Enervit żele i batonony energetyczne oraz Carbo Flow

To już ostatnia część testu obszernej oferty Enervit. 

Zacznę od batonów energetycznych Enervit Sport. Do wyboru mamy 4 smaki: Jabłkowy, herbatnikowy, kakaowy oraz Lemon krem.

Jak stosować napiszę na własnym przykładzie i tu zalecam testy na własnym organizmie, szczególnie gdy planujemy zabrać baton przed startem w zawodach. Jeżeli mam użyć baton przed wyścigiem, to muszę go zjeść 90minut przed startem, często zalecane jest spożycie batony energetycznego 60min przed wysiłkiem, ale dla mnie w przypadku batonów Enervit Sport jest to stanowczo za późno, czuć po starcie, że zalega jeszcze na żołądku. 

Na treningach najwygodniejszym momentem było zjedzenie batonu, po czym 15minut spokojnej jazdy bez szarpania :). Super rozwiązaniem jest baton 30g - idealnie do spożycia na jeden raz! Cenowo jeden baton 30g kosztuje 5,50zł a 60g - 10zł.

Jeżeli chodzi o smaki to najmniej do gustu przypadł mi ten o smaku kakaowym, strasznie mnie zamulał, reszta smaków dobra. Zjadając na treningu baton 30g średnio przed około 50-60minut nie musiałem nic jeść, więc spisywały się jak trzeba. 

Zdecydowanie lepiej smakowały mi batony Power Sport Comepetition, tutaj nie było problemu ze spożyciem 60minut przed startem, nawet smak kakaowy nie był straszny :) 

Jeżeli chodzi o trzymanie energetyczne to przez godzinę nie musiałem dostarczać żadnej energii z zewnątrz. Jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do spożywania batonów w trakcie wyścigu to zdecydowanie tą serię polecam do sprawdzenia. Z kolei najmniej do gustu przypadł mi smak pomarańczowy, ale to z pewnością jest związane z tym, że jakoś słodkie rzeczy takie jak czekolada nie pasują mi do pomarańczy... 

Żele energetyczne.


Tutaj mamy w czym wybierać od podstawowych żeli Enervit Sport Gel 25ml (smaki: Cytryna, Cola, Pomarańcza oraz cytryna z kofeiną) po koncentraty Enervit Enervitene Sport(smaki: pomrańcz i cytryna).

Enervit Sport Gel 25ml

"Enervitene Sport Gel jest bardzo skutecznym produktem przeznaczonym dla sportów wytrzymałościowych(narciarstwo, kolarstwo, biegi maratońskie...) i drużynowych (piłka nożna, siatkowa koszykówka..). Dzięki mieszance maltodekstryny, glukozy i fruktozy gwarantuje bardzo szybkie dostarczenie energii bez ryzyka podniesienia poziomu cukru we krwi, wywołującego hipoglikemię. Witaminy B1, B2, B6, niacyna zapewniają prawidłową przemianę węglowodanów a aminokwasy BCAA chronią i regenerują mięśnie przed wyniszczaniem podczas wysiłku."

Każdy smak próbowałem i każdy przypadł mi do gustu, żele sprawdzałem na wyścigu, pierwszy brałem po około 50minutach i każdy następny co 30minut. Nie występowały u mnie żadne problemy żołądkowe, po spożyciu ważne żeby popić szczególnie podczas upałów - takie moje spostrzeżenie podczas testów.

Cena: 10zł

Koncentrat Enervitene Sport 60ml:

"Energia płynąca z koncentratu Enervitene jest bardzo szybko odczuwalna ponieważ zawiera maltodekstrynę i fruktozę. Mniejsze cząsteczki maltodekstryny są zamieniane w energię w bardzo krótkim czasie, natomiast później bardziej złożone cząsteczki fruktozy zapewniają dopływ energii na stałym poziomie. Stosowany w trakcie wysiłku zapewnia bardzo szybki i równomierny dopływ energii przez dłuższy czas ok 1h." Ja stosowałem go zazwyczaj na około 30-40minut przed zakończeniem wyścigu i tutaj niezależnie od temperatury nie miałem konieczności nagłego popijania wodą. 

Cena: 13zł

Batony proteinowe tutaj mamy w czym wybierać: 

Baton białkowy Gymline Muscle 50% high protein bar Migdałowy
Baton białkowy Gymline Muscle 50% high protein bar Pomarańczowo/czekoladowy
Baton białkowy Gymline Muscle 37% high protein bar Czekoladowy
Baton białkowy Gymline Muscle 37% high protein bar Toffi
Baton białkowy Gymline Muscle 30% high protein bar Orzechowy
Baton białkowy Gymline Muscle 30% high protein bar Cytrynowy
Baton białkowy Gymline Muscle 27% high protein bar Mlecz.-czekolada
Baton białkowy Gymline Muscle 27% high protein bar Kokos-czekolada

Procenty określają zawartość białka w danym batonie, do stosowania przed treningami siłowymi lub po treningu w celach uzupełnienia białka. Ja stosowałem po treningu w zależności od jego intensywności dobierałem sobie baton. Powyższy zestaw był z pewnością najmilszą częścią testu, szczególnie jeżeli przypominają smaki batonów koks-czekolada, toffi czy migdał, to są moim faworyci smakowi :D 

Ceny za 1 baton od 9 do 12 złotych

W zestawie testowym dostałem także Enervit PRE SPORT

"Galaretka zawierająca węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Do użycia przed wysiłkiem fizycznym w celu uzupełnienia braków glikogenu.

PRE SPORT dzięki specjalnemu składowi łączy w sobie wysoką zawartość węglowodanów (96% energii) z niskim indeksem glikemicznym. Nie zawiera tłuszczu i jest lekkostrawny. Po raz pierwszy wszystkie te ważne cechy są połączone w jednym produkcie."

Przy stosowaniu przed wyścigiem odniosłem wrażenie jakby na dłużej starczało energii zwłaszcza mam tu na myśli maratony. 

Cena: 8x45g 60zł

Na sam koniec zostawiłem nowość Enervit Carbo Flow, na początku trochę teorii: 

" Enervit Carbo Flow jest innowacyjnym produktem wśród odżywek dla sportowców. Jest to energetyczny produkt opierający się swoim składem na węglowodanach, ale ubogi w tłuszcze. Flawonole odgrywają znaczącą rolę w tej odżywce pomagając utrzymać elastyczność naczyń krwionośnych, co przyczynia się do szybszego przepływu krwi. Dodatkowo przyśpieszają przyswajalność węglowodanów, wpływają na pracę mózgu m.in. poprawiają pamięć, podnoszą szybkość przetwarzania danych. Flawonole również poprawiają wydolność oddechową! Poprawa u zaawansowanych sportowców zauważalna jest już po 3 dniach stosowania."

Zalecane są dwie opcję nasycania Flawonolami: Powolna -  2 tygodnie po jednej porcji codziennie 2-3godziny przed treningiem rozpuszczone w wodzie lub mleku. Szybka dwie miarki codziennie przed treningiem przez 7dni. 2 miarki zapewniają 208kcal oraz 400mg Flawonoli kakao.

Napój jest pyszny, ale nie o smak tu chodzi :). Ma na celu poprawić naszą wydolność oddechową co ma się przełożyć na nasze wyniki. Po 4 dniach czułem, że faktycznie łatwiej się oddycha tak jakby ktoś Cię przetkał. Po zaprzestaniu stosowania, czyli po pełnym nasyceniu jeszcze dwa dni czułem różnice w oddychaniu. Jeżeli ktoś zastanawia się nad użyciem tego produktu podczas ważnej imprezy to polecam wcześniejszy test, aby sprawdzić jak organizm reaguje na Flawonole. 

Na pewno ciekawostką jest to, że Carbo Flow zostało opatentowane! 

Cena 130zł

Wyłączny przedstawiciel w Polsce: XC Life Tomasz Kałużny


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 


Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl