalnej Tour de Bike Atelier, wygrywając zawody w Sosnowcu. Był to drugi etap zmagań na trenażerach i drugi wygrany przez tego zawodnika.

Z uwagi na bardzo wielu chętnych, eliminacje w sklepie Bike Atelier Sosnowiec zostały rozłożone na kilka dni i trwały od poniedziałku do czwartku. Zawodnicy ścigali się na trudnej 11,5-kilometrowej trasie, odwzorowującej rundę z szosowych mistrzostw świata w Madrycie. Kwalifikacje, z czasem 16:07, wygrał lider Tour de Bike Atelier, Filip Matoszko. Za nim, z niewielkimi stratami, uplasowali się Mirosław Wójciak (16:23) i Sławomir Ligęza (16:37).

Zwycięzca eliminacji w roli faworyta przystąpił do finału. W nim do pokonania był krótszy dystans – 5,34 kilometra, jednak większość trasy prowadziła pod górę. Meta była na podjeździe, a średnie nachylenie wyniosło 3,9% (max. 8%). Matoszko znakomicie poradził sobie także w takim terenie, uzyskując rezultat 10:12. Drugie miejsce, po raz drugi z rzędu, zajął specjalizujący się w wyścigach MTB, 3-krotny triumfator klasyfikacji generalnej TdBA, Michał Ficek. W eliminacjach był on 4., ale w finale znacząco się poprawił i stracił do najszybszego tylko 36 sekund. Minutę wolniejszy rezultat zanotował trzeci, Sławomir Ligęza.

Dla mnie trasa była ciężka. Spore średnie nachylenie sprzyjało lekkim góralom takim jak Michał Ficek. Od początku wiedziałem, że muszę pojechać mocniej niż dotychczas, by osiągnąć dobry wynik. Na szczęście czas przejazdu był dużo krótszy niż w poprzednim finale, bo około 10 minut, więc mogłem „iść” bardzo mocno w pedałach – opowiadał po wyścigu Matoszko. - Było to ciekawe starcie. Miałem lekkie obawy, że w walce o podium decydować będą sekundy, a rozstrzygającym czynnikiem będzie stosunek mocy do masy. Michał jechał tuż przede mną, znałem jego wynik, więc miałem świadomość w jakim czasie muszę się zmieścić, aby walczyć o wygraną. Tak naprawdę dopiero po pokonaniu 85% trasy wiedziałem, że będę lepszy, więc już nie przyspieszałem i utrzymałem tempo do końca podjazdu.

Kolejny etap rozegrany zostanie w Dąbrowie Górniczej, w terminie 17-18 lutego (eliminacje) i 20 lutego (finał). Jeśli tam Filipowi Matoszko również uda się zwyciężyć zapewni sobie końcowy triumf, gdyż klasyfikacja generalna tworzona jest w oparciu o trzy najlepsze starty .

Nie znam jeszcze trasy zawodów w Dąbrowie Górniczej, ale wiem że będę tam chciał pojechać na „maksa” i zapewnić sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Będę wtedy po tygodniu regeneracyjnym, więc powinienem mieć dużo więcej sił niż w poprzednich tygodniach i sprostać swoim wymaganiom – zapowiada lider.

Wyniki finału 2. etapu Tour de Bike Atelier, Sosnowiec

1. Filip Matoszko - 10:12

2. Michał Ficek - 10:48

3. Sławomir Ligęza - 11:12

4. Michał Bestwina - 11:18

5. Mirosław Wójciak - 11:31

6. Łukasz Śleziak - 11:47

7. Robert Neumann - 11:48

8. Marek Ciastoń - 12:39

Klasyfikacja generalna po 2.etapach:

1. Filip Matoszko – 26 pkt

2. Michał Ficek - 22

3. Mirosław Wójciak – 13

4. Robert Neumann - 10

5. Sławomir Ligęza - 9

5. Grzegorz Szwan – 9

7. Michał Bestwina - 7

8. Patryk Chomiuk – 5

8. Robert Śleziak - 5

10. Wojciech Gruszczyński – 4

11. Marek Ciastoń - 3


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 


komentarze

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl