BMC timemachine TM01, czyli najszybszy rower świata

Rowery szosowe aero marki BMC to obecnie najbardziej utytułowany sprzęt kolarski na świecie. Właśnie na BMC timemachine TM01 kolarze BMC Racing Team w 2014 i 2015 r. okazali się bezkonkurencyjni w drużynowej jeździe na czas podczas mistrzostw świata w kolarstwie szosowym. Swoją dominację te bardzo lekkie i bardzo szybkie rowery potwierdziły zwycięstwami na czasowych etapach tegorocznych wyścigów Tour de France oraz Vuelta a Espana.

Historia sukcesów BMC timemachine TM01 rozpoczęła się w 2011 r., kiedy to Cadel Evans zwyciężył w Tour de France, jadąc w żółtej koszulce podczas ostatniego etapu, czyli jazdy na czas. Za tą wygraną szybko przyszły kolejne, w tym m.in. rekordy w części rowerowej zawodów triathlonowych Ironman.

Od tego czasu zastosowane w karbonowych rowerach timemachine technologie przyniosły startującym na nim kolarzom liczne zwycięstwa. Tylko w ostatnich 12 miesiącach do listy sukcesów doszły m.in. triumfy w mistrzostwach Europy Ironman, mistrzostwo świata w drużynowej jeździe na czas oraz wygrane na obu czasowych etapach Tour de France (indywidualna i drużynowa jazda na czas). Wtedy też Rohan Dennis, kolarz BMC Racing Team, pobił rekord najszybszego przejazdu w historii wyścigu, jadąc ze średnią prędkością aż 55,45 km/h.

Jak wyjaśnia producent, kolarzom startującym na rowerach timemachine w osiąganiu sukcesów pomagają m.in. unikalne technologie opracowane w laboratoriach BMC. To np. koncepcja „połączenia” kokpitu oraz siodełka (system p2p), co zapewnia maksymalną integrację oraz bardzo dobry balans i stabilność podczas jazdy.

„Używając każdego rodzaju nowoczesnych technologii dotyczących aerodynamiki, pakiet aerodynamiczny serii timemachine (tzw. subA) łączy w sobie wszystko: zminimalizowaną powierzchnię z przodu, maksymalną integrację, przekrój rur w proporcjach 3:1, odpowiednio przycięty kształt rur oraz zwiększającą właściwości aerodynamiczne technologię tripwire” – wskazuje BMC.

Timemachine w kolekcji 2016

W przyszłorocznej kolekcji rowerów BMC znajduje się w sumie sześć różnych wersji timemachine. Poza mistrzowskim modelem TM01, który wyposażony jest w osprzęt Shimano Ultegra, to również TM02 w wariantach z osprzętem Shimano Ultegra oraz 105. Rodzinę rowerów aero BMC uzupełniają trzy kolejne modele timemachine – TMR01 z osprzętem Shimano Ultegra oraz dwa TMR02 wyposażone w osprzęt Shimano Ultegra i 105. Do dystrybucji trafią także ramy najwyższych modeli (TM01 i TMR01).

W najbardziej utytułowanym modelu, czyli BMC timemachine TM01, szwajcarski producent – poza swoimi autorskimi technologiami – wykorzystał też m.in. napęd 2x11, kierownicę Profile Ozero TT oraz siodełko Fizik Tritone.

Poszczególne modele dostępne są w czterech rozmiarach (rowery timemachine TM – S, S-M, M-L i L) lub sześciu rozmiarach (rowery timemachine TMR – 48, 51, 54, 56, 58 i 61 cm) W kolekcji na rok 2016 ceny rowerów z serii BMC timemachine wahają się od 11 790 do 22 690 zł.

Lista wybranych zwycięstw, które osiągnięto na rowerach BMC timemachine TM01:

– mistrzostwa świata UCI w kolarstwie szosowym 2014 – 1. miejsce (TTT – drużynowa jazda na czas);

– mistrzostwa Europy Ironman 2014 – 1. miejsce (kobiety, kategoria Pro);

– mistrzostwa Europy Ironman 70.3 2014 – 1. miejsce (mężczyźni, kategoria Pro);

– Tour de France 2015 – 1. miejsce, etap I (ITT – indywidualna jazda na czas) – najszybszy przejazd w historii wyścigu;

– Tour de France 2015 – 1. miejsce, etap IX, (TTT – drużynowa jazda na czas);

– Vuelta a Espana 2015 – 1. miejsce, etap I (ITT – indywidualna jazda na czas);

– mistrzostwa świata UCI w kolarstwie szosowym 2015 – 1. miejsce (TTT – drużynowa jazda na czas).

Oficjalny dystrybutor rowerów marki BMC w Polsce:

http://bmcracing.pl/o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 


komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl