Sprawdź czy nie grozi ci przetrenowanie!

Trening to stały element dnia większości z nas. Cześć trenuje w celu przygotowania się do sezonu, dla innych jest to sposób na oczyszczenie głowy po całym dniu pracy.

Każdy trening może nieść za sobą wiele zalet. Motywujący jest widok zmieniającej się sylwetki, w którą włożyliśmy wiele pracy, rosnąca pozycja na listach wyników, uczucie endorfin uwalniających się po trudnej aktywności czy  odstresowanie po ciężkim dniu. We wszystkim jednak trzeba zachować umiar. Nie jest trudno o przetrenowanie, zwłaszcza w sezonie przygotowawczym. Nie możemy ignorować sygnałów, które wysyła nasz organizm - czasem lepiej odpuścić kilka dni, niż mieć z głowy cały sezon.

Problemy ze snem


Czujesz w ostatnim czasie że masz problem z zasypianiem, a kiedy już Ci się to uda – jakość snu nie jest dobra? Potrzebujesz około ośmiu godzin snu, lecz jeśli mimo tego budzisz się rano zmęczony – powinno to być dla ciebie ostrzeżeniem.

Wszyscy ludzie potrzebują odpoczynku i odpowiedniej dawki snu. Jeśli dołożysz do tego obciążenie w postaci kilometrów przejechanych na rowerze, godzin w siłowni czy kolejnych dystansów biegu, powinieneś zadbać o to szczególnie.
To kluczowy element treningu dla twoich mięśni, ale także dla mózgu. Każdy prawidłowo przeprowadzony trening polega na zadaniu obciążenia organizmowi, pozwoleniu mu się zregenerować, a następnie kolejnych powtórzeniach tego cyklu. Bez odpowiedniej regeneracji, mięśnie nie mają czasu się odbudować – robisz im więc krzywdę.  

Spadek energii


Twoja ulubiona trasa sprawia ci coraz większe trudności, wyzwaniem jest nawet samo ubranie się na trening i wyjście z domu. Nie możesz nawet patrzeć na swoje ulubione zadanie treningowe. Czas na przerwę, wyłącz się na chwilę! Zajmij się czymś lżejszym – może być wizyta na basenie połączona z zabawą, taniec czy nawet joga. Mięśnie nadal będą w ruchu, jednak pod mniejszym obciążeniem, a Ty odpoczniesz psychicznie od rutyny. Nabierzesz sił, by wrócić do codziennych treningów.

Weekendowe osłabienia

Kiedy wystawiasz swoje ciało pod obciążenie, wystawiasz jednocześnie na próbę układ odpornościowy. Przez jego osłabienie łatwiej łapiesz wszelkie przeziębienia. Trudniej ci się wyleczyć, katar towarzyszy przez któryś z kolei trening, ból gardła nie odpuszcza – mimo tego, że nigdzie cię nie zawiało, jadłeś regularnie czosnek i nie przemarzłeś na treningu. Jeśli nie odpuścisz na kilka, nawet kilkanaście dni, choroba może wlec się za tobą jeszcze długo lub pokazać co potrafi w najbardziej kluczowym momencie treningów.

Stres i rozdrażnienie


W trakcie ćwiczeń, organizm uwalnia hormon stresu – kortyzol, którego może być zbyt dużo, jeśli przesadzimy z obciążeniem treningowym. Organizm niełatwo radzi sobie z jego skutkami przy niewystarczającej ilości snu i odpoczynku. Nie chcesz chyba być wciąż rozdrażniony, niespokojny i naburmuszony? 

Brak postępów


Nie widzisz postępów bez względu na to, jak ciężko nad sobą pracujesz? Progres się zatrzymał, a ty nie wiesz już co poprawić w treningu?

Kwestia odpoczynku, którą poruszałam w pierwszej części. Mięśnie bez odpowiedniego czasu regeneracji  nie potrafią się odnowić. Zniszczone włókna nie odbudują mikrouszkodzeń – ich powstawanie jest normalne w trakcie każdego obciążenia, któremu są poddane. Bez okna regeneracyjnego będziesz czuć się tylko rozdrażniony i obolały.

Jeśli zauważyłeś u siebie któryś z tych symptomów, możliwe, że to znak by wreszcie zrobić sobie dzień lub nawet tydzień wolnego bez wyrzutów sumienia.

Najważniejszą rzeczą w treningu jest zdrowy rozsądek i analiza funkcjonowania organizmu. Trzeba zachować odpowiedni balans pomiędzy zadawanym organizmowi obciążeniom, odpowiednią dietą oraz regeneracją.

TotalWomensCycling


o autorze

Anna Olszańska

Anna Olszańska – studentka Politechniki Poznańskiej. W kolarskim świecie aktywna od 6 lat. Wciąż staje przed trudnym wyborem, czy uczestniczyć w życiu kolarzy zza obiektywu, czy znad kierownicy. Na portalu odpowiedzialna za relacje fotograficzne...

komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl