GoPro HERO4 Session - kamera mała ciałem, wielka duchem

Równolegle do mody na robienie zdjęć typu "selfie" pośród pasjonatów aktywności na świeżym powietrzu pojawiła się moda na rejestrowanie swoich wyczynów za pomocą tzw. kamer sportowych. Dostępnych na rynku jest wiele rozwiązań, jednak największą popularnością zarówno w kraju jak i za granicą cieszą się produkty firmy GoPro. Do tej pory w ofercie znajdowała się tylko jedna kamera (ze względu na swój gabaryt), dostępna w wielu wersjach, różniących się pomiędzy sobą w dużym skrócie jedynie zastosowanym w nich procesorem oraz parametrami. Kamery te choć bardzo dobre i stosunkowo niewielkie okazywały się dla niektórych klientów nadal zbyt duże. Sam obiektyw oraz elektronika jest stosunkowo mała. Większość przestrzeni zajmowały elementy służące do jej sterowania takie jak wyświetlacz, przyciski oraz spora bateria.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pewnej grupy klientów, firma postanowiła zaprezentować model nieco okrojony zarówno pod względem parametrów rejestrowanego obrazu jak i pewnych funkcjonalności związanych z jej obsługą. Mowa tutaj o modelu GoPro HERO4 Session. Dzięki wyeliminowaniu zdejmowalnej baterii, sporego wyświetlacza oraz redukcji wielkości przycisków nowy model jest o 40% lżejszy i 50% mniejszy od swojego większego brata.

Zacznijmy od tego co ucierpiało najbardziej na okrojeniu wymiarów kamery czyli na rozdzielczości rejestrowanego obrazu. W przypadku np. kamery HERO4 Black obraz możemy rejestrować w rozdzielczości aż 4k. W przypadku modelu HERO4 Session maksymalna rozdzielczość wynosi jedynie 1440p. Z punktu widzenia matematyki jest to znaczne obniżenie parametrów. rejestrowanego obrazu. Podejdźmy jednak trzeźwo do tematu rozdzielczości obrazu rejestrowanego oraz rozdzielczości materiału finalnego. Mogę  z czystym sumieniem założyć, że 90% osób czytających ten test, kompresuje podczas obróbki obraz maksymalnie do rozdzielczości Full HD. Rozdzielczość 4k jak na chwilę obecną zarezerwowana jest dla profesjonalnych twórców filmowych dysponujących komputerami o znacznej mocy obliczeniowej (proponuję spróbować obróbki materiału w rozdzielczości 4k na większości komputerów klasy PC lub iMac ). Zatem można powiedzieć, iż znaczne zmniejszenie rozdzielczości rejestrowanego obrazu pod względem czystej matematyki nie ma aż tak znacznego przełożenia na realną stratę w materiale finalnym. Pytanie więc brzmi czy warto przepłacać i czy jest mi to potrzebne?

Sporemu zmniejszeniu w porównaniu do modeli HERO4 Black czy HERO4 Silver uległa także wielkość dostępnych przycisków. W modelu GoPro HERO4 Session mamy tylko dwa niewielkie przyciski. Przycisk znajdujący się w górnej części obudowy służy do włączania lub wyłączania nagrywania. Spełnia on jednak dwie funkcje. Jednorazowe jego naciśnięcie aktywuje tryb nagrywania filmu wideo, natomiast dłuższe jego przytrzymanie aktywuje tryb zdjęć seryjnych. Ponowne jego naciśnięcie kończy tryb rejestracji. Drugi bardzo mały przycisk znajdujący na tylnej ścianie kamery służy do włączania oraz poruszania się po menu. Jest ono jednak raczej ubogie i w zasadzie ogranicza się do aktywacji modułu wifi oraz "sparowania" kamery z telefonem. Kamera posiada wyświetlacz LCD lecz jest to raczej szczątkowy i mieści jedną niewielką linijkę tekstu. 

W celu sterowania wszystkimi funkcjami kamery oraz możliwości przeglądania zarejestrowanego obrazu należy posiadać dwie dodatkowe rzeczy. Pierwszą z nich jest telefon lub inne urządzenie wyposażone w system operacyjny Android, iOS lub Windows, natomiast drugą jest zainstalowana na danym urządzeniu aplikacja np. GoPro App, którą można za darmo pobrać ze strony producenta kamery. Jak widać na powyższym zdjęciu za pomocą telefonu wyposażonego w system operacyjny Android, możemy dowolnie modyfikować parametry nagrywanego obrazu oraz przeglądać nagrane materiały.

Przejdźmy zatem do jakości rejestrowanego przez kamerę GoPro HERO4 Session obrazu. Jak na tak małe urządzenie jakość obrazu jest zadowalająca, a jak już wspomniałem wcześniej rozdzielczość 1440p dla większości przypadków jest w zupełności wystarczająca. Skupmy się natomiast na szczegółach. Na wstępnie należy powiedzieć, że model HERO4 Session ma pewne problemy rejestrowaniem obrazu w terenie zacienionym (zwłaszcza po przejściu z obszaru nasłonecznionego do cienia) i tutaj może wam się zdarzyć, że część zdjęć wykonywana w cieniu może okazać się lekko zbyt ciemna.

Zdjęcia rejestrowane pod słońce pomimo poświaty wokół tarczy słonecznej są wyraźne oraz nie prześwietlone. Jednak ze względu na fakt zastosowania szerokokątnego obiektywu oraz braku zastosowania osłony przeciwsłonecznej możemy się spodziewać na niektórych zdjęciach lub klatkach filmu "artefaktów słonecznych".

Zastosowanie szerokokątnego obiektywu posiada jedną zdecydowaną zaletę, lecz obarczone jest także jedną zdecydowaną wadą. Zaletą jest możliwość rejestrowania obrazów z bardzo małej odległości natomiast wadą szczególnie uwidaczniającą się w pomieszczeniach zamkniętych, jest znaczna "beczkowatość" rejestrowanego obrazu.

Na koniec prezentujemy cztery filmy zarejestrowane kamerą GoPro HERO4 Session. Filmy te zostały nakręcone w stosunkowo niekorzystnych warunkach oświetlenia. Dwa z nich zostały zarejestrowane w lesie w trakcie słonecznego poranku i charakteryzują się częstymi przejściami z cienia do pełnego nasłonecznienia. Trzeci został zarejestrowany podczas zjazdu stosunkowo mało wyboistym stokiem w celu sprawdzenia poziomu stabilizacji obrazu. Ostatni czwarty firm został zarejestrowany podczas zjazdu asfaltem wczesnym wieczorem czyli także w niekorzystnych warunkach (słabe oświetlenie ogólne oraz światła samochodów jadących z przeciwnego kierunku).

Film nr 1

Film nr 2

Film nr 3

Film nr 4

Powyższe firmy zostały umieszczone jako bezpośrednie zrzuty z kamery bez jakichkolwiek retuszów w postaci poprawy ostrości czy zabawy balansem bieli.

Charakterystyka kamery GoPro HERO4 Session:

Rozdzielczości zapisu wideo oraz ilości klatek na sekundę:

Format zapisu wideo:

H.264 codec, .mp4

Rozdzielczości wykonywanych zdjęć:

Ilości zdjęć na sekundę możliwe do zarejestrowania w trybie standardowym:

Zdjęcia można wykonywać z częstotliwością co: 0.5s, 1s, 2s, 5s, 10s, 30s oraz 60s

Tryb Burst:

Tryb Burst pozwala na zrobienie jednorazowo większą niż standardowa ilość klatek na sekundę. Możemy wykonać w ciągu jednej sekundy: 3, 5 oraz 10.

Zaawansowane opcje:

Protune - dzięki funkcji Protune możliwe jest całkowite odblokowanie potencjału kamery. Funkcja ta przydatna jest szczególnie doświadczonym operatorom i umożliwia ręczne ustawienie wartości ISO oraz ostrości obrazu. Funkcja ta jest jednak tylko dostępna w przypadku kręcenia filmów w rozdzielczościach 1440p, 1080p oraz 960p.

Soczewki obiekektywu:

W kamerze GoPro HERO4 Session soczewki zostały wykonane w całości ze szkła i oferują znaczną redukcję efektu beczkowatości obrazu.

Bateria kamery GoPro HERO4 Session:

Litowo jonowa, 1000mAh, 3.8V, 3.23Wh, zintegrowana z kamerą, ładowana za pomocą portu microusb.

Czas pracy kamery w zależności od włączonych opcji:

Format zapisu dźwięku:

Dźwięk zapisywany jest z próbkowaniem 32kHz oraz zmniejszany za pomocą algorytmu AAC. Kamera nie ma możliwość podłączenia mikrofonu zewnętrznego.

Dostępne porty:

  • microusb - w celu ładowania baterii oraz komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi np. komputerem PC
  • microSD -  w celu włożenia karty pamięci (urządzenie obsługuje karty do wielkości 64GB)

Cena:

Kamera dostępna jest w cenie ok. 1700zł (wraz z trzema przyklejanymi uchwytami w zestawie).

Podsumowując mogę stwierdzić, że model HERO4 Session jest ciekawą propozycją dla osób poszukujących rozwiązania możliwie małego oraz lekkiego, które będzie można zamontować praktycznie wszędzie, jednocześnie nie oczekujących wyśrubowanych osiągów pod względem rozdzielczości rejestrowanego obrazu. Zatem jeżeli nie jesteś profesjonalnym twórcą, a twoje materiały prezentowane są w większości na Youtube, Vimeo bądź też Facebooku model HERO4 Session jest odpowiednim wyborem. Natomiast jeżeli rozdzielczość 1440p jest dla ciebie zbyt mała, oczekujesz większych możliwości ingerencji w ustawienia oraz nie przeszkadzają tobie nieco większe wymiary polecałbym zdecydowanie model np. HERO4 Silver, który jest w tej samej cenie co HERO4 Session.

Ocena:

  • Cena - 3,5
  • Cena/jakość - 4
  • Użyte materiały - 4,5
  • Wykonanie - 5

Dystrybutorem marki GoPro w Polsce jest firma Freeway z Dopiewca - http://freeway.com.pl


o autorze

Szymon Barczyk

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl