Test pedałów PowerTap P1

Poprosiliśmy Bogdana Czarnotę aby przetestował dla nas nowość PowerTap - pedały PowerTap P1. Bogdan jak mało kto zna się na treningu z miernikami mocy, dlatego byliśmy spokojni o obiektywność i rzetelność  testu.

Test odbywał się w połączeniu z komputerkiem Garmin 810 (pedały przystosowane są do systemu  ANT+ i BLE) i trwał 3 tygodnie.

W komplecie otrzymujemy pedały P1, bloki 6 stopni + podkładki. Zasilanie to bateria AAA, jak zapewnia producent czas pracy na baterii wynosi ok 60 godzin. Masa kompletu to 398 g. Na zakupiony sprzęt obowiązuje dwuletnia, międzynarodowa gwarancja. W razie zużycia bloków bez problemu zakupimy nowe - 6 stopni ( identyczne jakie otrzymaliśmy przy zakupie) lub 0 stopni ( bez luzu roboczego).

Dlaczego warto wybrać pedały a nie piastę lub korbę? 

Niewątpliwą zaletą pomiaru mocy w pedałach jest ich łatwość montażu. Na stronie dystrybutora czytamy - dokręcasz, siadasz i jedziesz. Bajecznie proste prawda? Pierwszy montaż z kalibracją trwa około 10 minut.

W przypadku piasty musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami- obręcz, szprychy, robocizna. Kolejnym plusem PowerTapP1 jest możliwość używania w kilku rowerach - szosa, mtb ( trening po asfalcie na rowerze górskim lub łatwe technicznie trasy). Koło szosowe z piastą przystosowaną do pomiaru mocy wyklucza taką możliwość ( brak tarczy hamulcowej i sztywnej osi). Podobnie sprawa ma się z pomiarem mocy w korbie- skazani jesteśmy na jeden rower. Oprócz tego pedały będą też dobrym wyborem dla osób ścigających się na szosie, z powodzeniem można używać ich w trakcie wyścigu.

Cena 5449 zł za takie uniwersalne urządzenie wydaje się być nieprzesadzoną. 

Co naturalne - pomiar mocy odbywa się osobno dla nogi lewej i prawej. Na koniec treningu otrzymujemy ''bilans'' pracy wykonanej przez każdą kończynę. Za dokładność pomiaru w każdym pedale odpowiada 8 tensometrów posiadających własny procesor. Jak zauważył nasz tester, powoduje to szybszy przekaz informacji na komputerek niż w przypadku piasty ( Bogdan na co dzień trenuje z piastą PowerTap ).

Na koniec zapytaliśmy Bogdana jaki miernik rodzaj miernika mocy wybiera - piasta, pedały czy korba. Bez zastanowienia wskazał na pedały - docenił ich prosty montaż i możliwość używania w kilku rowerach.

dystrybutor: http://makra-sport.pl/


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 
 Od września 2014 roku oficjalnie pełni rolę Redaktora Naczelnego velonews.pl. 

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl