Test pedałów PowerTap P1

Poprosiliśmy Bogdana Czarnotę aby przetestował dla nas nowość PowerTap - pedały PowerTap P1. Bogdan jak mało kto zna się na treningu z miernikami mocy, dlatego byliśmy spokojni o obiektywność i rzetelność  testu.

Test odbywał się w połączeniu z komputerkiem Garmin 810 (pedały przystosowane są do systemu  ANT+ i BLE) i trwał 3 tygodnie.

W komplecie otrzymujemy pedały P1, bloki 6 stopni + podkładki. Zasilanie to bateria AAA, jak zapewnia producent czas pracy na baterii wynosi ok 60 godzin. Masa kompletu to 398 g. Na zakupiony sprzęt obowiązuje dwuletnia, międzynarodowa gwarancja. W razie zużycia bloków bez problemu zakupimy nowe - 6 stopni ( identyczne jakie otrzymaliśmy przy zakupie) lub 0 stopni ( bez luzu roboczego).

Dlaczego warto wybrać pedały a nie piastę lub korbę? 

Niewątpliwą zaletą pomiaru mocy w pedałach jest ich łatwość montażu. Na stronie dystrybutora czytamy - dokręcasz, siadasz i jedziesz. Bajecznie proste prawda? Pierwszy montaż z kalibracją trwa około 10 minut.

W przypadku piasty musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami- obręcz, szprychy, robocizna. Kolejnym plusem PowerTapP1 jest możliwość używania w kilku rowerach - szosa, mtb ( trening po asfalcie na rowerze górskim lub łatwe technicznie trasy). Koło szosowe z piastą przystosowaną do pomiaru mocy wyklucza taką możliwość ( brak tarczy hamulcowej i sztywnej osi). Podobnie sprawa ma się z pomiarem mocy w korbie- skazani jesteśmy na jeden rower. Oprócz tego pedały będą też dobrym wyborem dla osób ścigających się na szosie, z powodzeniem można używać ich w trakcie wyścigu.

Cena 5449 zł za takie uniwersalne urządzenie wydaje się być nieprzesadzoną. 

Co naturalne - pomiar mocy odbywa się osobno dla nogi lewej i prawej. Na koniec treningu otrzymujemy ''bilans'' pracy wykonanej przez każdą kończynę. Za dokładność pomiaru w każdym pedale odpowiada 8 tensometrów posiadających własny procesor. Jak zauważył nasz tester, powoduje to szybszy przekaz informacji na komputerek niż w przypadku piasty ( Bogdan na co dzień trenuje z piastą PowerTap ).

Na koniec zapytaliśmy Bogdana jaki miernik rodzaj miernika mocy wybiera - piasta, pedały czy korba. Bez zastanowienia wskazał na pedały - docenił ich prosty montaż i możliwość używania w kilku rowerach.

dystrybutor: http://makra-sport.pl/


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 


komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl