Trzydziesta piąta strona menu Kolarskiej Kuchni

W kolejnym odcinku naszej kuchni pobawimy się w produkowanie żywności, która na półkach sklepowych ocieka chemią. Najśmieszniejsze w tym jest to, ze przepisy na to krążą od bardzo wielu lat, a my płacimy za zatruwanie swoich organizmów. Ostatni przepis to zmodyfikowana pyszna babka ziemniaczana .

 Szynka domowa. Troszkę pracy z tym jest, ale smakuje jak na starym wiejskim weselu.

I etap przygotowania

1,5 kg szynki wieprzowej bez kości

1/2 szklanki cukru

1/2 szklanki soli + 1 łyżka soli peklowej

2 łyżki ziół prowansalskich

1 główka czosnku

1 łyżeczka papryki czerwonej pikantnej Kotanyi

1/2 łyżeczki  pieprzu ziołowego Kotanyi

1 pończocha

Mięso myjemy i starannie osuszamy ręcznikiem papierowym, dokładnie obtaczamy mięso w cukrze. Szynkę przekładamy do metalowej foremki i wkładamy do lodówki na 36 godzin, z mięsa wypłynęło sporo  płynu. Po tym czasie wylewamy płyn, myjemy mięso z cukru, osuszamy ręcznikiem papierowym i obtaczamy  w mieszance soli i znowu wkładamy do lodówki na 36 godzin,  po tym czasie go opłukujemy mięso z soli, wycieramy i obtaczamy dokładnie w mieszance przeciśniętego przez praskę czosnku wymieszanego z ziołami prowansalskimi, pieprzem ziołowym i papryką. Wkładamy na 36 godzin do lodówki. Po tym czasie przekładamy mięso do pończochy i wieszamy w przewiewnym, suchym, ale ciepłym miejscu. Ja powiesiłam na haczykach od weków zaczepiając o szafkę kuchenną obok kuchenki.  Szynka wisiała 7 dni.

Po tym czasie możemy wyciągnąć z pończochy i przechodzimy do II etapu przygotowania:

Ponieważ szynka jest już doprawiona ziołami, stosujemy tylko 2 liście laurowe, 2 ziarna ziela angielskiego, 1 łyżkę soli i 2 kopiaste łyżki majonezu, najlepiej Winiary, oraz 1,5 litra wody.

Szynkę wkładamy do garnka, zalewamy zimną wodą, dodajemy sól, liście laurowe, ziele angielskie i majonez, zagotowujemy i gotujemy 5 minut. Wyłączamy i studzimy, ja zostawiłam w zalewie na całą noc. Następnego dnia ponownie zagotowujemy wodę, gotujemy szynkę kolejne 5 minut i zostawiamy w zalewie na 12 godzin. Szynkę wyjmujemy, osuszamy ręcznikiem papierowym.

Domowa maca bez ulepszaczy. Można domieszać odrobinę innych składników, ale nie za wiele ( płatki owsiane, nasionka itp)

Składniki na małą porcję :

1/2 szklanki maki żytniej, pszennej jak kto woli

1/4 łyżeczki soli

1/4 szklanki gorącej wody

Przygotowanie :

 Mąkę zagniatamy z solą i wodą na elastyczne, bardzo gładkie ciasto . Pozwalamy ciastu odpocząć kilka minut, po czym rozwałkowujemy je na cieniutkie placki, dzielimy na części i na gorącej, suchej patelni z grubym dnem smażymy, a właściwie suszymy. Na placuszkach powinny pojawić się bąble powietrza, wtedy przewracamy je na drugą stronę i „dosuszamy” do końca.  Mniam

Słynna już w kuchni polskiej babka ziemniaczana zamiennie bez boczku, ale z pysznym łososiem. Niebo w gębie...

SKŁADNIKI:

ok 1 ½ - 2 kg ziemniaków

ok. 3 - 4 łyżki mąki pszennej (jeśli masa, już po odsączeniu ziemniaków jest nadal bardzo rzadka, dodajemy więcej mąki)

2 jajka

2 duże cebule

3 ząbki czosnku, przeciśniętego przez praskę* opcjonalnie

100 g wędzonego łososia

1 łyżeczka soli /jeśli dodajemy czosnek – to więcej/

świeżo mielony pieprz do smaku /u mnie kolorowy/

1 łyżka oliwy

PRZYGOTOWANIE:

Surowe ziemniaki obieramy i ścieramy na tarce ,  tak jak do placków ziemniaczanych. Ścieramy również jedną cebulę. Odciskamy nadmiar wody, pieprzymy, solimy i dodajemy czosnek (polecam dodać więcej świeżego pieprzu – jest wyrazista i lekko pikantna). Do masy ziemniaczanej dodajemy jajka i mąkę, dokładnie mieszamy.

Na patelni rozgrzewamy oliwę, smażymy pokrojoną  drugą cebulę. Dodajemy do ziemniaków wraz z posiekanym drobno łososiem i mieszamy.

Piekarnik nagrzewamy do 180 st C.

Keksówkę smarujemy masłem i podsypujemy bułką tartą, wylewamy do niej masę.

Pieczemy przez ok. 1 godzinę (czasem gdy forma jest wysoka - nawet do 1,5 h)

Po upieczeniu warto odczekać 5 – 10 min zanim rozkroimy babkę (ziemniaki trochę się ‘zwiążą’).

Podawać solo lub z ulubionym sosem lub z kwaśną śmietaną.


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 


Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

GalerieWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl